Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

90% nu sunt km reali. Du-te cu seria de sasiu la dealer vw ca sa vezi cu câți km a venit din străinătate. Nu te mai lua după toate site-urile pt ca ei nu au acces la baza de date a dealerilor.

poate ai încredere în proprietarul actual, dar poate el nu știe care e istoricul real al mașinii înainte de a lua-o în 2013.

Ce cod motor are?

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt doua Passat-uri CC la vanzare, pe forum - amandoua cu retrofituri si upgrade-uri, intretinute, etc - recomand sa te uiti in aria cu vanzari, daca vrei o masina buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand imi vine greu sa cred ca din 2008 pana aum,are doar atatia km...Normal k este diferenta intre euro4,si euro 5....la euro 4 o sa ai vesnicile probleme cu turbo,injectoare,volante,etc!!euro5,au alte motoare COMMON RAIL.sunt mai bune,mai noi,si nu sunt asa de stricacioase ca cele vechi....nu te lasa dus de val ca are nustiu ce optiuni pe ea....uita-te sa fie euro5,si neaparat verificat istoricul in reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si altfel de motoare pe Passat CC? Stiam ca doar Common Rail s-au pus. Cele BMT (BlueMotion Technology) au start-stop in plus. Numarul de km poate sau nu poate fi real. O verificare la reprezentanta sau un scan pe cutie te pot lamuri. De ex. a mea e din mai 2011 si are 57700 ... deci se si poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista si motoare pe benzina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca era vb despre motoare diesel...oricum pe cc s-au pus doar motoare diesel common rail .sunt passat-uri cc produse in 2008 care au fost incadrate ca euro 4 dar acestea tot motoare common rail au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello!

 

Am fost astăzi cu mașina la mecanicul personal și în urma inspecției tehnice a constatat un senzor defect (monitorizarea presiunii în roți), doi pivoți puși invers și o scurgere superficială de motorină (filtrul de motorină nu fost strâns corespunzător sau un "ștuț" de pe traseu). Pe dedesubt, se prezintă impecabil, scutul nu prezintă decât zgârieturi și toate protecțiile sunt la locul lor), lonjeroanele intacte.

Diagnoza pe calculatorul cutiei DSG a scos un rulaj cu 4.000 km mai puțin decât cel din computerul de bord, explicația fiind faptul că se sincronizează la ceva timp cu acesta (un număr de km al cărui valoare nu l-am reținut). În ciuda normei de poluare EUR4, motorul este common rail.

Ultima intrare în service este la valoarea de 79.000 km, actualul proprietar facând achiziția la 90.000 km, în vara anului 2013. 

La o primă "atingere", mașina merge ireproșabil, singurul inconvenient fiind senzația de rigiditate din cauza jantelor, senzație care pe modul confort dispare.

Am o dilemă în ceea ce privește înmatricularea și plata timbrului de mediu. Prima variantă ar fi un eventual contract de comodat (proprietarul este o cunoștință), schimbarea plăcuțelor de înmatriculare și o pot folosi în acest mod timp de un an de zile, după care o înscriu (se zvonește dizolvarea timbrului de mediu printr-un proiect legislativ aflat în discuție și transformarea acestuia într-un impozit anual, în lunile ce urmează) sau înmatricularea directă (plata timbrului de mediu în cuantum de 950 eur).

Vă mulțumesc foarte mult pentru părerile de mai sus și aștept un feedback la postul aferent!

 

O seară bună!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul personal lucreaza la reprezentanta sau cum a vazut el ultima intrare in service? Si la ce data a fost ultima intrare? Mi se pare destul de ciudat ca masina sa fi avut deja doi proprietari "afara" care au facut in 5 ani 90000 de km...

Bafta!

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul personal este din orașul natal, nu are legătură cu reprezentanța. Personal, am aceeași impresie și reticență, 90.000 în 5 ani sunt prea puțini, având în vedere proveniența.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o vazut istoricul la fel ca pivotii pusi invers :winter:

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea veche , nu merita, cu 11 mii te uiti la 2009-2010, uitete la aria vanzari pe forum, vezi acolo un cc adevarat la vanzare.

Modificat de branevl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania se dau km inapoi din reprezentante.

Cu atat mai bine cand masina pleaca spre export... Asta e principala lor afacere, exportul de masini (atat noi cat si SH)

Devreme ce toti cotizeaza, iti face istoricul dupa bunul plac.

Mai pune pe istoric cate un bec ars, un stergator schimbat...etc 

Deci nu mai tot visati la km reali... Reiese din starea masinii cum a fost intretinuta..asta conteaza.

 

Acum nu generalizez...dar se practica si stiu asta cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre optiuni ce sa zicem,nu prea are, tu stii ce iti doresti sa aiba. Ia o lista cu toate optiunile disponibile pt Passat cc si compara :) Km sunt cam multi pentru o masina rulata in Ro. Mi-a sarit in ochi la prima vedere ca nu are navigatie ci rcd, desi el zice ca are navi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere dotarile care sunt cele mai folositoare le are: pilot automat, încălzire în scaune, bi-xenon adaptiv, dublu clima

În plus mai are și piele și lane assist. Prețul mi se pare dubios de mic (Pentru ca probabil e fabricație 2008 euro 4 deci prima lor generatie). Fa-i o verificare amănunțită sa nu fi fost lovită și verificat istoric în reprezentanta sa aibă reviziile făcute la timp și eu zic ca merita dacă toate astea sunt ok.

navigație...hmm câți folosesc navigația..mie unu nu mi se pare o opțiune care e necesara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este diferenta intre navi si rcd ? sunt novice, stiu sigur ca urmaresc sa cumpar o masina curata la km, de preferat RO cu carte service, mai stiu ca ma intereseaza sa aiba clima , scaune incalzite si navigatie, restu sunt detalii. Si cand ma refer la navigatie, eu din punctul meu de vedere vad si inteleg inlocuitorul perfect pentru GPS. Confund ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, numai ca asta nu are navigatie ci rcd, adica iti merge radio, cd, are si card sd, iti afiseaza comenzile la clima, senzorii de parcare, dar nu are gps ca sa zic asa.

Trebuie sa aiba inca un buton, adica 4 in loc de 3, cu "nav".

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm....am inteles, inseamana ca pe consola trebuie sa mai aiba un buton atasat care sa scrie navi....banuiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența fizica intre cele doua unități este ca rcd 510 are câte 3 butoane pe laterale, iar rns 510 (navi) are câte 4 butoane pe laterale

Asta e rns 510

Scuze claudiu, scriam amândoi în același timp numai ca eu mă mișc mai greu ca sunt pe tel și căutăm și poza sa îi atașez sa ii fie mai usor cu butoanele

post-52239-0-54828100-1454060223_thumb.j

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observant acuma uitadu-ma si la alte model....ms ptr informatie. As mai avea o  intrebare : cutie automata ? manuala ? Care sunt mai bune , mai fiabile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde, parerile sunt impartite :) Dar DSG e senzatie, eu unul nu as mai trece la manuala desi pana sa merg prima data cu automata eram pro manuala. Fa un test cu ambele si vezi care iti place mai mult si te vei decide ca vrei dsg :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot sa zic ca nu are optiuni, se putea mult mai rau, eu zic ca are destule, numai sa fie masina buna...

Parere personala, desi am manuala acum, inainte am avut seria 5 automat, nu imi mai iau manuala cat traiesc:)).

Modificat de branevl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva pareri despre masina asta :

 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7Gg8aR.html

 

Stiti ceva de : ROADHILL AUTOMOTIVE

 

L.E: am sunat si cica s-a dat. Cine zicea ca nu se cauta 1.8 TSi (cutie manuala).

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam scumpa pt o benzinara,si in primul rand este cheala,na-re pe nimeni...senzori de parcare,si incalzire in scaune...atat!! mai bine ti-ai cauta un diesel,mai bunicica si cu ceva optiuni,,,si tobele pe spate mi se par cam negre,daca nu ma insel,sau posibil asa s-o vede din poze,nustiu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!