Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

pui testerul pe masina si stergi toate erorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, ii lipseste doar airbag-ul, ca i l-au furat...... deci, nu are nevoie de alt calculator de coloana, etc... ca pt retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ii spuneam ce trebuie sa verifica ca e intreg ca sa functioneze. Eu ma refeream la calculatorul din volan, cel pentru comenzi, nu cel de coloana, dar nu stiam ca la volanul de Highline este integrat in comenzi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... doar ca omul le are pe masina, i-au luat doar airbag-ul....

 

da, la modelul Highline - B6, CC, etc - este integrat in spita stanga a volanului. La restul, este jos, pe centru. De aceea sunt diferente intre cele doua cablaje - ce am pus eu, nu este cel de Highline.... difera mufele de la comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai m-am gandit ca nu au stat sa-l desfaca cu grija, poate cand l-au luat au tras mai tare de el si l-au luat cu tot cu calculator... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si asta era o posibilitate.... oricum, pe mine ma ingrozeste gandul... sa-ti fure airbag-ul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt in cautarea unui calculator de coloana care sa stie comenzi pentru golful meu.am gasit la un coleg ceva dar nu sunt convins ca se va potrivi?

eu am pe masina un 1k0 953 549 CQ si ce am gasit este 5k0 953 549 B .Oare merge?sau am nevoie exclusiv de 1k0 953 549 CD, CF sau CH?

 

LE: am mai cautat putin pe net si din ce vad in poze , 5k0 953 549 B este inclus in spira deci probabil ca nu se va pupa cu ce am pe masina.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala cu CH ...iti trebuie sa-ti iasa din cap..alte litere de la sf...CH ESTE CEL MAI OK..suporta 2 protocoale..1,3 si 2,0...restul calk de coloana suporta doar 1 protocol si anume 1,3..(ala vechi)..


eu iti recomand sa nu iei de oriunde acel calk..ptr ca nu sti ce iei..si cat te tine..orice promisiune ca "e bun...ca merge"..kk..ia ceva nou si sigur..problema e ca nu gasesti oriunde asa ceva..la reprezentanta...asa ceva costa cam 1000 lei..dar macar ala e sigur..e nou...si e garantat...astia care vand asa ceva..pe net..nu garanteaza..ptr produs..no..dar acum faci ce vrei tu..sunt banii tai..ai volan cu butoane..?uite eu am un volan cu comenzi pe volan de g 6 aproape nou adica folosit..dar fara uzura..zgarieturi  sau alte urme..vreau sa-l vand..volanul se potriveste la g 5..si g 6..si la variante de la vw..eos..passat..caddy..touran..daca esti interesat..lasa-mi si mie o veste..ms fain..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0 953 549 CQ este un midline type 2, SW 0111 FARA G85 (Steering Angle Sensor) iar ce ai nevoie tu este 1K0 953 549 CD - este un calculator care este exact ca ce ai tu acum, din pct de vedere al specificatiilor (fata G85 integrat) doar ca este Highline. Mai poti folosi si CH insa trebuie codat fara G85 pentru ca masina ta deja are un senzor G85, insa cel mai bine ar fi sa iei CD!

 

1K0-953-549-CD Type 2 SW 0111 Highline fata G85

 

1K0-953-549-CH Type 2 SW 0111 Highline  cu G85

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba nu, amicul nostru poate folosi orice calculator Highline, tocmai pentru ca are senzorul pe masina. Daca nu-l avea ii trebuia unul care sa le stie pe amandoua.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..daca nu sti..stai in banca ta...am acass progamul ross-tech..ala nu minte...

Iti recomand calduros sa te linistesti, sa iti temperezi tonul si sa te mai documentezi!!

 

Ba nu, amicul nostru poate folosi orice calculator Highline, tocmai pentru ca are senzorul pe masina. Daca nu-l avea ii trebuia unul care sa le stie pe amandoua.

 

:icon_thumleft:

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in cautarea unui calculator de coloana care sa stie comenzi pentru golful meu.am gasit la un coleg ceva dar nu sunt convins ca se va potrivi?

eu am pe masina un 1k0 953 549 CQ si ce am gasit este 5k0 953 549 B .Oare merge?sau am nevoie exclusiv de 1k0 953 549 CD, CF sau CH?

 

LE: am mai cautat putin pe net si din ce vad in poze , 5k0 953 549 B este inclus in spira deci probabil ca nu se va pupa cu ce am pe masina.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

 

 

Nu merge 5k0 xxx xxx - deoarece acela este pentru generatia urmatoare, care are combina de manete

 

1k0 953 549 CQ este un midline type 2, SW 0111 FARA G85 (Steering Angle Sensor) iar ce ai nevoie tu este 1K0 953 549 CD - este un calculator care este exact ca ce ai tu acum, din pct de vedere al specificatiilor (fata G85 integrat) doar ca este Highline. Mai poti folosi si CH insa trebuie codat fara G85 pentru ca masina ta deja are un senzor G85, insa cel mai bine ar fi sa iei CD!

 

1K0-953-549-CD Type 2 SW 0111 Highline fata G85

 

1K0-953-549-CH Type 2 SW 0111 Highline  cu G85

 

Da, merge si 1K0-953-549 CD, CE, CF (daca ai cutie manuala), CJ,CK (iar numai pt manuala).

 

1K0-953-549 CH  - este mai bun.... pentru cei care au Golf 5 - deoarece suporta comenzi volan Lin1.3 si 2.0.... adica suporta si volanul vechi = de Golf 5 si cel nou, de Golf 6.... si pentru ca este ieftin.

 

banuiesc ca al nostru coleg, vrea sa puna volan de G6.... face un upgrade, nu un downgrade...... asa ca poate opta pentru oricare dintre calculatoarele de mai sus.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Deci.. am citit tot ce e aici dar tot am o intrebare..

Se da urmatorul volan:

post-37789-0-48878100-1385564756_thumb.j

Din cate am inteles se poate ca airbagul de pe acesta sa-l pun pe volanul de GTI (oricum, ca recomandare inainte sa cumpar volanul trebuie sa verific sa fiu sigur) si mai am nevoie doar de cablul de airbag si ..de volan.

 

Intrebarea e, daca cumpar volan de GTI cu comenzi, pot sa-l montez si sa am airbagul functional dar comenzile nu (pana voi cumpara si calculator coloana)? 

Ma gandeam initial sa cumpar unul fara comenzi dar dupaia poate imi trece prin gand sa pun comenzile si bla bla stiti ce urmeaza.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbagul va fi functional...asa trebuie sa arate airbagul tau ca se potriveasca cu volanul de GTI

post-104992-0-72174500-1385565311_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Airbag-ul ramane functional oricum. Daca pui airbag-ul tau, de la volanul fara comenzi, cu tot cu cablul tau, pe volanul cu comenzi ar trebui sa mearga si claxonul.

Daca pui cablul pentru comenzi fara calculator de coloana nu o sa mearga claxonul. Cel putin asta ar trebui sa fie ideea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc de raspunsuri.

@Rave, am gasit postul #117 pe topic-ul lui mede

http://vwforum.ro/topic/98121-mkvi-united-grey/page-6#entry2018538

masina e tot din 2009, acelasi motor si din cate am inteles avea acelasi volan

oare mai are rost sa verific daca se potrivesc airbagurile? stiu ca pt a da volanul jos si sa verific trb asta trebuie intrerupta borna la baterie si etc. (of, ma dispera ca nu stau in bucuresti unde sunt toti colegii priceputi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa deconectezi bateria.

Poti verifica si manual, tactil pozitia clemelor de pindere a airbagului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici si volanul sa fie prinderile la fel, pe unele, de Polo, prinderile sunt oblice, nu drepte ca la asta... In rest se potriveste airbag-ul.

Mai departe banuiesc ca nu trebuie sa-ti mai spun. Daca vrei comenzi, cablu + calculator de coloana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-l iau de la colegul b_67_jaf de pe forum saptamanile care urmeaza. Comenzile o sa mai astepte putin pana vor deveni functionale dar macar sunt acolo pe volan. 

Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci.. am citit tot ce e aici dar tot am o intrebare..

Se da urmatorul volan:

attachicon.gifvolan.jpg

Din cate am inteles se poate ca airbagul de pe acesta sa-l pun pe volanul de GTI (oricum, ca recomandare inainte sa cumpar volanul trebuie sa verific sa fiu sigur) si mai am nevoie doar de cablul de airbag si ..de volan.

 

Intrebarea e, daca cumpar volan de GTI cu comenzi, pot sa-l montez si sa am airbagul functional dar comenzile nu (pana voi cumpara si calculator coloana)? 

Ma gandeam initial sa cumpar unul fara comenzi dar dupaia poate imi trece prin gand sa pun comenzile si bla bla stiti ce urmeaza.

 

 

Airbagul va fi functional...asa trebuie sa arate airbagul tau ca se potriveasca cu volanul de GTI

attachicon.gifairbag_spate.jpg

 

 

Cam asa arata in spate:

attachicon.gif20131127_205912.jpg

 

exact asta este setul bun - volan plus airbag

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

Vreau sa montez pe un G5 volan cu comenzi de G6,ce calculator de coloana imi trebuie neaparat cu terminatia CH sau e bun si CK,momentan am F pe masina.

Si inca o chestie CAN Gatewayul trebuie sa-l schimb?Momentan am cu can vechi dar cu soft updatat  K sw.0178  pentru a functiona RNS510.Credeti ca merge sau trebuie mai nou pentru a functiona comenzile de pe volan?

Multumesc.

Modificat de VAG4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina ta este manuala, merge si calculatorul 1K0-953-549 CK. Comenzile - trebuie sa iti mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare: am un g6 cu volan din piele, daca as vrea sa pun un volan de g6 gti, se potriveste airbagul, sau mai bine nu ma risc si cumpar cu tot cu airbag?

nu am butoane pe volanul actual, daca as lua cu butoane ar merge direct sau mai trebuie facut ceva? personal as vrea tot fara butoane, dar nu prea gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!