Jump to content

Schimb piese in garantie


Luc
 Share

Postare recomandată

Nou in forum si aproape nou posesor Fabia Sedan Star 1,4MPI. Ma apropii de revizia de 10k & anuala si pe fata se aude un usor "cloncanit" la hopuri mici. As dori sa stiu daca se accepta "usor" schimbarea unor eventualele piese defecte la suspensie/directie. A mai fost cineva in aceeasi situatie? Ceva sfaturi inainte de revizie? Multumesc! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU accepta nici greu ,nici usor.

Skoda are o garantie de 2 lei.

Poate cu spaga...ca esti in Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul se rezuma la interesul pe care il acorda personalul service-ului relatiei cu clientul (din parerile adunate de pe forum se pare ca Avia este in top in aceasta privinta)

La lucrarile de garantie apar doua probleme:

a. service-ul nu castiga absolut nimic.

b. exista cateva proceduri rigide care trebuie urmate - eu de 6 luni incerc sa elimin un zgomot de la puntea spate (pe care de la inceput l-am suspectat ca un amortizor defect) dar care conform procedurilor VW a trebuit verificat mai intai ca un posibil defect de "tinichigerie" - fixare pe sasiu a flansei, apoi flansa, bucsele, etc ca apoi abia a treia oara sa fie considerat un amortizor defect. Nu te speria, in aceste 6 luni de care vorbesc numai de trei ori am trecut pe la service, probabil daca stateam pe capul lor as fi rezolvat-o intr-o saptamana dar tot in trei vizite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna trecuta cred ca aveam aceeasi problema, care s-a dovedit a fi o problema a bucsilor de la bara stabilizatoare. Se curata, se greseaza, si este OK. E ciudat ca la tine a aparut vara-toamna, poate este altceva...

Iti recomand oricum Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu. La mine a fost vorba de bieleta de la bara stabilizatoare. La inceput a fost un cloncanit ushor, apoi a devenit tot mai rau pana am schimbat-o, in garantzie si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nesimtirea se trateaza cu OPC la noi in tara.e doar o recomandare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost azi la un service Skoda [nu zic care :)] si l-am intrebat pe un mecanic sef si pe unu de la receptie care-i faza cu garantia la Skoda...

Raspuns: dupa ce ti se termina garantia schimbam piesele respective .... noi ce castigam daca le schimbam

Raspuns 2: ala de la receptie: daca stiai de ce-ai mai intrebat ?!

Faza e ca daca-i sti pe aia de la service e altceva... pacat ca eu mi-am facut relatii la 2 luni dupa ce mi-a expirat garantia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi mers pe varianta cu OPC, ca d'aia e garantie, ca sa se repare ce se strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smaralde...si cand te mai duci, ia din intamplare si un reportofon la tine si pune-l pe inregistrare cand le pui aceeasi intrebare, macar sa-ti ramana si o amintire din urmatoarea discutie de genul asta....tot pentru OPC

:ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smaralde...si cand te mai duci, ia din intamplare si un reportofon la tine si pune-l pe inregistrare cand le pui aceeasi intrebare, macar sa-ti ramana si o amintire din urmatoarea discutie de genul asta....tot pentru OPC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cine-s eu? Catalin Petrisor ? :)

.....O camera ascunsa ceva ??! :colors:

Smile, you're on Candid Camera! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!