Jump to content

01334 - Door Control Module; Rear Right (J389) 014 - Defective


Andreir
 Share

Postare recomandată

Vizual le-am verificat si par ok. O sa le verific cumva si cu multimetru, insa cred ca va trebui sa dau jos fata de la usa si partea metalica care are macaraua prinsa de ea, ca sa ajung la capatul celalalt al firului

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
4 hours ago, raduletz said:

@F l o r i n Mersi de raspuns. Deja am luat una SH, dar nici o diferenta. Tot nu imi detecteaza cand deschid usa.

@Al Bundy concluzia am tras-o citind alte postari similare pe aici pe forum, iar majoritatea raspunsurilor sugerau ca ar fi de la broasca. Intr-adevar nu are sens sa fie de la broasca din moment ce nu merge nici geamul. Firele de la burdufurile tuturor usilor le-am verificat si nu par sectionate sau uzate. Acum, nu stiu ce o fi sub camasa cablurilor dar parca nu m-as pune sa le "belesc" ca sa vad daca nu sunt intrerupte litele din interior.

Se pare ca geamul merge de la butonul de pe usa din spate, insa nu merge de la butonul de pe usa de la sofer. Clar undeva e un fir intrerupt sau in scurt. Mai degraba as crede ca e un scurt, din moment ce mi se descarca si bateria. 

De unde ma sfatuiti sa incep? Modulul central e in usa de la sofer?

@Al Bundyai vreo schema cu firele de alimentare? sau ai stii sa imi spui care fire sa le verific mai exact?  

Trage un pic de ele, verifica si in spate, verifica mufele sa nu fie pini oxidati, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, raduletz a scris:

Vizual le-am verificat si par ok. O sa le verific cumva si cu multimetru, insa cred ca va trebui sa dau jos fata de la usa si partea metalica care are macaraua prinsa de ea, ca sa ajung la capatul celalalt al firului...

Sper ca ai inteles de la cei de mai sus ca problema este in mansonul de fire dintre usa din FATA si stalp!

Usa din spate este Slave pentru computerul usii din fata si comunicarea cu ea (comenzile) le da prin firul LIN (Local Interconnect Network).

De regula la usa din fata se intrerupe acest fir LIN, pentru ca este cea mai exploatata usa (inchis/deschis).

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Revin cu un update. Intre timp, am identificat si rezolvat problema. Asta dupa ce am inlocuit degeaba bateria si broasca de la usa.
Dupa ce am verificat firele, unul cate unul cu multimetrul si am constatat ca sunt in regula, am observat ca firele care duc in broasca, vin din mufa modulului care este atasat de motorasul de la macarau geamului. Am demontat repede motorasul de la celalata usa (se desface usor, e prins doar in 3 suruburi) si l-am bagat in mufa de la usa cu probleme. Ce sa vezi...mergea tot: motorasul reactiona cand dadeam comanda din usa de la sofer, deschiderea/inchiderea usii era detectata corespunzator. Asadar am cumparat un alt motoras SH si l-am inlocuit. Daca eram putin mai atent, scapam muuult mai ieftin, atat cu privire la costuri dar si legat de timpul pierdut; sa dai jos broasca nu e un lucru usor, mai ales daca o faci pentru prima data. Mentionez ca si problema descarcatului bateriei s-a rezolvat odata cu inlocuirea motorasului.

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Modificat de raduletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Geamul dreapta spate nu se mai inchde/deschide automat, ci trebuie actionat butonul pana la capat de cursa (am incercat toate procedurile de "invatare" a pozitiilor max. inchis/deschis, dar nu au functionat). Eroarea stocata este:

Quote

Address 72: Door, Rear Right        Labels: 1K0-959-704-GEN3.lbl
   Part No SW: 1K0 959 704 K    HW: 1K0 959 704 K
   Component: Tuer-SG         005 0913  
   Coding: 0000144
   Shop #: WSC 01279 785 1012552
   VCID: 399CFB6BB056C2DAC20020-806C

1 Fault Found:
01334 - Door Control Module; Rear Right (J389) 
            014 - Defective

Intrebarea ar fi: ce cod are acel modul care trebuie inlocuit sau cum arata piesa? 1K0959704K ma duce la ansambul cu motoras (care practic functioneaza). Modulul e inclus in piesa (cel negru din poza)?

Multumesc!

motor-of-back-window-winder-passenger-side-for-vw-golf-5-ref-1k0959704k-1k0959704al-5k0959754-5k0959754-vw3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ala e vinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Am si eu o problema si nu ii gasesc rezolvare, am tot cautat dar nu gasesc nimic. Am cumparat acum ceva timp un passat b6 berlina 2009 si a fost schimbata usa dreapta fata si cine a schimbat usa nu a mai pus cablajul usii care a fost am eroarea 01334. Daca ma poate ajuta cineva cu codul la cablajul care trebuie sau sa fac schema cum trebuie in mufa de la modul 

20210209_233214.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu înțeleg,  de ce cand se schimba o tabla...le este lene sa puna cablajul original. 

Banuiesc ca nu-l mai ai pe cel original? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai este cel original. Cablajul care este acuma scrie ca este din 2005 am 2 fire in plus si cel mov din stalp nu are continuitate sa ajunga in modul 

Modificat de Andy1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e firul de lin. Trage-l pana in mufa stalp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa stalp imi e simpla. mufa modul nu o inteleg acolo imi e problema. In mufa modul sunt rasucite cablurile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care mufa modul? Te referi la cea care intra in calc de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, si vrei pinout pana in mufa stalp, da? Sa stiu ce sa iti scot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mufa calc de usa e problema aici sunt firele puse aiurea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta este o sa ma uit mai atent la ea. Multumesc 

Pot sa ard calculatorul usii daca fac ceva gresit? 

Modificat de Andy1209
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti bate capul, fa modificarea, ai culorile in diagrame

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc Florin. Am reusit in mare parte, am facut usa vizibila pe spate si sa se si inchida si pe fața am reusit doar sa o fac vizibila o sa mai incerc cand am timp poate o fac sa se si inchida 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am si eu aceasta eroare pe usa dreapta spate ,nu coboara geamul nu se ridica dar nici din panoul de la sofer nu merg comenzile catre aceasta usa. I-mi puteti spune de la ce este?Multumesc                                                                                                                                                                                                                                                                         

1 cod a gãsit:
01334 - Modul comandã uºa: dreapta spate -J389- 
            004 - lipsã semnal/nu comunicã
             împrejurãri cod:
                    Stare defect: 01100100
                    Prioritate defect: 6
                    Frecvenþa defect: 1
                    Resetare contor: 121
                    rulaj: 232479 km
                    Indicator de timp: 0
                    Data: 2015.08.25
                    timp: 11:25:17

             împrejurãri cod:
                        Cl.15 Con.
                    tensiune: 14.10 V
                        Con.
                        Con.
                        Cl.50 Dec.
                        Dec.
                        Dec.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu cateva precizari de curand am schimbat modulul usa fata dreapta pentru a suporta mirror down si de atunci geamul de pe spate nu mai functioneaza.Culmea e ca functioneaza adaptarea dar daca vreau sa reglez oglinda drapta comenzile de pe joystik sunt inversate si nici la deschiderea usii becul din ea nu se mai aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina, ce an? Ai pus un calculator compatibil si codat corespunzător? Sunt module spate care comunica pe can si altele pe lin, cu modul usa fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, nu codasem modulul fata corespunzator cu codarea veche +mirror down era codare de pe masina care l-am luat.Acum doar comezile de pe  joystik sunt gresite cand mut sus-jos oglinda se misca stanga si dreapta si invers 

Modificat de adrian2018
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul este ce-l care era pe masina.

IMG_20210405_094641.jpg

e42a3abf-a128-4f14-b5c8-85527e273ef8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la codari, mai departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!