Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Si sa pui cineva in mijloc fara centura e destul de periculos in caz de un eveniment rutier.

Eu am simtit limitarea de 4 locuri, mai merg prin oras cu 5 oameni in masina.

Asa ca am montat bancheta cu 3 locuri, sezut cu spatar, cu centura, cu tot. Acuma e si mai usor sa rabatez bancheta in caz ca e nevoie.

Ramana problema de talon care specifica 4 locuri - dar imi asum. Informal am inteles ca procedura la rar pentru modificarea nu e chiar simplu, dar recunosc ca nici nu m-am interesat temeinic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu , dar 2 pasi cand mergeam la bunici (cu parintii ) sau cand ii duceam pe unii amici de la club  sau de la terase , nu cred ca e o problema odata pe an ( maxim de 2 ori intr-un an daca mi se intamplase si pe distante de local .

Eu faceam o mica paranteza pentru colegu .

 

In momentul in care vei plati prima amenda pentru asa ceva, vei intelege afirmatia mea "Nu mi-am cumpărat o mașină sa o folosesc pe post de taxi pt prieteni."

Chiar nu merita riscul pt cativa lei cat costa o cursa de taxi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GffIn.html#bbfbbca26b

 

ce parere aveti despre masina asta ? Am inteles ca km sunt reali , verificati 

Pare ok overall la dotari, insa posibil sa nu fie masina din poze.

In anunt scrie computer bord color (premium adica) , si in poze se vede unul alb-negru, sau poate samsarul nu intelege notiunea de color.

Scrie volan sport dar este un volan stock (evident, samsaru zice ca e sport, sa dea bine).

Numarul mare de kilometri totusi...

 

Un 12000 este ok pentru dotarile masinii si nr de km, asta in cazul in care are tot ce scrie in descriere, are toate reviziile la zi si merge impecabil.

Unele optiuni de pe acolo sunt scumpe, cum ar fi BC color (premium), lumini ambientale (lumini sub trim-uri usi etc), parktronic, suspensia reglabila, motorul de 170cp, luminile cu cornering si xenon adaptiv etc.

Tine cont ca la 240 000 km ar trebui sa aiba deja facuta a 4-a revizie la DSG (se face la 60 000 si nu e tocmai ieftina , aprox 1200 lei) .

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut masina , arata impecabil , nu are defect la exterior , am testat-o , cutia schimba perfect , carte service , interior super ingrijit , totul functional , doar ca ultimul pret este 12700 ... iar vanzatorul nu pare deloc samsar !

Modificat de okta03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E supertare , intradevar are ceva km , dar daca sunt rulati in Germania e ok , masina sa o verifici sa fie ok .

minusul care l-as da eu e ca : e din 2010 si nu din 2011-2012 cea cu facelift , dar in rest e superok pt bugetul ala .

o Nedumerire am : ce inseamna - asistenta la plecare + plecare din rampa ? (ca mai in jos scria si autohold -deci s-ar parea ca nu ar fi aceeasi functie :))))

 

E tare si ca e modelul cu 170 cp , ai si trapa , jante pe 18 , piele , volan premium , suspensie , parktronic.

bafta oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca pretul nu este mare . E ff mare . In nici un caz masina nu are 240k km . Are totusi 6 spre 7  ani . Vezi cand are prima inmatriculare si cand este ultima revizie data/km daca tot zici ca ai vazut cartea, Apoi poti merge sa si verifici .Are dsg poti verifica km reali in calc de cutie .  In anunt zice ca a facut schimb ulei la cutie de 20k km . Nu face neamtul niciodata mai devreme acest schimb si apoi vinde masina ....  Ce om serios iti face pret la jante sau la alte optiuni . Ce o vinde la dezmembrari ? Plus ca este cu 2 locuri in spate .Eu zic sa nu te grabesti , o sa te roage sa ii dai 12mii peste o luna .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare pretul deloc mare , avand in vedere ce masini la 12400 am vazut , fara tipul ala de jante care chiar pe acolo ajung la 700-800e , fara suspensia reglabila , trapa , deci la masina asta te mai duce 400e inmatriculatul , sa iesi 13.000e cu o astfel de masina ii ok zic eu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a atras atentia masina aia cand cautam, daca nu gaseam asa rapid masina aveam in gand sa plec sa o vad. Daca km sunt reali si are dotarile respective si eu consider ca este un pret bunicel la ce ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai conteaza cum e vanzatorul:)) oricum masina nu a fost folosita de el, numai sa fie ok tehnic aia conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut masina , arata impecabil , nu are defect la exterior , am testat-o , cutia schimba perfect , carte service , interior super ingrijit , totul functional , doar ca ultimul pret este 12700 ... iar vanzatorul nu pare deloc samsar !

 

Nu pare un samsar? Dar cum iti dai seama? Dupa fata omului?

 

Nu mai bine faci un pic cercetari pe internet?

Astfel puteai sa afli ca a avut la vanzare un BMW, un Nissan, sau ca dorea sa cosmetizeze putin acel Nissan, cumparand o bancheta pt el.

 

Avand in vedere pretul pietei, cred totusi ca pretul ascunde ceva. Are ceva dotari, insa nu cele de top. Cam astea ii mai trebuiau pt a fi top: Lane assist, Front assist, Camera marsarier, Kessy Keyless Acces, Keyless Go, Keyless Trunk, scaune ventilate, scaun sofer cu masaj, padele F1, Parasolar sofer cu HomeLink, Carlig pt remorcare, sistem audio profi.

Computerul de bord pare alb negru, avand in vedere ca usa aia deschisa nu e rosie.

Nu se observa in poze daca scaunele din spate sunt incalzite, si nici nu e mentionat in anunt.

In anunt este mentionat TV. A vazut careva un TV funcional pe CC?

 

Nu te uita la numarul de km.

 

Nu uita sa faci o verificare totala in reprezentanta. Inclusiv cel pt vopsea. Costa 300 lei. Nu cumpara masina fara sa stii rezultatul acelei verificari, indiferent cat de bine arata masina vizual, sau cat de multe optiuni are pe ea.

Modificat de OT79LAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ce a zis OT79Lau

Si inca o chestie : mie 240.000 km nu mi se par putini oriunde ar fi rulat masina aia. Mai faci in 3 ani inca 100k iar dupa aia nu ti-o mai ia nimeni cu 350.000 km, poate sa aiba toate dotările.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un

+1 la ce a zis OT79Lau

Si inca o chestie : mie 240.000 km nu mi se par putini oriunde ar fi rulat masina aia. Mai faci in 3 ani inca 100k iar dupa aia nu ti-o mai ia nimeni cu 350.000 km, poate sa aiba toate dotările.

Unde ai vazut masina la vanzare cu 350.000? Pana si alea din 1995 au 150.000 :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un

+1 la ce a zis OT79Lau

Si inca o chestie : mie 240.000 km nu mi se par putini oriunde ar fi rulat masina aia. Mai faci in 3 ani inca 100k iar dupa aia nu ti-o mai ia nimeni cu 350.000 km, poate sa aiba toate dotările.

Unde ai vazut masina la vanzare cu 350.000? Pana si alea din 1995 au 150.000 :))))

 

AHAHAA:)))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu kilometri reflecta cat , cum si ce poate masina ;) .  Ideea e sa fie reali din alta prisma , daca nu sunt reali , e un motiv dubios pt care au fost dati inapoi . In ziua de azi sunt si dealeri simpli care importa masini fara sa stea sa le manareasca , cei drept sunt putini si rari dar sunt. 

Revenind la kilometraj eu am vazut mercedes C class cu 400.000 km , autoutilitare cu 440.000 km , tir cu 1 milion de km si nesegmentat dar condus de sofer adevarat , in schimb eu inainte sa imi iau CC -ul conduceam la birou un Passat din 2002 bunicel , dupa ce l-am predat unui asa zis sofer de 50 de ani :)) , la fiecare luna are cate o buba cu el.

Masina sa fie ok cand o verifici si o testezi cu mecanic , si sa fie verificata chiar si in reprezentanta .

Referitor la pret la ce au zis cei care considera pretul cum il considera e cam acceptabil la ce dotari are .

 

Iar VALI cand iti iei o masina exact asta e ultimul motiv la care sa te gandesti ( cine sa ti-o cumpere dupa ), nemaivorbind ca la noi in tara pana fac unii 100.000 km trec 3-4-5 ani .

 

PS. Daca 13.000 vi se mare pret mare , atunci ce sa zic eu ca am ajuns la 27.000 eur cu tot cu inmatriculat si revizia aferenta achizitiei + distributie .

 

Pt cei care ziceau de tarife pt schimb ulei cutie +manopera ---in Bucuresti eu am schimbat la 800 ron la reprezentanta VW . ( Daca o schimbi in alta parte poti scoate si 700 ron total costu ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde din ce postura privesti lucrurile. 13.000E pt o masina "uzata" sunt bani multi pt unii.

La fel daca nu te interesează cati bani mai iei pe ea înseamnă că aia 13.000€ nu sunt un efort prea mare pentru tine.

Ca dai 27.000 sau 50.000 nu e relevant atât timp cât iti permiti. Cine a avut masina de noua si a facut macar 200 k km stie ce înseamnă uzura si nu mai e nicidecum "ca noua" cum scrie asta in anunt si la km aia poate sa iti pice orice. Masini cu km multi am văzut toti, dar e cam loterie sa faci o regula ca nu ai probleme x km sau ca duce milioane de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am si eu nevoie de ajutorul vostru. Caut de ceva timp un pssat cc din 2010 incolo si sa fie cel de 170cp insa nu am gasit nimik bun pana acuma! Si ma suna un prieten f bun ca are un pssat cc facelift model 2012 de vanzare la un pret f bun, singura problema este ca are motorul de 1.8 160 cp!!!nu am avut niciodata masina pe benzina si nu styu la ce sa ma astept de la acest motoras, eu in prezent am un golf 5 de 140 resoftat la 170. Este vreo diferenta intre ce cautam eu adika cel de 170 si cel de 160 ce are prietenul meu aici ma refer la performante..clar 1.8 consum mai mare dar asta nu este o problema. . Eu mai mult o folosesc ptr oras si fac cam 20.000 km pe an!!!i

Inca ceva : nu imi plac masinile puturoase :D de aia am si plecat cu gandul la un cc 170 cp si sa trec pe la voinea :)

Acuma ca mi a iesit cc asta 1.8 in cale la un pret ff bun nu styu ce sa ma fac... Astept parerile voastre! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu mai sta pe ganduri . Daca nu esti tu hotarat iti dau eu un nr de tel a uni amic care cauta de ceva vreme asa ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca diferenta de la 160 la 170 e chiar atat de mare incat sa fie factor de decizie. Insa, atentie la dotarile masinii. Dotarile chiar fac diferenta la pret.

 

In plus, de ce isi vinde masina la un pret f bun? Stie el ceva ce tu nu stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina o vinde ptr ca baiatul pleaca in america definitiv.deci am vazut istoricul tot al masinii km sunt reali, are 155.000! Masina cumparata de noua din reprezenta. Nu imi este frica ca iau ceva teapa ptr ca stiu de la cine iau masina. Singura problema e asta: si anume motorul asta pe benzina.. Sa nu fie prea puturos. Masina e manuala 6 trepte, are panorama , com volan, climatronic, tapiterie normala nu e piele are leduri fata spate,...nu are nici navigatie. I

Presupun ca cu un stage 1 as ajunge undeva la 210 cp se poate? Cost in jur de 300euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e ceea ce iti doresti si singura intrebare e legata de putere, iti recomand sa o iei si daca ulterior nu esti multumit, o pui la vanzare. Daca pret este f bun la cumparare, poate mai castigi si un ban la vanzare sau macar sa acoperi taxele de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , asa am gandito si eu. Multumesc'

Mai astept si alte pareri legate de putere'

Daca este diferenta mare intre 1.8 si 2.0d' tinand cont ca am de gand sa o duc undeva la 200cp. Stage 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am si eu nevoie de ajutorul vostru. Caut de ceva timp un pssat cc din 2010 incolo si sa fie cel de 170cp insa nu am gasit nimik bun pana acuma! Si ma suna un prieten f bun ca are un pssat cc facelift model 2012 de vanzare la un pret f bun, singura problema este ca are motorul de 1.8 160 cp!!!nu am avut niciodata masina pe benzina si nu styu la ce sa ma astept de la acest motoras, eu in prezent am un golf 5 de 140 resoftat la 170. Este vreo diferenta intre ce cautam eu adika cel de 170 si cel de 160 ce are prietenul meu aici ma refer la performante..clar 1.8 consum mai mare dar asta nu este o problema. . Eu mai mult o folosesc ptr oras si fac cam 20.000 km pe an!!!i

Inca ceva : nu imi plac masinile puturoase :D de aia am si plecat cu gandul la un cc 170 cp si sa trec pe la voinea :)

Acuma ca mi a iesit cc asta 1.8 in cale la un pret ff bun nu styu ce sa ma fac... Astept parerile voastre! Multumesc

 

 Am un prieten care are acest motor pe Audi A4, este automata, are si soft de putere facut, masina se prezinta bine, motorul ok, nu l-am auzit sa se planga sau sa aiba ceva probleme, cumparata de la 0 km si merge brici, cand era stock fugea binisor acum si cu soft este si mai bine, nici el nu este racer dar este destula puterea pt ce oferim noi masinilor. La consum tinand cont ca este automata in afara ajunge pe la 8, si prin oras in jur de 10. In oras nu se plange de consum, dar mi-a zis ca atunci cand iese din Bucuresti si o alearga putin, acolo creste usor consumul fata de alte masini care au acelasi regim de condus. 

 Acuma tu sti ce ai nevoie, ma gandesc ca si asa chiar daca consuma mai mult, pt 10 ron in plus la 100 km / nu cred ca este o problema daca cunosti masina si ea nu are probleme.

Spor la cautat !! 

Modificat de Flaghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da multumesc ptr raspunsul tau, si ptr parerile oferite despre consum.

am de gand sa raman cu ea... Este ceea ce imi doresc ca si model ca si echipare e destul de ok!

Mai astept oricum parerile voastre.

Pretul este 12.700...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!