Jump to content

Pocnitura metalica la virare


SSRAZVAN
 Share

Postare recomandată

Usile nu au joc si blamalele le ung in permanenta, pocnitura se simte in podea sub masina, arcul nu scapa decat dc rulmentul de sarcina e blocat sau se blocheaza

Am mai primit o idee de la cineva azi si anume sa inlocuiesc bucsele cele doua de la jug si odata cu astea si surubele de sustinere, zice ca bucsa de la jug e o bucsa normala si am gasit-o defapt , cost 25 de lei pe lemforer, cred ca le comand si le schimb ca nu mai am de pierdut nimic decat sa incerc.

Astept in continure si alte idei

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pop cristian

    21

  • SSRAZVAN

    13

  • theoane

    7

  • alexanderdj

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am aceeași problema... de vreo 2 ani :)))

La verificare nu apare nici un joc ... au dispărut zgomotele ( la mine face si la viraj de stânga dar si de dreapta) pe o scurta perioada de timp după înlocuirea suruburilor care fixeaza puntea fata.

Am observat si un mic joc in volan într-o anumită poziție si de aceea suspectez tot caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salut baiet,

 

La mine, cand dau cu spatele si iau viraj dreapta se aude o pocnitura metalica,dar numai in partea stanga.

Niciodata nu mi s-a auzit in partea dreapta.Se mai aude atunci cand,de exemplu virez dreapta si dau intr-o groapa cu roata fata stanga.

Am uitat sa zic mai sus.Flansi,amortizoare,rulmenti flansi,bucse bascule,pivoti,capete de bara,toate bineinteles sunt schimbate.Nu am umblat la bieletele de la bara stabilizare si nici la bucsele ei,sunt cele vechi.

Joc am fix in partea stanga,la caseta de directie sigur,insa e f f mic jocul.

Eu totusi cred ca de acolo se trage la toti,e imposibil sa fie de la altceva.O sa schimb si in viitor bucsele de la bara stabilizatoare+bielete bara stabilizatoare,sa vedem,insa NU cred ca o se schimbe nimic.

Parerea mea ca e din caseta,jocu ala cat de mic il are,atunci cand iei gropa se aude ca dracu pocnitura.

Eu unu va zic o treaba.Atata timp cat nu aveti jocuri in roti mari,nu are rost sa ne doara capu sa schimbam 1000 de piese si sa nu scapam de jocu asta.E drept ca nici cu el nu pot sa stai,face ca dracu zici ca iti da unu cu ciocanu` in bascula...

Sunt curios daca alti colegi au remediat problema...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate la voi sa fie caseta din moment ce ai joc pe ea, la mine e schimbata si aia, deci?

Eu nu ii dau de cap, dar jocuri nu am de nici un fel oricum ai verifica, vad ca unii dintre voi vor sa rezolve problema dar avand joc pe ea dai vina pe acel joc, ei uite eu nu am jocuri si pocnitura e tot acolo

Oricum saptamana asta o sa schimb si bucsele cele doua la jug cu suruburi, suportul la cutia de viteze (dogbone) si vad pe urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
carceacristian

Naiba sa le ia Cristi...o fi din caseta de unde sa stiu?!...

Ti-am zis are putinel joc in partea stanga fata si nu e din bieleta ca bieleta am schimbat-o.Pe partea stanga este cremaliera.

In orice caz,cum virez stanga cand dau cu spatele bocane (fara sa iau gropi).

Daca fac dreapta si dau de o groapa se aude iar bocanitura dasta`.Mereu pocniturile astea se aud in partea stanga.Sunt foarte foarte curios de la ce poate sa fie.Culmea ca a inceput sa se auda mai frecvent.

Saptamana viitoare vreau sa ma apuc de ea,ca a inceput sa faca ca o dacie 1300.

E ciudat,articulatiile sunt toate tzepene si ea bocane....

Va tin la curent!...

 

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

Revin cu vesti , bune sunt (dar nu pentru mine) pentru magazinele de piese

Ieri am schimbat si bucsele la jug cu surube cu tot.

Binenteles de facut tot face,Cristian si la mine face cand dau cu spatele dar face si la viraj pe dreapta si la viraj pe stanga, pocanitul la mine se aude pe dreapta

Am observat ca mai face si in momentul cand merg cu 1 si distr-o data virez stanga,sau dc intru mai tare intr-o curba, et

Cert e ca urmatorul cadou care cred ca il fac va fi 1 litru de benzina si un chibrit.

Efectiv nu mai stiu ce sa ii mai schimb, am schimbat tot ce era bucsa si se putea schimba , am verificat masina pe aparat de acela de scuturat, ei zic ca e ok, eu zic ca nu e, pe drum nu boncane , e inchegata, egectiv chiar nu stiu ce a apucato, cert e ca toate au inceput de cand a inceput caseta sa curga, nu mai stiu si din cate tin minte nu o aveam inainte sa schimb caseta, deci si eu as miza la momentul acesta pe caseta , dupa ce am schimbat caseta dimineata la primele doua viraje spre stanga dar numai spre stanga simteam in volan ca agata si agata binisor, mai face si asta cand are chef

Dc voi gasi rezolvarea revin, dc nu ii fac cadoul meritat

Bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema asemanatoare am si eu cand virez stg sau intr-un giratoriu,numai ca la maine se aude cam asa ceva iiiiiiiiiiiiii ca si cum ar fi o frecare fier pe fier.Cineva mi-a spus sa ma uit la uleiul din cutie, am observat ca chestia asta o face numai la cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataia asta o am si eu cand virez , sau cand pun frana in partea dreapta, am schimbat bucese de la brat si tot degeaba , e din caseta mi-a confirmato si mecanicul, am reconditionata acum o luna, daca scot bielta din butuc si misc de ia se aude o bataie in caseta.

Modificat de liviuplaton
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Vrei sa zici fuzeta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera ca scoate bieleta din cremaliera de la caseta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, Cristian la tine se aude doar in mers cand virezi sau si cand virezi stand pe loc?Daca se aude numai in mers e posibil sa fie de la planetare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude numai in mers sau la punerea in miscare, hai sa zicem ca ar fi o planetara dar amandoua?

zgomotul se aude cand pe stanga cand pe dreapta

Azi am fost la alt mecanic, a descoperit ca flansa misca cu tot cu telescop in viraj ca si cum nu era rulment pus, am inlocuit flansa care era de 1 luna, tot lemforder si acum se misca din rulment la viraj, dar din pacate trosnitura e tot acolo, parca nu asa des dar e acolo, am parcat cu toata masina pe bordura si in momentul cand am dat inapoi si am virat dreapta a trosnit de am crezut ca a plecat si roata

Sincer nu mai stiu ce sa ii fac, cred ca pana la urma ii dau foc si am rezolvat problema, parca e vie si imi face in ciuda, schimbi tot ce e bucsa, flansa, bieleta, capt de bara, caseta si tot face , ii dau foc si gata

Bafta

 

P.S. stiu cum ar trebui sa sune o planetara si nu suna nici pe viraje chiar de pleci in forta , planetarele nu au joc, sau cel putin nu se simte la mana, dar sunt sigur ca nu e de acolo, tare banuiesc ca e caseta , dar oare e posibil sa faca numai cateodatat si in viraj , drept sa mearga bine, mas mira dar de  schimbat nu o schimb si de tuna si fulgera

Modificat de pop cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deranjant acest lucru, dupa ce ai schimbat atatea, nu stiu ce sa mai zic ,dar rulmenti de la rotile fata sant verificati bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati pentru cei interesati si cei care au aceasta problema

Prieteni cei care credeti ca pocnitura e de la caseta nu va mai ganditi sa o schimbati ca am schimbat-o eu azi pentru voi, rezultatul este binenteles cel posibil, adica bataia e tot acolo, si la marsarier si la viraje de intors sau sensuri giratorii.Caseta pusa este originala de pe masina unui prieten fara joc sau pocnituri sau alte probleme, bieletele de directie si capetele de bara au fost in prima faza ale mele, am vazut ca la fel face le-am pus ale lui si tot acolo e pocnitura.

Azi am mai eliminat o componenta, cel putin la mine sunt eliminate in proportie de 95%.

Apollo vad ca intrebi de rulmenti, intradevar azi ma gandeam ca maine sa ii iau la mana, rulmentii sunt schimbati prin noiembrie anul trecut cu rulmenti pe fag pe ambele parti fata, verific si revin dar tare m-as mira sa fie ei vinovati de pocnituri.

M-am tot gandit s pana la urma cred ca voi trage si furtun pe arcuri chiar dc le-am facut semn sa vad dc se misca cumva cu tot cu flansa , trag furtun ca la daciile vechi si sa vedem ce mai face

Totusi nu stiu ale voastre dar am impresia ca a mea a inviat si vrea sa ma aduca la disperare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Asa si eu cu un Pejo 206cc tot zdrangenea ceva in fata. Loveam roata se auzea, ridicam pe cric, loveam, nimic.

Ma gandeam ca e telescopul, ca nu avea nici protectia de praf. Cu ocazia vizitei la servis imi arata baiatul ca e de la siguranta de la surubul planetarei din fuzeta, deh , la francezi nu s-a descoperit piulita autblocanta. El punea mana pe ea si eu loveam, tacea, culmea.

Bun, o dau jos siguranta, o mai strang + vaselina litiu sa mai taca. Pun masina jos...iar zdrangane :)))))

 

Cand colo ma enervez deja si pun mana pe tot sa vad ce e draci e slabit si face sunetul ala enervant. ghici ce? era deflactorul de caldura de pe pe pivot care era cam libertin. Bine-nteles, cu tot cu brat 682ron, fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu acesta problema, pana la urma se pare ca a fost de la pivotul inferior (la mine), asta dupa ce am schimbat bucse.

ca si simtome .. mi se parea ca se rupe botul masinii, crantanea, lovea ...ciudat rau, aveam impresia ca se rupe masina in doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, te rog sa ne ti la curent cu ce rezolvi, e foarte frustrant ce se intimpla mai ales ca ai schimbat si muncit o gramada la masina(mai ales schimbatul casetei, ai un prieten bun daca ti a dat caseta lui)Bafta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin pe vineri dupa ce iau cu imprumut si planetarele amandoua :) , oricum azi am facut o tura sau am vrut sa fac o tura fara bara stabilizatoare , dar nu am mai reusit sa ies cu ea deoarece dupa ce am coborat-o de pe elevator in spate la primul viraj stanga a pocnit, deci in concluzie ieseam degeaba.

Oricum sunt hotarat sa ii dau de cap, chiar dc iau totata fata de pe o masina adusa la dezmembrat inclusiv cu curube cu tot de facut tot o fac pana la urma , masina e facuta de om nu omul de ea deci in concluzie prima data cred ca o impusc sa o omor si pe urma o repar.

Scuzati off topicul dar ma adus la limita 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Scuze...nu am citit tot...cu alte amortizoare ai incercat?

Cred ca aceeasi pocnitura o am si eu...si dupa ce am schimbat tot...un mecanic mi-a spus ca altceva nu ar avea ce sa fie decat ansamblul arc telescop...si trebuie desfacut si vazul ce se intampla...

Nu am avut timp atunci...si la ceva timp am fost la alt mecanic...care la randul sau...la fel a bagat mana in foc ca este de acolo...si de data asta l-am lasat sa desfaca sa vada ce si cum...

Cu ocazia asta am schimbat si flansele+rulmentii de la amortizoare...

3 zile a durat linistea..dupa care a inceput sa faca iar...si am lasat-o asa...mai tace cand iei o groapa sau mergi pe un drum pietruit...cred ca se aseaza ceva mai bine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte amortizoare nu, dar am mers pe mana unor mecanici si i-am lasat pe doi sa e schimbe, sa desfaca tot sistemul , sa verifice foarte bine acolo ce se intampla si nici o schimbare, la mine nici nu a fost 3 zile de liniste, in primul sens giratoriu POC.Din amortizoare chiar nu are cum sa fie, vineri vad cu planetarele si pe urma mai vad ce fac, multe nu mai am, dupa ce pun alte planetare nu mai raman decat rulmentii de la roata care au 5 luni si aia.

Bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

De ce nu are cum sa fie din amortizoare?daca stai sa te gandesti...pocneste in viraje...in viraj arcul este intins la maxim si poate sa se miste din pozitia lui...din acea scobitura...si cand indrepti rotile...el se aseaza la pozitia normala...si face poc...asta ar fi teoria mea:P

Arcurile...daca sunt obosite...nu se taseaza?in felul acesta fiind mai scurte...chiar si  0.5cm ar fi suficienti ca in viraje arcul sa plece de la locul sau

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Sunt de parere ca nu are cum, numai daca nu e pozitionat din start bine, el are o pozitie bine definita pe amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Dar..ti-ai imaginat macar ce am zis eu aici...sau ai zis din start...nu citesc tot...nu are cum...

Daca el are o pozitie bine stabilita...cum se face ca la mine sunt urme de lovituri...frecari...vopseaua luata pe gulerul acela unde calca arcul pe telescop?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lawrentzyu inteleg ceea ce vrei sa insinuezi, parca mai sus am scris ca eram hotarat sa trag furtun pe arcurile fata, o spira sus si una jos, logic si normal dc rulmentul de sarcina este ok, functioneaza bine, ridici masina si invarti de roata si dai o geana n partea superioara a arcului si vezi ca se invarte normal din rulment si flansa sta fixa atunci nu e logic sa se miste arcul, dar acum orice e posibil.

Maine schimb planetarele ambele sa vad dc nu cumva e de acolo , un mecanic asta sustine cu toate ca eu sunt de parere ca nu prea are cum de acolo, pocniturile intradevar sunt metalice dar numai cateodata, intradevar pocneste numai pe viraj dar pocnitura se transmite, se simte cand pe dreapta cand pe mijloc cand in stanga, se simte cand dai marsarier usor si virezi, numai dc virezi altfel nu face nimic, la fel dai marsarier si virezi de explemplu dreapta sa pleci si la plecare pocneste , dc opresti si pleci din nou nu mai pocneste, dc repeti la fel ai sanse sa faca din nou dar ai sanse sa nu mai faca, ma gandesc la unii care au jocuri imense a planetare si nu se plang de asemenea probleme, oricum atat tm\imp cat pot sa mai experimentez fara a mai baga bani o desfac de 1.000 de ori si schimb pana si puntea spate .

Sunt foarte curios dc iau jugul cu bratele si amortizoarele complete de pe alta masina care e ok dc mai pocneste? toata problema mea a parut din senin cu o pocnitura mica pe viraj stanga ei intr-o luna cam pusca la orice miscare, dar numai dc vrea ea, dc vreau sa arat cuiva e sansa sa ma fac de rusine ca zice omul ca sunt nebun, astfel ii iau la plimbare si ii plimb pana pocneste .

Nu mai am idei nu se poate ca dintr-o masina buna sa inceapa sa pocneasca ca o troaca in curbe asa dintr-o data, ciudat e ca in mers nu se simte nici ceea mai mica bataie , absolut nimic si dc intri in curbe cu viteza la fel nimic, chiar incep sa nu mai stiu ce sa caut

Revin maine spre dupamasa dupa ce o desfac INCA o data

Multumesc tuturor care isi bat capul cu aceasta problema si imi cer scuze  celor care iii plictiseste acest subiect.  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor acum chiar e bataie de joc, am inlocuit ambele planetare, am veerificat rumentii si sunt ok, pocnitura e tot acolo, nu mai stiu sincer, ramane sa trag un furtun pe arcuri si dc nu sa inlocuiesc de la pe vreun sh jugul cu brate cu tot, dc trebuie si amortizoare cu arc cu tot sa vedem dc mai face sau nu

Sincer sunt dezamagit total de tot ceea ce se intampla

O seara frumoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!