Jump to content

Masina mea v3 - Audi A5 Sportback


quicky

Postare recomandată

@AndreiJSE: multumesc mult pt urari.

Aveam mari emotii cu aceasta cutie, mai ales ca citisem ca din 2014 audi ar renunta complet la ea. in final insa tot ce pot sa spun este ca e altceva. Chiar ieri a trebuit sa dau o fuga in oras cu Polo si mi s-a parut ca e DSG-ul stricat (nu am innebunit inca, stiu ca DSG e super cutie, dar lipsa acelui feedback de schimbare viteza/variatie a turatiei iti da o senzatie de confort pe care DSG-ul nu o are).

@Teff: da, si eu as fi adaugat suspensia adaptiva, dar am zis sa ma opresc, pt ca mai aveam si trapa de adaugat, si adaptive cruise control, samd:):) ar fi fost cel mai scump 2.0 tdi din lume:) o trecere la 3.0tdi s-ar fi justificat mai mult versus accesorizarea ei complet.

In alta ordine de idei, i-am luat azi si evacuarile de S-line si le-am montat pe masina. Arata foarte bine acum. (voi pune poze azi ca sa vedeti cum arata).

Ca si consum, deocamdata sunt f multumit. Din ce vad ca si nr km facuti versus combustibil consumat, se pare ca sunt pe un trend bun, consumand un rezervor la 800km (oras plus dn1, in fiecare zi). Ceea ce este ok, zic eu. Ramane sa vad mai incolo daca se mai "lasa":)

Imi puteti da vreun sfat referitor la o solutie de intretinere si hidratare a pielii din masina? Cei de la porsche mi-au recomanat solutiile lor Wurth, dar as vrea sa cunosc toate alternativele. voi ce folositi?

Modificat de quicky
Link către comentariu

Leatherique. aplicat de 2x pe an ar trebui sa fie suficient.

Oricum la o masina ca asta, nu cred ca vei trata scaunele urat,nu se urca muncitori cu salopete pline de pamant in ea :)

Link către comentariu

+1 Leatherique.

Nimic nu e mai bun pentru piele. Intretinuta la 2-3 luni cu Prestine Clean si curatata 1-2 ori/an si cu Rejuvinator Oil.

Modificat de JUG
Link către comentariu

si eu tot Leatherique folosesc insa sunt sigur ca si Wurth este bun! Suspensia adaptiva ar fi fost foarte buna si mai bun ar fi fost 3.0d :D....de ce nu l-ai luat?

Link către comentariu

3.0d (245 cp, nu cel de 204 cp) + stronic = love, dar nu si la buzunar:) toata distractia m-ar fi dus cu vreo 10K in plus

Link către comentariu

+impozit cred ca 50mil anual :P

Sa te bucuri de ea. Ai configurat-o asa cum trebuie :emthup:

Link către comentariu

E frumoasa masina! sa o stapanesti sanatos!

nu vreau sa fiu carcotas, insa pretul mi se pare destul de piperat, nu ca nu merita, este o masina noua, facelift...foarte dotata...toate cele... insa la 50 k cred ca aveai destule variante, cel putin cu o motorizare mai puternica (http://www.autovit.r...-C24779081.html) si/sau ceva din gama SUV...ex...X5 3.0d e 39+TVA :) ai mai oscilat si intre alte masini? oricum...ai luat-o deja...asa ca bucura-te...e foarte misto! (combinatia de culori e foarte sobra, arata foarte luxos iar volanul tesit aduce sportivitatea necesara)

Pe GTI am avut DSG 6 si mi s-a parut fenomenal....multitronic e mai ok? din cate am inteles nu e prea laudata cutia...

Modificat de corad0
Link către comentariu

Super frumoasa. Ce imi place cel mai mult este ca are 4 usi.

Interiorul este superb...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!

Am vazut-o azi in toata splendoarea la Connect in parcare.

Link către comentariu

E frumoasa masina! sa o stapanesti sanatos!

nu vreau sa fiu carcotas, insa pretul mi se pare destul de piperat, nu ca nu merita, este o masina noua, facelift...foarte dotata...toate cele... insa la 50 k cred ca aveai destule variante, cel putin cu o motorizare mai puternica (http://www.autovit.r...-C24779081.html) si/sau ceva din gama SUV...ex...X5 3.0d e 39+TVA :) ai mai oscilat si intre alte masini? oricum...ai luat-o deja...asa ca bucura-te...e foarte misto! (combinatia de culori e foarte sobra, arata foarte luxos iar volanul tesit aduce sportivitatea necesara)

Pe GTI am avut DSG 6 si mi s-a parut fenomenal....multitronic e mai ok? din cate am inteles nu e prea laudata cutia...

Sunt doua clase diferite de masini, si eu am avut de ales intre mai multe marci de masini si am ramas la Audi A5 Sportback :)

Link către comentariu

@alexcgs: multumesc frumos! Felicitari pentru masina ta, de asemenea! Cea mai buna alegere:)

@victorash:multumesc frumos!

@JUG&mik15: multumesc pentru sfaturi! Unde gasesc sa cumpar leatherique?

@JUG: hehe, asa e:) data viitoare cand mai trec pe acolo, te dau o tura daca vrei

@corad0: heh, ai atins un subiect tare dificil si lung:) a fost o adevarata drama alegerea masinii, dar incerc sa fac un scurt rezumat.

Sincer va spun ca am plecat initial cu ideea de a-mi cumpara noua serie 3. Imi placea enorm, iar imbunatatirile fata de seria anterioara erau hypervizibile (intotdeauna mi s-a parut versiunea anterioara incompatibila cu cerintele mele: prea mica, putin confortabila, putine gadget-uri, materiale mai putin calitative decat te-ai astepta la o astfel de masina, brand awareness prea dezvoltat printre copiii mai teribilisti ai generatiei noastre:) ). In schimb, am condus noua serie 3 si am ramas super impresionat. Are tot ceea ce mi-as putea dori de la o masina. Drept pt care am purces la configurarea ei dupa inima si am ajuns la concluzia ca imi puteam lua o serie 5 cu pretul la care am iesit...ceea ce am si cautat in continuare.

Mai intai am cautat in Germania, unde erau o groaza de 520d calumea ce corespundeau cerintelor mele la dotari, dar apareau si dispareau peste noapte. Din perspectiva mea, tot ce era bun era luat rapid de samsari si revandut, iar ce era cu probleme ramanea la vanzare mult si bine, iar de aici am tras concluzia ca fara a ma duce 2 saptamani acolo pentru a avea sansa sa gasesc ceva rapid, exista riscul sa iau teapa. De aici am inceput sa fac calcule masina SH germania vs masina noua romania. (costuri deplasare+cazare etc, plus taxa inmatriculare etc... ar fi fost aproape de una noua aici mai putin dotata, dar cu garantie).

Cei de la dealerul BMW mi-au simtit dilema si au venit in ajutorul meu cu cel mai frumos serie 5 pe care l-am vazut vreodata (avea dotari de 18000eur -tv, trapa, navi, suspensie adaptiva, mama, tata, toti si toate erau pe ea:):):) ) la un pret foarte bun pt acea masina, dar era second. (vreo 25000km)

Dupa o saptamana pregatisem si banii, insa dealer-ul mi-a dat lovitura de gratie, spunandu-mi ca oferta initiala nu mai era valabila si ca s-a modificat...in rau.(eu avand inca oferta valida neexpirata pe email din partea lor).

In acel moment m-am enervat si am renuntat la discutia cu ei (mi-au mai trimis niste oferte bune pentru niste seria 3 din stoc hiper echipate, dar deja mi s-a pus pata si oricum vazusem la audi masina ce urma sa devina a mea;) )

Am mai luat in considerare urmatoarele, dar care au cazut din varii motive (pret, consum prea mare, prea sportive, prea de familie, prea fitoase, prea terne, etc): Range Rover Evoque, X5, Jaguar XF, Citroen DS5, Audi A4, Opel Insignia, Lexus RX hybrid, Mercedes C220, Mercedes E220 coupe)

La pbn am primit in drivetest pt cateva zile un Touareg 3.0tdi si un a5 sportback mai chelios ca dotari, dar f f frumos (jante pe 19 superbe si cu o culoare la fel de frumoasa-monsoon grey).

Touraeg-ul este o masinarie senzationala pe care as fi ales-o cu ochii inchisi (sotia mea era innebunita dupa el, mai ales ca noi locuim inafara Bucurestiului, iar iarna trecuta ne-am "distrat" cu zapada la greu), daca nu ar fi fost acel impozit monstruos (stiu ca in comparatie cu valoarea masinii e o gluma impozitul ,dar sunt om cu principii, nu dau banii la stat aiurea:) ).

Asa ca la sfarsitul zilei, cu bugetul meu din acel moment imi ramasese optiunea unui a5 mai chelios, dar nou. Aici, colegul Alex de la PBN a facut minuni si mi-a dat un discount de m-a dat pe spate. Cu ajutorul lui si cu o suplimentare de buget de la banca nationala (aka sotia), mi-am dotat masina cum am vrut, si uite asa am ajuns aici.

P.S. nu puteam lua masina SH de la persoane fizice din Romania deoarece nu as fi dedus TVA-ul.

Sper ca nu v-am pierdut pe drum:)

Modificat de quicky
Link către comentariu

in privinta seriei 3 cam ai dreptate, si eu m-am uitat la 335i si pretul la care ajunge cu aproximativ aceleasi dotari, +/-, e acelas cu 535i, deci nu vad rostul in a lua seria 3, intr-adevar e poate putin mai sprinten dar nu ma incalzeste! Oricum din punctul meu de vedere ai facut alegerea corecta, mai putin cu motorizarea, dar asta este subiectiv, dar A5-ul il consider ca fiind peste seria 3 cam la toate capitolele, iar la gadget-uri, calitatea materialelor, finisarea, ambianta inetrioara si nu ultimul rand imagine il vad superior. La anul deja va fi plin de F30, prefer o masina mai rar intalnita pe strazi :) !

Modificat de mik15
Link către comentariu

Eu te felicit pt modul in care ai gandit problema :P BV!

Am fost la TD cu un X1 in ideea de masina pt mama si sa iau contact cu "beamveu". Masina de 40.000E "cu pretentii" a carui bord si interior e sticla de plastic, fata de Polo-ul meu (masina la jumatate de pret). La fel, cutia nu m-a impresionat... Or fi si bune dar cred ca de la seria 5 in sus. Buget cu care A5 il iei :8:

Oricum destul de variata gama de unde ai avut sa alegi. Cu toate ca aspectul la Citroen s-a imbunatatit vizibil in bine fata de precedentul (nu stiu daca si calitatea per total), ma mira ca in lista enumerata apare Citroen si Opel. Eliminatorii din start din tot ce ai insirat, d.p.m.d.v.

Singurul lucru care ar incadra-o la o configuratie perfecta dar ii lipseste, este 3.0TDI Quattro. In rest, km cat cuprinde :salut:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Mda....ai avut curaj maxim... :) plus ca un Touareg sau X5 cred ca faceau fata cu brio cerintelor tale extraurbane (mai ales in sezonul rece) E bine sa stii ce vrei...te felicit si eu pentru asta...desi sunt fan BMW...

Ma indragostisem maxim de F10 iar 520 d e o masina superba....dupa test drive eram gata sa renunt la masina din semnatura pentru una....mai ales ca mi-am configurat una cu tot ce am vrut pe ea si fiind client BMW am beneficiat de un discount baban....mai exact 36 k + TVA (incluzand optionale de vreo 12k :)..insa m-am potolit ...dupa multe nopti nedormite :P M-ar fi bantuit Bangle si acum daca o schimbam.... :)) Nu prea merita SH avand in vedere

ca o poti cumpara la un pret atat de atractiv de noua, si sa nu uitam ca 5 ani de zile in limita a 120 000 km, reviziile sunt gratuite...ceea ce in grupul VAG...ramane un vis...colegul meu de servici are un Q5 3.0 TDI si a platit 1000 euro revizia la PBN...la x5-ul 3.0d pe care l-am avut acum 2 ani si la masina din semnatura..am facut revizii la reprezentanta si nu m-a costat nimic....e ceva :)

3-arul nou e foarte misto cel putin in interior se simte upgrade-ul premium, cu designul exterior inca trebuie sa ma invat....prelungirile farurilor in grila..necesita obisnuinta..insa ajunge la pret de seria 5...si atunci nu merita...

Iar ca sa revenim on topic...e frumos A5-ul...sa-l stapanesti multi km fara incidente!

Modificat de corad0
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!