Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Volan,cablaj volan si calculator coloana.Apoi montaj si codat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si calculator de coloana? chiar daca am xenon din fabrica si BC+, sau nu are legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are legatura, xenonul are treaba cu bcm-ul, iar CB+ cu ceasurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, giamgiu said:

Si calculator de coloana? chiar daca am xenon din fabrica si BC+, sau nu are legatura?

sigur ca da - calculator de coloana ai si tu... dar pentru comenzi volan trebuie un Highline... iar tu ai un Midline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, ar trebui sa urmaresc un anumit cod de piesa cand cumpar sau orice CC Highline merge?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Pentru masina din semnatura poate sa imi spuna cineva de ce am nevoie (piese+coduri) sa imi fac un upgrade cu comezi pe volan. Masina nu a avut din fabrica nici CC, bine-nteles nici comenzi pe volan

Va multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calc de coloana cu CH in coada, volan cu comenzi, airbag, si cablaj de airbag pentru volan cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al bundy poti sa ma ajuti si cu niste coduri?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de volan ai acum? masina e trendline cumva?

daca da, mai bine faci retrofit la volanul de GTI, pastrand airbagul care il ai acum (more info vezi pe la pag 35 cum am facut eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mersi. Volanul e exact ca cel de la pag.35 fara comenzi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Golf 5, tempomat, volan cu comenzi, calculator coloana 1K0 953 549 AM si spirala 1K0 959 653

Am luat volan Golf 6/CC model cu airbag cu doua arcuri ( caut airbag ) cu comenzi pe el 3C8 959 537D/538G

In afara de airbag cu cablaj pentru comenzi ( deoarece cablajul de pe 5 cu comenzi nu se potriveste ) mai este nevoie de inlocuit unul din calculatoare?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Unde pot sa gasesc un tabel cu codurile compatibile?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de calc coloana CH si spira cu C sau D la sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Jetta 2012 trendline, tempomat, computer de bord plus. Am gasit un volan cu comenzi cu airbag, la care zice ca are "calculatorul din volan
Airbag +Mufele de conectare" . Am inteles ca imi trebuie si calculator coloana .Este in regula codul 1k0953549CH? Mai trebuie si alte componente in afara de codare?. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este in regula codul acela. La Jetta VI ai nevoie de calculator de coloana 5K0 953 569 E sau H.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Hayate. Codul 5k0953569G ar merge sau trebuie doar cele mentionate mai sus? Am cutie viteze manuala 5trepte.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,daca ma poate ajuta cineva cu un sfat,detin acest model de volan,cred ca e cel stock.Daca poate cineva sa imi recomande un volan mai frumos care sa pastreze airbag-ul deja prezent?Si care sunt piesele necesare daca are comenzi pe volan sa mearga la rds 510.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asta e volanul pe care il ai nu exista "un volan mai frumos ca sa pastrezi airbagul deja prezent".

volkswagen-golf-vi-3-doors-3776_4.jpg

 

Gasesti cu cateva pagini in urma tot ce ai nevoie sa stii despre volane si compatibilitati airbaguri:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor ! Eu am volanul postat mai sus de Hayate

http://s1.cdn.autoevolution.com/images/gallery/volkswagen-golf-vi-3-doors-3776_4.jpg

si aseara am vrut sa cumpar doar volanul de gti cu partea dreapta la baza si comenzile putin modificate insa airbag-ul nu se potrivea. Acum m-as orienta catre alta varianta :

https://www.olx.ro/oferta/volan-vw-golf-7-passat-jetta-tiguan-gti-gtd-gli-r-line-complet-ID60aYg.html

Exista posibilitatea sa mai am nevoie de altceva daca iau volanul complet de la persoana de pe olx si il montez la mine ?

Eu am deja comenzi pe volan insa pe modelul nou de volan am observat ca suntr cateva butoane in plus pe care eu nu le am. Vor functiona toate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vor functiona, Daca volanul este de la un Golf 7, calculatorul tau de coloana nu stie sa comunice cu calculatorul de comenzi din volanul de Golf 7.

Tu ai nevoie de volan de Polo facelift, calculatorul de comenzi din volanele de Polo stie sa comunice cu calculatorul de coloana de pe Golf 6.

In acest ultim caz vor functiona toate butoanele cu exceptia celor de tempomat, adaptive cruise control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, trebuie sa caute comenzile fara tempomat - cele cu tempomat, nu functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.10.2015 at 2:11 PM, Mistery said:

Acum ceva timp am cerut informatii aici in legatura cu schimbarea volanului... am facut de ceva timp operatiunea si acum revin cu feedback + poza.

Am luat un volan gti R-line din dezmembrari, am schimbat cablajul airbag + calculatorul coloana si am folosit vechiul airbag, care s-a potrivit perfect.

Calibrarea senzorului G85 nu a mai trebuit facuta, totul functioneaza cum trebuie, fara nici o eroare.

Codare cu vcds sa stie de comenzi volan si iata rezultatul:

 

XSX9DcM.jpg

La acest volan merge airbagul de pe volanul stock (cel simplu) sau este altul?Poti sa imi spui tot ce trebuie cumparat pt a schimba volanul?Eventual cu comenzile pe volan,daca nu este costisitor

Modificat de 12seven12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!