Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Arata bine dar nu stiu ce ar trebui sa mai schimb...nu am comenzi pe vola si nu ma intereseaza sa am..pot doar sa schimb cu unul in 3 spite , trebuie sa mai fac modificari?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volan in 3 spite plus airbag-ul aferent. Cumperi volan fara comenzi... nu esti obligat sa ii montezi cu comenzi. E adevarat, daca ii schimbi si calculatorul de coloana, vei avea si comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt calculator - ne trebuie o scanare a masinii.... dar oricum, acesta este destul de scump - nu-l prea gasesti la dezmembrari si daca-l gasesti, pretul este undeva intre 100 si 150 euro - SH.

Volan, etc - cauta la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei doar piele sfatul meu e sa-l imbraci

am un coleg cu un golf 5 cu volan tot in 4 spite care si l-a imbracat: arata perfect, zici ca e din fabrica

el si-a schimbat si husa de la schimbator

alegi si ce culoare vrei pt cusatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci rost de o poza cu volanul in 4 spite imbracat?

sa cumpar volan nou implica prea multe costuri...airbag nou care e scump..calculator pt comenzi volan...

urca pretul prea mult si nu merita investitia

imbraca cineva volan in Timis?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat volan, am cumparat cablaj. Dar nu potrivesc una cu alta.

DSC_0165.thumb.JPG.e311bde0dfbb5ec18a42e884bd294d64.JPG

Si ca sa fie situatia si mai completa, nici pe airbag nu potriveste cablajul, are mai multi papuci decat airbagul.

Volanul este corect pentru Tiguanul meu, dar butoanele de comenzi volan ar fi pentru Passat CC.

Cablajul ar fi corect pentru Tiguanul meu, dar difera Airbagul intre volan cu comenzi si cel fara comenzi, desi airbagul intra perfect in locasul volanului.

Ce sa fac? Acuma chiar nu mai stiu...

DSC_0169.thumb.JPG.98018e40f161f672cbc1dcb3035f05cf.JPGDSC_0171.thumb.JPG.77250a5f9f2b6ca094fbaf5bf0f57ec7.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cumperi alt cablaj, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar ce cod?

In Etka apare ca imi trebuie 5k0971584d. Si asta am si cumparat.

Dar nu potriveste nici la Airbag si nici la comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu el. Este plin netul de cablaje cu F, nu stiu de ce alegi altceva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca e in tara si e original, din dezmembrare.

58a2e9dfd80b5_cabluvolan.jpg.7b9493114a4e640a5ef0edbd2b9c33a8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un cablu.... da, pare ok mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva idee ce tip de cablu airbag + calculator am nevoie pt a monta comenzile pe volan?

Scirocco 2011.

Multumesc

18110304_10154724177938198_621500979_o.jpg

18120003_10154724177868198_1800441108_o.jpg

18120042_10154724177743198_34863615_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 16 la advanced id e codul calc coloana.Ce ai postat nu e de ajutor.

In principiu ai nevoie de un 5k0953569 highline iar cablajul il iei in functie de tipul volanului...poate fi 5k0971584C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat Cruise control si am facut upgrade la calculator de coloana care suporta volan multifunctional (1k0 953 549 CD) .

In afara de Cablaj si Volan multifinctional mai am nevoie de ceva? Spira? 

Volanul ar fi de genul:  Asta . Cablaj 3C8 971 584 F  se potriveste?

merci.  

 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nevoie de alta spira.

cablajul nu este compatibil ce ai pus tu, cu volanul de GTI/R - trebuie 1k0 971 584 C, 5K0 971 584 A sau C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am cumpărat recent un Jetta 2.0 tdi 110cp cu opțiuni după posibilitățile ☺

Aș vrea să îi schimb volanul cu unu cu comenzi + dacă se poate cu încălzire volan ( nu știu dacă are pe varianta full) ...

Recent am văzut la Wolfsbourg un golf 7 cu buton încălzire scaun și volan (nu am făcut poză) 

Știe cineva dacă se poate ??

Mulțumesc anticipat

Screenshot_2017-04-30-22-21-33-896.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, din cate stiu eu volan încălzit nu exista pe Golf. Daca se poate cumva sa-ti faci retrofit totusi cu un alt volan încălzit nu stiu... Iti poti pune sigur un alt volan cu comenzi si separat încălzirea in scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe golf 7 ultimul model există 100%

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Intentionez sa imi schimb volanul de pe jetta 2013. Este cel de trend, piele fara comenzi.si din pacate se pare ca nu se pot pune comenzi separat. Din cate am citit pe aici mi-ar trebui cel cu prinderile pentru airbag verticale, in lateral ( ora 9 si 3, in dreptul bratelor ). Am incercat sa verific dar este cam greu, nu se vede , nu este acces ( am bagat o oglinda ). Am gasit 2 variante de volane compatibile cu prinderile airbagului. Unul in genul celui de passat (desi cele de Passat am vazut ca au prinderile mai oblice ) si cel de Polo care are comenzi doar in stanga. Problema este ca desi au prinderea airbag-ului la fel, forma locasului pt airbag este diferita. Sunt oare compatibile cu airbagul meu ? 

De asemenea forma comenzilor este diferita ( desi par a fi la fel cele de polo sunt mai ascutiein lateral ). Intentionez sa-l iau pe cel de polo. Stie cineva ce cod trebuie sa aiba comanda din dreapta ca sa fie compatibila? V-as fi recunoscator ! 

In prima faza vreau sa montez doar volanul fara a face comenzile functinale si ulterior sa schimb calculatorul de coloana. Cablul airbag trebuie schimbat acum sau cand schimb calculatorul ? Ce coduri trebuie sa aiba acestea ? ( cablu airbag + calculator )

 

Multumesc

volan comenzi vw.jpg

volan polo.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine merge volanul din poza 2 sau cel de Rline/Gti.Cablajul de airbag ramane acelasi pina schimbi si calculatorul coloana/spira .Cauta cablaj 5k0971584C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles!  Din ala intentionam sa iau; Pentru comenzi trebuie schimbat doar calculatorul sau si spira ( pe viitor vreau sa pun si pilot automat - ma conditioneaza asta ? )

Stii cumva si codul comenzilor si calculatorului (poate iau unul de pe un passat b6 si nu stiu daca e compatibil)

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de coloana este comun cu spira la modelul tau.Fa o diagnoza ptr a vedea ce ai acum pe masina.In principiu ar fi de  forma 5k0953569...

Si ai nevoie de 5k0953569E,L,H...etc

Astea suporta si pilot automat,ptr care va fi nevoie sa inlocuiesti manetele cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!