Jump to content

Pocnitura metalica la virare


SSRAZVAN
 Share

Postare recomandată

Salutare copii

Dupa cum stiti am si eu pb cu o anumita pocnitura la virare. Dupa ce am dus masina la numerosi mecanici unul mai destept decat altul pana acum trebuia sa schimb:

-bucse brate (care le.am schimbat pentru o mica rigidizarea a masinii, varianta plina)

-amortizoare (nu au nimic amortizoarele)

-flanse amortizoare cu rulmeti (astea le.am schimbat pentru ca am montat inaltatoare si era pacat sa nu le schimb daca umblu p.acolo).......bine astea inca o data

-cap planetara, si cel dinspre cutie si cel de la roata

Nimic din ce am enumerat mai sus nu avea probleme.

Am gasit eu in cele din urma un joc pe partea dreapta fata.....un asa numic joc de bieleta de directie.

Ma duc la alt mecanic cu piesele in masina sa schimbe bieleta de directie. Demonteaza omu capul de bara din fuzeta si .........

ma...bieleta nu are nimic, ai joc in caseta. Cum puii mei: nu curge, nu bate nu nimic. Ca e cremaliera uzata.....

Am plecat cu o falca in pamant ca e caseta cu pb. Am gasit de reconditionat in galati cu 500 ron, demontat, montat, reconditionat si geometrie roti (toate in banii astia). Vb cu omul si imi spune ca sigur nu e caseta dar sa trec ca imi faca o verificare.

Bun, ieri dupa amiaza urma sa fac o verificare la el, dar satul de toti mecanicii de peste noapte, ajung acasa si ma bag sub masina, dau burduful de la bieleta jos o suspend de roti si pun pe cineva sa traga de roata:

Verdict: caseta nu are nici un pic de rugina, joc nimic doar UN JOC IN BIELETA DE DIRECTIE.

Am dat comanda de piesa si ........o sa o schimb eu.

Concluzie: aveti grija pe la cine mergeti ca toti sunt niste hoti si profitori care pe langa asta nu sunt pregatiti de loc.

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pop cristian

    21

  • SSRAZVAN

    13

  • theoane

    7

  • alexanderdj

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare copii

Dupa cum stiti am si eu pb cu o anumita pocnitura la virare. Dupa ce am dus masina la numerosi mecanici unul mai destept decat altul pana acum trebuia sa schimb:

-bucse brate (care le.am schimbat pentru o mica rigidizarea a masinii, varianta plina)

-amortizoare (nu au nimic amortizoarele)

-flanse amortizoare cu rulmeti (astea le.am schimbat pentru ca am montat inaltatoare si era pacat sa nu le schimb daca umblu p.acolo).......bine astea inca o data

-cap planetara, si cel dinspre cutie si cel de la roata

Nimic din ce am enumerat mai sus nu avea probleme.

Am gasit eu in cele din urma un joc pe partea dreapta fata.....un asa numic joc de bieleta de directie.

Ma duc la alt mecanic cu piesele in masina sa schimbe bieleta de directie. Demonteaza omu capul de bara din fuzeta si .........

ma...bieleta nu are nimic, ai joc in caseta. Cum puii mei: nu curge, nu bate nu nimic. Ca e cremaliera uzata.....

Am plecat cu o falca in pamant ca e caseta cu pb. Am gasit de reconditionat in galati cu 500 ron, demontat, montat, reconditionat si geometrie roti (toate in banii astia). Vb cu omul si imi spune ca sigur nu e caseta dar sa trec ca imi faca o verificare.

Bun, ieri dupa amiaza urma sa fac o verificare la el, dar satul de toti mecanicii de peste noapte, ajung acasa si ma bag sub masina, dau burduful de la bieleta jos o suspend de roti si pun pe cineva sa traga de roata:

Verdict: caseta nu are nici un pic de rugina, joc nimic doar UN JOC IN BIELETA DE DIRECTIE.

Am dat comanda de piesa si ........o sa o schimb eu.

Concluzie: aveti grija pe la cine mergeti ca toti sunt niste hoti si profitori care pe langa asta nu sunt pregatiti de loc.

Ieri am schimbat bieleta de directie pe stanga si am vazut ca la aia din dreapta am un joc

Daca ridic masina de ambele rotii si virez de volan nu se aude nici un fel de pocnituri metalice.

Lucrand la roata din stanga roata din dreapta era jos si daca viram de volan se aude acele pocnituri metalice

Dupa ce am ridicat si partea dreapta si am virat de volan nu se mai auzea nimic.

Tu ce crezi,poate fi bieleta de directie?

Si dupa ce am dat jos burduful de la bieleta a 2 oara am vazut ca vaselina avea o culoare maronie.Stii cumva de la ce?

La acel burduf am umblat de 2 ori pana acum ca un destept de mecanic nu a strans acel colier bine si a trebuit sa dau iara totul jos.

Prima oara i-am pus niste vaselina pentru etrier,acea vaselina care tine la temperatura si ieri cand am desfacut am vazut ca avea acea culoare maronie.E posibil sa fie din cauza vaselinei?Am vazut ca are acea culoare doar pe dinti de la cremaliera in rest arata foarte bine.

Faza e ca am sters cu o carpa si dupa cateva virarii tot asa arata.

E vreun motiv de ingrijorare??

Mersi

post-46557-0-76166500-1345715826_thumb.j

post-46557-0-26817200-1345715830_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare copii

Dupa cum stiti am si eu pb cu o anumita pocnitura la virare. Dupa ce am dus masina la numerosi mecanici unul mai destept decat altul pana acum trebuia sa schimb:

-bucse brate (care le.am schimbat pentru o mica rigidizarea a masinii, varianta plina)

-amortizoare (nu au nimic amortizoarele)

-flanse amortizoare cu rulmeti (astea le.am schimbat pentru ca am montat inaltatoare si era pacat sa nu le schimb daca umblu p.acolo).......bine astea inca o data

-cap planetara, si cel dinspre cutie si cel de la roata

Nimic din ce am enumerat mai sus nu avea probleme.

Am gasit eu in cele din urma un joc pe partea dreapta fata.....un asa numic joc de bieleta de directie.

Ma duc la alt mecanic cu piesele in masina sa schimbe bieleta de directie. Demonteaza omu capul de bara din fuzeta si .........

ma...bieleta nu are nimic, ai joc in caseta. Cum puii mei: nu curge, nu bate nu nimic. Ca e cremaliera uzata.....

Am plecat cu o falca in pamant ca e caseta cu pb. Am gasit de reconditionat in galati cu 500 ron, demontat, montat, reconditionat si geometrie roti (toate in banii astia). Vb cu omul si imi spune ca sigur nu e caseta dar sa trec ca imi faca o verificare.

Bun, ieri dupa amiaza urma sa fac o verificare la el, dar satul de toti mecanicii de peste noapte, ajung acasa si ma bag sub masina, dau burduful de la bieleta jos o suspend de roti si pun pe cineva sa traga de roata:

Verdict: caseta nu are nici un pic de rugina, joc nimic doar UN JOC IN BIELETA DE DIRECTIE.

Am dat comanda de piesa si ........o sa o schimb eu.

Concluzie: aveti grija pe la cine mergeti ca toti sunt niste hoti si profitori care pe langa asta nu sunt pregatiti de loc.

Ieri am schimbat bieleta de directie pe stanga si am vazut ca la aia din dreapta am un joc

Daca ridic masina de ambele rotii si virez de volan nu se aude nici un fel de pocnituri metalice.

Lucrand la roata din stanga roata din dreapta era jos si daca viram de volan se aude acele pocnituri metalice

Dupa ce am ridicat si partea dreapta si am virat de volan nu se mai auzea nimic.

Tu ce crezi,poate fi bieleta de directie?

Si dupa ce am dat jos burduful de la bieleta a 2 oara am vazut ca vaselina avea o culoare maronie.Stii cumva de la ce?

La acel burduf am umblat de 2 ori pana acum ca un destept de mecanic nu a strans acel colier bine si a trebuit sa dau iara totul jos.

Prima oara i-am pus niste vaselina pentru etrier,acea vaselina care tine la temperatura si ieri cand am desfacut am vazut ca avea acea culoare maronie.E posibil sa fie din cauza vaselinei?Am vazut ca are acea culoare doar pe dinti de la cremaliera in rest arata foarte bine.

Faza e ca am sters cu o carpa si dupa cateva virarii tot asa arata.

E vreun motiv de ingrijorare??

Mersi

pai e normal sa auzi zgomot daca roata dreapta e jos, ai joc in bieleta din dreapta. Schimb-o, eu azi ma bag sub masina si o schimb, am luat ruville si o sa umblu si pe stanga sa vad cum este. Atat timp cat nu ai axul ruginit, nu pe partea aia dintata nu cred ca sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cremaliera casetei e ruginita?

Gabi nu e ruginita,arata impecabil numai ca vaselina a capatat culoarea respectiva

Este vreo modalitate sa o curat,sau sa o las asa

Masinii de doi lei ce sunt :offtopic: :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca vasilina grafitata era buna la caseta.Nush sigur si nu vreau sa ma pronunt.Intreaba in topicul cu casete de directie .TRAMI se ocupa de reconditionari si el iti va spune ce vasilina sa folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvane , daca vaselina e inca vascoasa, si nu "curge" atunci e ok. daca e mai putin vascoasa inseamna ca ti-a intrat apa si deja ai o problema acolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat ieri bieleta si am scapat de probleme, urmeaza geometria rotilor sa o fac dar astept sa primeasca aparatul de la verificat, recalibrat.

Pt cei care va apucati de treaba ca aveti o cheie fixa de 34, sau o reglabila mai sanatoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu mai pocneste?

nu

de pocnit pocnea de mai bine de 2 ani.

Joc nu aveam pe nici o roata, in primavara aveam joc pe roata dreapta fata numai daca o ridicam de brat, nu de prag.

Acum aveam joc si cand o ridicam de prag.

Sfat: baga-te sub masina, scoate burdufele de la bielete si verifica, uitate la bila aia.

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvane , daca vaselina e inca vascoasa, si nu "curge" atunci e ok. daca e mai putin vascoasa inseamna ca ti-a intrat apa si deja ai o problema acolo !

Vaselina nu curge,doar si-a schimbat culoarea.De unde naiba sa intre apa acolo.

Momentan am un colier de plastic la burduf pana cand am acel cleste doar ca nu inteleg de ce sa facut culoarea asa.

Am mai auzit vorbe cum ca a ruginit cremaliera.Este absolut imposibil ca in doua saptamani sa rugineasca

O sa desfac din nou,o sa curat absolut toata vaselina,si o sa virez de volan pana o sa reusesc sa curat frumos.

Am vorbit si cu colegu care repara servodirectii si sunt dezamagit de ce mia spus.

Daca o vaselina isi schimba culoarea asta nu inseamna ca e dusa caseta dar ca sa iei un ban in vremurile astea mai faci si de astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume sa observ la sfere?Pai si daca nu au joc nu merge sa le bag doar vaselina?deja am cumparat coliere...

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pe partea dreapta daca verific jocul la roata se simte un joc spre bieleta.

Dar intreb si eu,daca ai joc in bieleta de pe dreapta se poate transmite prin cremaliera acele pocnituri metalice?

Eu simt acele pocnituri pe partea stanga dar pe stanga am schimbat bieleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pe partea dreapta daca verific jocul la roata se simte un joc spre bieleta.

Dar intreb si eu,daca ai joc in bieleta de pe dreapta se poate transmite prin cremaliera acele pocnituri metalice?

Eu simt acele pocnituri pe partea stanga dar pe stanga am schimbat bieleta.

da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se transmit. Comunica intre ele prin cremaliera si sunt din fier toate si astfel se propaga vibratia cu brio...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
pop cristian

Buna, Vreau sa va intreb si eu ceva despre o pocnitura care a aparut de 2 zie si anume dimineata sau dupa ce sta masina mai multe ore dc virez stanga pocneste ca si cum ar asri arcul sa spun asa, spre dreapta e liniste , numai spre stanga, virez de cateva ori si dupa nu mai face deloc, dar chiar deloc,

Am crezut ca e de la flanse astfel azi am schimbat si flansele si rulmentii, dar dupa ce a stat 4 ore la plecare mi se pare ca iarasi l-am auzit

Caseta de directie a cedat si e reconditionata de 1 luna, capetele de bara si bieletele sunt noi montate odata cu caseta, toate celelate bucse au 8 luni si arata foarte bine

Pe roti nu e nici un fel de joc, pe drum de tara nu bocane absolut nimic,coloana de volan e schimbata de 1 saptamana fara nici un joc

Nu mai am idei, va rog o idee sau un sfat

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

 

La mine a aparut cand virez dreapta si iau niste gropi,se aud niste pocnituri de zici ca se duce dracu.De s-ar duce dracu n-as mai luat volkswagen si nici seat :)).

Nu stiu ce are,ca jocuri nu am...da nici nu m-am obosit prea tare...

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revin cu pocnitura la viraj. Am schimbat flanse cu rulmenti, bucse bara stabilizatoare, bieleta bara stabilizatoare,pivoti,capete bara si bieleta directie, nici o schimbare , pocnitura in viraj e acolo, sincer nu stiu ce sa ii mai schimb celelalte bucse la brat sunt ok nu sunt rupte, in viraj pocneste cateodata in podea o simt de zici ca sare roata

Pareri care sunt bine venite de la cei ccare au rezolvat problema.sigur mai sunt cu aceasta problema ca doar nu or fi cateva mai cu mot

Mentionez ca pocnitura a aparut din senin de acum o luna doua fara sa fac absolut nimic

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Solutia la problema ta este relativ simpla si in procent de 90% iti garantez ca acolo este.

 

Strange carul de fata. ai vreo 4 suruburi care cu siguranta au fost stranse mai slab iar cand ai tensiune de virare are o pocnitura destul de violenta cand se aseaza pe care o resimti atat in volan dar mai ales in podea. Sus pe elevator si pune mana si strange-le. Carul de fata...unde este montata caseta, strange atat suruburile carului cat si cele 4 suruburi ale casetei de directie.

 

Astept feedback :))

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi plec din localitate cam o saptamana, cand revin le desfac si le restrang, spun asta deoarece caseta de directie e montata de 1 una si jugul a fost coborat ca altfel nu puteam, m-am gandit ca e miscat de la loc dar el intra pe un canal nu prea trebuie sa il fixezi tu, oricu cand vin il desfac , il cobor putin misc de el si il repun la loc.

Multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Nu-l desface ca nu ai ce sa pui gresit, doar strange. Il poti deplasa cativa mm si la stanga si la dreapta cu suruburile desfacute. Asta o poti vedea daca faci unghiurile, masina e conectata la senori si il deplasezi :)

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de strans e strans de numa, a fost primul lucru care l-am verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica planetarele, si la mine se aude o pocnitura la viraje si e la la planetara, are un joc destul de mare la  partea dinspre cutie, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci revin, pocnitura in viraj stanga e tot acolo( numai pe sensurile giratorii si cateodatat cand dau cu spatele si virez spre stanga).

Am zis a le schimb pe rand pana ce nu mai am ce schimba si rezolv si problema, ei ieri am terminat de schimbat tot ce e bucsa, luate pe original si anume, flanse cu rulment, bucse bara stabilizatoare, bieleta bara stabilizatoare, bucse brat, pivoti,caseta este reconditionata , capete de bara si bielete directie lemforder.

Am destrans jugul si l-am restrans din nou , l-am stans de numa, toate astea fara nici cel mai mic efect asupra pocniturii , efectul a fost asupra buzunarului meu.

Am verificat planetarele si nu au joc, nici pe loc si nici in mers.Interesant e ca pocnitura o aud cand pe stanga, cand pe dreapta deci e exclus sa fi fost de la vreo bucsa din ce am schimbat , pana acum nu am gasit masina la care sa cada un anumit tip de bucse pe ambele parti deodata

 

Nu mai am idei, sincer va rog o ide un sfat ceva, e foarte enervant cand intri in giratoriu sa simti o pocnitura sub picioare, mai rau e ca a simtit si sotia deci in concluzie nu sunt nebun.

Mecanici am incercat pana la reprezentanta nimeni nu stie ce are, nimeni nu mai zice nimic.

O sa incerc sa abordez un service care are aparat de scuturat in toate directiile in speranta ca imi va spune ce sa schimb.

As schimba caseta de directie cu una sh dar tare mi ca dau iarasi banii degeaba.

 

Atept o idee ceva

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Vad ca ai verificat o gramada...mai incearca si varianta cu balamalele usilor...unge bine si vezi daca se simte ceva...

La mine dispare cam o luna...dupa care iar revine...

Si eu am avut problema asta...de fapt inca o mai am...si la fel m-am plimbat prin multe serviceuri...si am mai auzit varianta ca arcul scapa din locasul lui si de asta ar trosni...

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!