Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o JETTA 2013 cu volan multifunctional si OPS. Doresc sa schimb RCD510 DELPHI cu un RNS315.

Ma intereseaza daca:

1. Mai trebuie ceva mufe de adaptare pt RNS315?

2. Trebuie sa pun mirofon separat in plafoniera?

3. Antena GPS merge una in bord?

4. Comenzile de pe volan pt. radio/cd/sd functioneaza cu adaptare(VCDS) sau fara?

5. Pot folosi comenzile vocale cu adaptare(VCDS) sau fara?

6. OPS-ul va functiona cu adaptare(VCDS) sau fara?

7. Am vazut o versiune V8 de harti (350-400 lei) se poate face update la aceasta versiune?

8. Anul de fabricatie este din 2011?

Multumesc!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg toate stai liniștit.  Si antena poti pune in bord de gps. Comenzile si bluetooth o sa mearga fara alte modificari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un Passat B6 din 2006. Original a avut presupun RCD510 si acum recent am trecut de la un Kenwood aftermarket la un RNS 315 (cel din poze). As dori sa ma ajutati cu activarea bluetooth, daca-i posibil.

Dupa ce l-am instalat in masina butonul de "PHONE" functiona ca MUTE. Mi-am amintit ca am modul bluetooth Nokia sub scaunul pasagerului si l-am deconectat. Acum, cand apas pe "PHONE" imi spune ca operatiunea nu este disponibila si telefonul (iPhone 5S) nu vede niciun dispozitiv bluetooth. Am intrat in VCDS si nu pot accesa deloc modulele de RADIO sau NAVIGATION (desi ele asa sunt de cand am luat masina in CAN), chiar daca nu am erori pe ele.

Va multumesc, o zi faina!

 

43657999_1_1000x700_navigatie-rns-315-originala-vw-din-2014-pitesti_rev008.jpg

43657999_3_1000x700_navigatie-rns-315-originala-vw-din-2014-autoturisme_rev008.jpg

43657999_5_644x461_navigatie-rns-315-originala-vw-din-2014-arges_rev008.jpg

Modificat de reincosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina ta nu o sa poti accesa RNS315 din cauzaprotocolului de comunicatie. posibil ca BT din rns sa nu fie activ iar modulul care il ai sub scaun sa nu fie compatibil cu telefonul. Si atunci, yrebuie pusa pe o alta masina , mai noua, activat BT din rns si conectat la telefon. Apoi pusa pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, Al Bundy!

Asta sau sa schimb CAN-ul?

Si activarea sa o fac prin VCDS sau din RNS?

Modificat de reincosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui un can mai nou si scapi si de descarcarea bateriei. BT se activeaza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt o jetta 2013 e posibil sa am probleme cu can-ul pt un upgrade de la RCD510 DELPHI  la un RNS 315.

Multumesc!

Modificat de Theo_w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu . E ok poti sa pui rns 315 liniștit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate RNS 315 suporta voice command sau a fost pus dupa un anumit an...pe unul din 14/12 nu gasesc in 37-navigation optiunea de enable/disable "speech ...".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda O2 (2006), pe playerul original cu ecran monochrome imi afiseasa detaliile de la clima.Daca voi monta un RNS 315 voi mai beneficia de acest lucru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am ocazia sa cumpar un RNS 315 la un pret foarte bun si am urmatoarele intrebari:

1. Daca imi cumpar un card original cu hartile RO, dar vreau sa le salvez in memoria navigatiei, pot da cardul meu unui prieten sa il foloseasca el tot intr-un 315, dar de Skoda?

2. Excluzand intrebarea de mai sus, daca prietenul de care vorbesc are un Superb cu RNS 315 model de Skoda (pe verde, cu butoanele usor diferite), poate utiliza un card VW? Sau cardurile sunt universale?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. NU

2. NU.

cardul se imperecheaza cu aparatul in care a fost introdus prima data si gata, nu se mai poate folosi in altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se vorbeste despre carduri pentru 315, de ce unii vanzatori cer mai putini bani daca instalezi harta in memoria rns-ului si inapoiezi cardul?

Ei ce fac cu acel card? Doar nu-l returneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il formateaza si il folosesc ca si card de memorie  :) scutesc intre 50 si 100 de lei functie de marca si capacitatea lui :biggrin:

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS 315 si aceasta antena GPS cu mufa Fakra sunt suficiente ca sa imi instalez navigatia pe masina?

Mai am nevoie de altceva, de codari, setari sau mai stiu eu ce?

1. Are bluetooth incorporat, dar mai mult ca sigur nu am microfon in plafoniera, insa pot sa vad in vre-un fel daca functioneaza?

2. In alta ordine de idei, avand in vedere ca antena o cumpar separat, o pot monta lipita de RNS, in bord?

3. Daca RNS-ul nu are harti Europa de vest, pot sa vad daca functioneaza navigatia in alt fel, avand in vedere ca nu o sa ma gaseasca pe vreo harta?

Multumesc!

84634316_1_1000x700_antena-gps-fakra-vw-brasov.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut-o si pe asta.

Am luat RNS 315, mai trebuie sa iau hartile. Merge totul perfect (SD, OPS, BT) insa la BT mai mult ca sigur nu am microfon pentru ca nu sunt auzit. Inteleg ca mucrofoanele OEM sunt plug&play, gresesc? Unde mai exact se monteaza si cumva trebuie sa plece vreo mufa si din RNS? Adica trebuie sa o demontez iar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se monteaza in plafoniera, se trage cablu pana in spatele RNSului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am montata pe un rns 315 bluetooth separat (sub scaun) neavand incorporat in media.La montare totul a decurs ok apare agenda in bord dar pe unitatea rns nu.cand apas butonul phone intra pe mute.modul de sub scaun este 7P6 xxxxxD .Microfonul nu vrea -sa.l vada imi da eroare open circuit.si microfonul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.09.2016 at 10:19 PM, florin r. said:

Daca tot se vorbeste despre carduri pentru 315, de ce unii vanzatori cer mai putini bani daca instalezi harta in memoria rns-ului si inapoiezi cardul?

Ei ce fac cu acel card? Doar nu-l returneaza.

Cardurile folosite nu sunt carduri care le gasesti in supemarket. Sunt carduri speciale care folosesc eeprom in loc de prom pentru zona de atribute(doar asa se poate scrie/rescrie CID-ul). Se reprogrameaza CID-ul + Key LOCK si e "ready to use" pentru alt client.

 

 

Modificat de Claus_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce se reprogrameaza CID+Key lock? Card cred ca se gaseste de cumparat pana la urma!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/13/2016 at 10:48 PM, Claus_ said:

Cardurile folosite nu sunt carduri care le gasesti in supemarket. Sunt carduri speciale care folosesc eeprom in loc de prom pentru zona de atribute(doar asa se poate scrie/rescrie CID-ul). Se reprogrameaza CID-ul + Key LOCK si e "ready to use" pentru alt client.

 

 

Da, multumesc, am aflat asta de pe alt forum unde se poate discuta aceasta problema. E acolo si solutia.

Un card evo+  de la Samsung e compatibil si nu costa exagerat, doar 60 lei, de 32gb

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan a închis acest topic
  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!