Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Salutare, si craciun Fericit !

1) Pentru upgrade la volan de Golf 6 GTI pare sa fie totul clar.

 Volan + Airbag + Calculator Highline + Cablaje

2) Pentru upgrade la volan de Golf 7 GTI sunt nedumerit. Va rog sa ma ajutati sa gasesc info :

 - Exista volane de Polo GT/ Scirocco care seamana la exterior cu Golf 7. Diferenta ar fi Tempomatul de pe volan.

Volanul Polo GT/Scirocco ar fi compatibil cu platforma PQ.

Am citit cateva topic-uri straine legate de subiect cum are fi asta http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f78/installation-mk7-multi-function-steering-wheel-paddles-into-mk6-107916-2.html

Omuletii se confrunta cu diferite probleme : nu ard led-urile, nu functioneaza butoanele, nu functioneaza claxonul

Am gasit de asemenea cineva pe forum care zice ca necesita modificari hardware : care ar fi ele ?

Am sapat un pic mai adanc si am inteles ca volanul de Golf 7 se conecteaza direct la SWCM (calc coloana) fara trece prin modulul din Volan (care este prezent in MK6), si ca ar fi niste comenzi in plus, pe care SWCM (mk6) nu le intelege. Ar mai fi cineva din strainatate care a programat un modul care face compatibil retrofitul.(dar costa suplimentar 150 - 200 eu)

In alta ordine de idei : daca exista posibilitatea construirii unui controller, care sa intercepteze comenzile noi (MQB)si sa faca un replace pentru a fi compatibile cu platforma  veche (PQ35) ?

P.S. Eu sunt de profesie programator, si as fie foarte recunoscator de orice info legata de subiectul 2.

Caiet de sarcina : Sa creez un device bazat de Arduino + LIN care sa intercepteze comenzile noi (mk7 - MQB) si sa faca replace pentru Mk6 - PQ35

Multumesc

 

Modificat de YRakis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

revin cu un update la postul anterior :

Quote

Am sapat un pic mai adanc si am inteles ca volanul de Golf 7 se conecteaza direct la SWCM (calc coloana) fara trece prin modulul din Volan (care este prezent in MK6), si ca ar fi niste comenzi in plus, pe care SWCM (mk6) nu le intelege. Ar mai fi cineva din strainatate care a programat un modul care face compatibil retrofitul.(dar costa suplimentar 150 - 200 eu)

Update :

volanul de Golf 7 se conecteaza direct la BCM, si nu trece prin SWCM

Dar idea e clara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, deranjez cu o intrebare,cat de greu se poate schimba "capacul" de la aibag?, am un volan tredline vw jetta, si un volan cc cu comenzi, prinderea aceeasi dar difera putin forma capacului, as dori sa schimb capacul am gasit la vanzare capace. Am cautat airbag pt volan cc(b7) ,dar cele acceptabile la pret(5-600), nu vor sa le vanda, iar ceilalti parca cumperi toata masina de la ei (700+...).as ca mam.orientat la schimbat capac ( pret 250), va rog un raspuns. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

YRakis la mqb de fapt volanul se leaga la gateway nu la BCM. Legat de celalta intrebare, sa stii ca sunt si la noi baieti care au facut un modul de conversie. Cam ce info te-ar interesa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, doresc sa montez un volan , dar vreau sa inlocuiesc comenzile cu capace de plastic , se potrivesc la acest volan ?

volan-piele-cu-comenzi-1t0419091ac-vw-golf-6-71e2bf08b5a403b520-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce capace..daca sunt ptr acelasi volan..merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am volan simplu fără comenzi și fără piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de la ala nu merg, e altfel de volan, alt airbag.... deci nici airbag-ul tau nu se potriveste la modelul de volan de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat mai mult , multumesc mult Florin, am observat ca al meu are prinderele 1 cm mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, airbag-ul tau merge la volanul de R, GTI, etc - din pacate, un pic cam scumpe.

nu numai prinderile...si forma - seamana....si atat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat volanul de polo 6r (6R0419091F) si am pus airbagul de la volanul vechi fara comenzi. Acum caut cablaj si spira. Spira iau 549B, dar la cablaj am niste nedumeriri, 5K0971584C - 5K0971584A - 5K0971584D sunt aceleasi? Asta inteleg de pe cars equipment. 5K0971584C se potriveste?

Modificat de Omegaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omega, de ce nu ai cumparat un volan de Passat, G6, etc... sa ai comenzile complete ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca aveam deja airbag-ul și nu am vrut sa ma complic. Mai găsisem unul de Gti dar nu are ce cauta pe mașina stock. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, e ok din punctul asta de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/15/2019 at 10:25 PM, Omegaa said:

Am cumparat volanul de polo 6r (6R0419091F) si am pus airbagul de la volanul vechi fara comenzi. Acum caut cablaj si spira. Spira iau 549B, dar la cablaj am niste nedumeriri, 5K0971584C - 5K0971584A - 5K0971584D sunt aceleasi? Asta inteleg de pe cars equipment. 5K0971584C se potriveste?

Am luat pana la urma 549E și 584c. Totul merge fără probleme. Fiecare buton comunica cu rcd 330.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 11.05.2011 at 7:53, lancelott a scris:

Salut

am verificat vin-ul si aparent am calculatorul care suporta comenzi pe volan. Vineri ma voi uita la ea sa vad de ce am nevoie.

Dupa toata operatia voi posta aici costurile, pana acum volanul 600 ron.

 

Buna revin iar am un golf variant din 2009 și vreau sa i pun volan cu comenzi are volan fără comenzi  i-am  luat un volan dar nu se potrivea airbag și l-am dat acum am găsit care mi se potrivește și airbag dar este un volan  R line  oare  pot să-l pun  și ce trebuie sa mai iau

Acesta este volanul

342950E2-D656-4039-8EAF-DEFDD03280B6.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi...ti-au cazut virgulele din tastatura? Ca m-a luat o durere de cap...citind ce ai scris tu.

Da,ai nevoie si de un calculator de coloana care sa suporte comenzi volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Cristi2018 said:

Buna revin iar am un golf variant din 2009 și vreau sa i pun volan cu comenzi are volan fără comenzi  i-am  luat un volan dar nu se potrivea airbag și l-am dat acum am găsit care mi se potrivește și airbag dar este un volan  R line  oare  pot să-l pun  și ce trebuie sa mai iau

calculator coloana Highline (posteaza ce cod are al tau) - si cablaj volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici codurile la cal de coloana http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

tu cauti cu 1k0 xxx xxx - Highline, Lin 2.0,- si fara senzor g85 - vezi in capul tabelului, care sunt coloanele aferente

merge si  1K0-953-549-CJ, CH sau Ck daca masina este cu cutie manuala

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topicul se inchide.

Daca dupa lecturarea acestui topic nu gasiti raspunsul la intrebarea/problema voastra, trimiteti mesaj unui moderator si se va redeschide temporar.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
  • 1 year later...

Bună ziua, vreau sa fac un retrofit la jetta2013, de la volan comenzi tipg6, la volan comenzi g7(varianta fără tempomat pe volan) menționez ca masina are doar, senzori parc fata spate și scaune încălzite) retrofit ul la volan g6 l-am făcut cu "voi" schimbând și spira volan la indicațiile voastre, ce alte achiziții ar trebuii sa mai fac? Aștept răspunsul dvs, va multumesc 

Screenshot_20201001_061116.jpg

Screenshot_20200927_023219.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic. Doar volan, airbag, cablaj volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!