Jump to content

Pocnitura metalica la virare


SSRAZVAN
 Share

Postare recomandată

Salut baieti! La fel ca la radusb23 de pe pagina anterioara: scartaie la viraj stanga in giratoriu, mai ales daca viteza e mai mare. Seamana cu scartaitul de fier pe fier si se simte vibratia si in volan si in podea. Asta-vara am crezut ca e din cauza jantelor mari si late, dar in carenaj (dupa scoaterea rotii) nu se vede nimic frecat. Cand am facut directia mi s-a spus ca are ceva joc in coloana de directie. Rulmentii, bucsele si pivotii sunt schimbati de curand. Oare ce o fi de fapt? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pop cristian

    21

  • SSRAZVAN

    13

  • theoane

    7

  • alexanderdj

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare.. am si eu o problema..aud pocnituri din stanga fata.. in viraje stranse si rapide, pe denivelari, sau cand balanse masina..

Mentionez ca atunci cand desfac surubul de la bieleta antiruliu.. nu se aude nimic,,

bucsele bara stabilizatoare sunt ok, schimbate recent.iar bieletele sunt in regula

o idee ce ar putea fi??

Modificat de bogzy888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...
On 7/30/2013 at 1:54 PM, pop cristian said:

Revin cu noutati dupa 4 zile de teste in diferite feluri si anume

Reamintesc ca sambata am inlocuit fuzeta de pe partea dreapta cu una sh completa cu senzor, rulment, butuc ei din acel moment pe partea dreapta a disparut orice fel de pocnitura , am observat ca am ramas cu o pocnitura foarte mica dar numai in marsarier si se simtea pe partea stanga, mentionez ca la mine pe dreapta pocnea de ziceai ca se rupe masina si pe stanga foarte rar si foarte incet, ei astfel azi am inlocuit si fuzeta pe partea stanga, tin sa va spun ca nu mai e nici un fel de problema la nici una din roti , nici in marsarier si nici in mers inainte sau viraje.

Dc pe viitor vine vreun mecanic si imi spune ( am gasit destui) ca rulmentul numai huruie si nu pocneste sincer va spun ca ii dau in cap cu ce apuc.

Pentru rezolvarea problemei ca si cost a fost enorm, toate bucselele , bielete, capete surube toate au fost achizitionate pe original fara nici o schimbare innbine a comportamentului masinii.

Rulmentii au fost montati ambii prin noiembrie , prima pocnitura a aparut prin luna mai urmand ca in decurs de aproape 2 luni pocnea la orice viraj facut in mers la viteza redusa, intoarceri sau marsarier

Puteam opta sa inlocuiesc numai rulmentul in fuzeta dar mai bine am optat pe una sh verificata fara alte probleme, pe viitor dc vreodata va mai hurui vreun rulment sa fiti siguri ca FAG nu mai pun in veci pe masina mea

Bafta si multumesc tutuor pentru ajutorul dat in vederea rezolvarii acestei probleme

Exact aceeasi problema am avut-o si eu recent (tot rulmenti de la FAG pusi acum cativa ani), practic daca ar fi sa o descriu as putea doar cita postarile tale din paginile precedente fara sa mai adaug nimic, intr-atat se aseamana simptomele masinii mele cu cele alei tale.

Confirm asadar ca rulmentii pot intr-adevar pocni fara sa huruie si ii multumesc pe aceasta cale colegului Pop Cristian pentru modul in care a detaliat rezolvarea acestei probleme. Am descoperit aceasta discutie dupa ce initial demontasem si desfacusem in bucati capetele de planetare pentru a le verifica inauntru si mai apoi ma apucasem sa desfafc toata fata masinii hotarat sa ii dau de cap. Faptul ca am schimbat rulmentii si am rezolvat instantaneu problema m-a scutit de o gramada de cheltuieli intrucat nu mi-ar fi trecut niciodata prin cap ca ei ar fi cauza pocniturilor, ma gandeam chiar ca ar putea fi ceva din transmisie...

Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!