Jump to content

Suport telefon pentru echipare telefon Plus


MihaiMihai
 Share

Postare recomandată

Merita sa-l pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat spui tu ca este dar pretul de lista cand am bifat aceasta optiune [9w7(9ZB)] era de 254 de euro (incl. TVA). Asta prima la mana. A doua la mana fata alora de la reprezentanta cand te duci cu o problema pe partea electrica si cand vad ca ai pe masina montata in alta parte o optionala care nu a fost bifata la comanda masinii e priceless. Din partea mea poti sa montezi si pe S8, foarte bine inseamna ca esti un tip profesionist la care as apela si eu dar nu in cei 4 ani de garantie. Astia in Romania stramba din nas si cand e clar ca trebuie sa-ti dea garantie. As face pariu ca esti unul dintre cei care a renuntat la garantie cu mult inainte sa inceteze de drept, e alegerea ta, e masina ta, e lucrarea ta, iti respect punctul de vedere. Eu personal nu as renunta la garantie pentru un modul HF de 254 de euro. Mi se rupe de el.

@dinu_s: Germania e departe, in bine pentru ei desigur, din toate punctele de vedere. Nu as fi vrut sa fi fost pus in aceeasi situatie aici. In cazul cel mai favorabil tie ajungeai sa dai spaga la vreun directoras de service sa treaca cu vederea incidentul.

Exista o solutie sigura just in case.......Daca ai nevoie sa duci masina la service si nu vrei batai de cap, tragi scaunul desfaci modulul si gata :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si scoti si modulul din GW installation list. Prea multa bataie de cap. N-o sa stea aia sa verifice lista de echipamente instalate cu PR numbers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 Am o intrebare......La taraboanta mea are toate chestiile acestea din fabrica:bluetooth,rns 510,comenzi din volan .....Am legat Nokia pe care il am prin bluetooth si merge totul struna,inclusiv apelare vocala,dar si toate nr de tel imi apar in memoria rns-ului......Ceea ce nu am reusit sa dezleg inca ,pentru ca manualul de folosire este in limba doamnei Angela Merkel,limba pe care din pacate nu o cunosc deloc,am vazut in cotiera -deschizand capacul ei la jumatate un fel de suport pentru telefon-inclusiv cu ceva contacte (probabil pentru incarcarea bateriei telefonului.....) Binenteles ca telefonul meu nu sta si nu am idee cam despre ce fel de telefon ar fi vorba.Mai am si un iphone dar cred ca acele contacte de reincarcare a bateriei nu prea i s-ar potrivi ( daca despre aceasta este vorba)......

  Daca cumva cineva are o idee in plus despre dotarea respectiva si mi-o comunica......ii multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi intrebare ca si Calin-Ionut. La mine cotiera arata asa si nu stiu la ce foloseste "treaba aia" din poza :)

post-138141-0-09318800-1411401316_thumb.

Modificat de G-P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Draga G-P, se pare ca tot eu tre sa dau un raspuns.....:)), desi,evident posibil sa gresesc...... "Chestia" pe care ai fotografiat-o tu si pe care o am si eu exact la fel, se pare ca este o baza pentru un suport al telefonului mobil. Adica , fiecare , in functie de telefonul mobil pe care il are, in cutia sa ar trebui sa gasim un suport care prinde telefonul respectiv si ti-ar putea permite de exemplu ,sa il fixezi apoi de o ventuza si sa-l folosesti astfel ca navigator,de exemplu.....Ei  bine , acel suport care evident, este adaptat in functie de telefonul mobil al fiecaruia dintre noi , ar trebui sa intre la randul lui in acest tip de baza....pe care il avem noi  si care permite totodata si reincarcarea telefonului......Am inteles aceste lucruri odata incercand sa pun pe you tube cuvintele referitoare la aceasta dotare -evident in limba germana -de unde am dedus ca ar fi o baza de suport de telefon, iar apoi tot pe you tube am vazut un scurt video cu o persoana care avea exact acest suport ,dar pus pe bordul masinii ,si am vazut cum practic scotea si punea iarasi telefonul ( acesta avand suportul lui-de fapt introducea oarecum acest suport-nu direct telefonul).Din pacate nu stiu daca reusesc sa dau iarasi de acest filmulet.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Draga G-P.......

Scumpul meu Calin-Ionut :) am inteles acum despre ce e vorba. E mult mai practic sa incarci telefonul acolo decat sa stai cu fire intinse din bricheta pana la telefon. Nu te incurca ca e ascuns acolo pt ca poti primi apeluri si poti suna de pe afisajul masinii. Iar la iesiri scurte din masina pt a cumpara ceva, de exemplu, nu esti stresat ca ai lasat telefonul la vedere.

 

Sa ne interesam cat costa un adaptor din ala pt telefon care cred ca-l vom gasi DOAR la reprezentanta vw. Cred ca va diferi pretul in functie de telefonul folosit :)

 

PS: n-am fotografiat eu chestia aia, am gasit-o (cu greu) pe net :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Scumpul meu Calin-Ionut"..........:)))))))))))))))))). M-a amuzat teribil aceasta formula de adresare.....E ok. doar sa nu inteleaga colegii de forum ca o luam pe cai mai .......ciudate.....:)))

   Sunt si eu perfect de acord cu tine cu privire la avantajele enuntate.Chiar ieri seara mi-a venit ideea de a cauta un "plic" si pe un forum italian de posesori de Passat si m-am oprit pe la furturile de navigatoare in special rns 510 dar si la telefoane. In ceea ce priveste telefonia ,din ceea ce am inteles eu - diferenta dintre dotarea "Plus" si cea "Premium" este faptul ca la prima optiune poti primi apelurile si folosi difuzoarele , dar pentru a apela trebuie neaparat sa folosesti telefonul.Probabil acestea sunt situatiile in care suportul telefonului este lasat "la vedere".In al doilea caz ,asa cum se pare ca avem amandoi , putem apela la .....rSAP -care ar fi ,din cate am inteles eu preluarea controlului cartelei SIM din telefonul nostru de catre telefonul integrat al masinii....Intr-adevar in cazul telefonului meu Nokia -activand aceasta optiune -imi dispare reteaua de pe ecran ,aparand in locul ei o cruciulita -functia telefonului -inclusiv sms-urile fiind preluata integral de catre masina-prin interfata ei rns 510.Avantajul acestei optiuni ar mai fi si faptul ca semnalul mobilului este preluat nu de antena telefonului ci de catre antena de pe masina -rezultand,evident , un semnal mult mai puternic......plus posibilitatea apelarii vocale a unui nume aflat in rubrica telefonului mobil, apasand simplu pe tasta cu micorfonul din stanga volanului........

     Iar acum offtopic un pic -in legatura cu furturile de navigatoare -mi-a venit ideea de a schimba suruburile normale cu altele mai......." anormale" astfel incat eventualii hoti sa se "trezeasca" fara sculele necesare desurubarii rns-ului in acele putine minute pe care ei de obicei le au la dispozitie pentru a efectua marsavia.....

  Chiar in aceasta seara am demontat rns-ul care merge perfect in toate functiile sale cu exceptia semnalului gps unde la sateliti imi arata 0/0......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu dotarea asta in Passat (conectorul acela din poza pusa de G-P) dar in el am si un adaptor pentru cateva telefoane ceva mai vechi nokia 7210, 5510, etc. (cele care aveau mufa cu mai multi pini, nu jack, asemanatoare cu asta http://i45.tinypic.com/2ah8b3a.jpg ). O sa fac poze deseara.

Cum nu mai am un telefon deasta, habar nu aveam de ce as mai folosi adaptorul acela, mai ales ca mi-am putut conecta telefonul prin bluetooth (si pot prelua si efectua apeluri).

Acum ca am aflat ca poti conecta telefonul la antena masinii, si in acelasi timp sa ii si incarci bateria, mi se pare utila.

Voi ati gasit undeva adaptoare? Sau mai concret, unde pot gasi adaptor pentru telefoane cu conexiune microUSB? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum spunea si G-P cred ca ar trebui sa ne interesam la reprezentanta VW. Eu din pacate, inca nu mi-am gasit timp sa o fac......


Am uitat sa mai mentionez un lucru.......pentru a beneficia de antena masinii nu este obligatoriu sa conectam prin acel suport mobilul,fiind suficient prin bluetooth.Trebuie setat telefonul la conexiuni -ca sa se permita ceva de genul "remote sim  control" atunci cand incercam sa conectam celularul la masina.In acel moment-dispare reteaua de pe display-ul sau-in locul sau aparand un X, controlul preluindu-l in totalitate masina.....iar semnalul este preluat prin antena acesteia.......

Modificat de Calin-Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor, cum demontez si eu suportul de telefon ca innebunesc, nu am gasit nimic pe net.

 


th_C34362902_17_zpsa23438a4.jpg

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l acolo ca o sa ai gaura in plansa daca il scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

Hai sa iti povestesc ce am patit la passat-ul model 2010 pe care l-am avut inainte.

M-am dus la PBA sa imi inlocuiesc modulul de bluetooth pentru ca nu imi recunostea iphoneul si bizonii de acolo nu stiau nici unde este modulul si nici cum sa il caute in sistem ca sa il inlocuiasca.

Asa ca am abandonat ideea de a primi ajutor de la ei si am cautat pe net si uite asa mi-am comandat modulul de bluetooth din polonia pe care mi l-am inlocuit singur sub scaun.

end of story.

 

Concluzia: La PBN lucreaza multi incompetenti care nu prea stiu cu ce se papa chestiile mai fine la masinile pe care le vand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

 

Am cumparat recent un VW CC si masina are urmatorul suport de telefon. Stie cineva un magazin online unde as putea sa gasesc adaptor pentru telefon? (Galaxy S5 in cazul meu)?

Link-urile de mai sus nu mai sunt de actualitate.

 

20150707_082510.jpg

 

 

Mersi,

Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Am si eu acest suport, din ce stiu pe el merg doua variante ..

 

https://www.popscreen.com/prod/MTM0MDM5MDgw/Amazonde-VW-Bluetooth-PairingTouch-Adapter-UHV-3C0-051-435-TA-

 

si

https://www.popscreen.com/prod/MTYzODcxNTIy/VWBluetoothPairingAdapterfuerFreisprecheinrichtung3C0051435PA

 

Ambele ajuta doar ca adaptor pt imperecherea telefonului cu modulul BT de pe masina, si/sau efectuarea de apeluri de pe touch pentru cei care nu au radio cd cu touchscreen sau comenzi pe volan.., BC+ ..

 

Pentru cine are radio cd cu touch si/sau BC+ si comenzi volan, nu cred ca merita niciuna..

 

Florin a gasit si suport pt Samsung..

 

Este adaptor pt Iphone 4/5/5s, 6 nu am gasit inca..

http://www.ebay.com/itm/VW-Volkswagen-Handyadapter-Ladeschale-iPhone-5-5G-EOS-Caddy-Jetta-Scirocco-Polo-/200938487470?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2ec8ddfeae

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am cumparat recent un VW CC si masina are urmatorul suport de telefon. Stie cineva un magazin online unde as putea sa gasesc adaptor pentru telefon? (Galaxy S5 in cazul meu)?

Link-urile de mai sus nu mai sunt de actualitate.

 

20150707_082510.jpg

 

 

Mersi,

Catalin

 

cauta pe Ebay sau la reprezentanta - http://www.ebay.com/itm/VW-Mobile-Phone-Adapter-Samsung-Galaxy-S4-Cradle-Volkswagen-Genuine-New-/321456996783

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Eu asa ceva am comandat din Germania prin un prieten.

 

http://direkt.jacob-computer.de/Auto/KFZ-Handyhalterung/Bury-Active-Cradle-0-02-37-3300-0-artnr-2034268.html?ref=109


 

Fratilor, cum demontez si eu suportul de telefon ca innebunesc, nu am gasit nimic pe net.

 


th_C34362902_17_zpsa23438a4.jpg

 

 

http://direkt.jacob-computer.de/Auto/KFZ-Handyhalterung/Bury-Active-Cradle-0-02-37-3300-0-artnr-2034268.html?ref=109

 

Comanda asa ceva. Poti sa folosesti pentru aproape orice smartphone. E mai bine decat sa ramai cu gaure in bord ;-)

Modificat de makkai74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta de la Bury se prinde perfect in suport-ul respectiv?

Nu as vrea sa demontez ce este pe masina... Poti te rog sa imi faci o poza la cum arata sau se monteaza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa data de 3O iulie pot sa pun poze. Sunt in concediu. Dar promit ca revin :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, cred ca oricum alta varianta nu am :) Cei de la bury mi-au raspuns ca nu ar fi compatibil cradle-ul cu echipamentele originale VW...

Cand ajungi in tara sa pui 1,2 poze cu suportul si cradel-ul.

 

Vacanta placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut Colegu,

 

Pune de rog pozele cu suportul.

 

Mersi,
Catalin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Conectez telefonul prin BT la sistemul Plus, functioneaza foarte bine, accesez si agenda, se aude impecabil....daaaar.... imi taie accesul la internet pe telefon.

A mai patit cineva asta? E vorba doar de vreo setare?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce modul ai, ce telefon  ?

 

conexiunea o realizezi pe Rsap ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul Premium iar telefonul un Samsung Galaxy Alpha.

 

Daca Rsap inseamna conexiunea prin aparatul din cotiera, atunci nu, pentru ce el lipseste de acolo. Am conectat direct prin CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!