Jump to content

Golf 6 vs. Golf 6 Plus


Cyp88
 Share

Postare recomandată

Preturi apropiate, aceleasi motorizari, ce alegem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Golf Plus daca avem familie(3,4 chiar 5 persoane), facem drumuri lungi cu bagaj mult, iar golf deja la 4 persoane cu bagajele aferente deplasarilor lungi, spatiul si confortul se diminuiaza considerabil, in schimb e mai tineresc golful, se preteaza la modificari etc.....parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf Plus este mai inalt, are mai mult spatiu de depozitare. Mie mi s-a parut si o pozitie usor diferita la volan, mai inalta si parca nu la fel de placuta ca la un golf simplu.

Depinde daca ai nevoie de acel spatiu in plus, la asta se rezuma in final.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Haideti sa fim seriosi, e diferenta de la mic la micut... 350 vs 395

Sigur, pentru gama e ok insa de aici pana la a deveni masina de 3-5 pers cu bagaj mult e cale f lunga

Am G5 si 2 copii si credeti-ma pe cuvant, n-am ce face cu portbagajul meu de 320l cand discut de concedii... noroc cu masina de serviciu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e diferenta de la mic la micut... 350 vs 395

Si mare parte din diferenta asta vine de la faptul ca Plus-ul e mai inalt. Nu ca ar fi simtitor mai mare.

E o falsa impresie de spatiu in el, care vine de la acei cativa cm in plus. Dar e un spatiu total inutil, nu o sa lase nimeni copii mici sa stea in picioare, in masina, pe drum.

Pentru ca in afara de niste copii mici nu are nimeni loc sa stea in picioare...

Se ia Plus-ul pentru restul dotarilor: tavite pe spatarele scaunelor fata, spatii de depozitare ceva mai multe, vizibilitatea mai buna (care vine de la o pozitie mai ridicata la volan) etc. in nici un caz pentru ca ar fi mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

m am gandit la Dragos Voinea cand am zis de spatiu stiind ca are familie si are Plus 6 si a avut si Plus 5 parca, am crezut ca e chiar o diferenta de spatiu portbagaj si interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o diferenta intre cele doua, eu am golf 5 plus si pot sa spun ca in fiecare an cand plecam in concediu ne rugam sa se inchida portbagajul. Si asta pentru 3 persoane, nu vreau sa ma gandesc la 3+. Dar in rest este super masina isi merita banii din plin. Pacat ca au facut portbagajul asa neincapator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incarci lucruri mai voluminoase in portbagaj cu bancheta rabatata, testata treaba cu cateva scaune.

Ca design si utilitate, Plus-ul e o struto-camila. Pentru spatiu cu adevarat mai mare te poti orienta spre un Touran iar daca problema este nevoia de un portbagaj, atunci variant.

Intre Plus si g6 simplu, mergi pe cel din urma :P

L.e.: Spune-ne si preturile, dotarile, motorizarea :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o diferenta dar este foarte mica...

Din punctul meu de vedere, daca nu ai un copil sau daca e vorba de un copil pana in 2 ani un Golf e foarte ok.

Daca vorbim de copil/copii mai mari de 2-3 ani atunci merita Plus-ul pentru chichitele pe care le are.

Tavitele de pe spatarele scaunelor chiar sunt utile, si le poti folosi pentru a tine jucariile copilului, de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf plus ! daca vrei sa mergi undeva 4 persoane cu bagaj aferent , e cam ... iti zic eu..masina cu portbagaj mare e SFANTA..vad la a mea..:)) daca plec la tara bag jumate din apartament :)) sau daca merg la cumparaturi..cu un carut plin..si tot nu trece de jumatatea portbagajului la inaltime..:)) Golf Plus parerea mea..si parca e dragusel asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum s-a spus mai sus, Golf Plus nu are portbagaj mult mai mare decat Golful, fiind o diferenta de 45 de litri, de la 350 la 395, deci nu poate fi considerata o masina cu portbagaj mare. Nu o compara cu Touran, care chiar are portbagaj mare, mai ales cu roata de rezerva de dimensiuni reduse. Personal nu vad rostul in a cumpara Golf Plus, nu se justifica cei 600 Euro in plus.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Dobrescu

Ia-ti variant, combi, break cum i-o mai zice. Pt. asa ceva merita bani in plus si ai cu adevarat o diferenta de spatiu.

La Golf Plus dai 600 EUR degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este optiunea fiecaruia. Eu am 1.86 si am avut o problema in a sta comod in Golf VI. Am preferat o pozitie mai spatioasa la volan. A fost o optiune personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Daca ai familie de peste 3 membri si ai de gand sa pleci prin concedii cu 1/2 din sifonier eu zic sa iei un Golf Break .

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa o luam asa, la plus exista si posibilitatea ca bancheta din spate sa se dea mai in fata (la fel ca scaunele din fata) si atunci mai creeaza spatiul necesar pentru concedii.

Nu-i mai ziceti de break, poate omu nu este adeptul masinii break/variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricat de mare ar fi portbagajul, niciodata nu-ti va ajunge...e testat de mine, si eu am portbagaj mare fata de voi(560 L). Deci ia-ti care iti place ca design, dotari, comfort. Sau orienteaza-te la alta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 6 are aceleasi scaune ca si golf 6 plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Plus-ul are masute pe spatele lor. Golf-ul simplu nu le are. In rest sunt aceleasi!

image_17.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am fost in aceasta situatie sa aleg intre Golf 5 si Golf Plus. Mi s-a parut ca daca ti bancheta in pozitie normala, portabagjul la Plus e mai mic ca la Golf pe lungime, adica exact dimensiunea ce conteaza cel mai mult... In final am ales Octavia si chiar am fost multumit de portbagaj.

E drept ca acum chiar si portbagajul Superbului de 580 l cu greu face fata nevoilor mele, noroc cu spatiul imens intre scaune in care mai intra bagaje cam cat intra intr-un Golf :D

Avantaje Plus fata de Golf:

- e mai inalt, vizibilitate mai buna

- stopuri spate pe LED standard (cred ca singurul VW care inca mai are)

- bancheta spate culisabila

Dezavantaje Plus

- mai scump

- model mai vechi care se simte (Ex are bordul mai vechi)

Dar eu zic sa nu te grabesti ptr ca la toamna o sa fie Golf 7. De ce sa-ti iei o masina noua deja veche (Golf 6 are platforma de prin 2004)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti inchipui ca in momentul de fata ceea ce s-a fabricat si exista pe stoc din editia VI vine cu promotii surprinzatoare.. ca si pt. Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Golf 6.il gasesc mai util.plus, daca iei in considerare si faptul ca , nu o sa il ti 10 ani.dupa cati va ani, o sa vrei sa il vezi si, putem toti sa observam, golful plus se vinde mai greu decat cel normal.

in golf 6 ai alta pozitie la condus, alta aerodimanica, este si mai usor, decat cel plus (consum mai mic).

cat despre portbagaj....diferenta aproape insignifianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pt ce vrei sa o folosesti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!