Jump to content

VW Golf 4 vs. VW Passat


MAS92
 Share

Postare recomandată

O masina buna va costa intotdeauna spre nivelul maxim pt respectvul model. Chiar daca optic se prezinta bine, o masina ce costa semnificativ mai putin, va avea nevoie sigur de interventii pt a fi in stare buna si sigura de functionare.

Pentru ca, chiar si in cazul drumurilor f bune calitativ din Germania, dupa un anumit rulaj, insa mai ales ani de zile, anumite componente precum bucse, amortizoare, role, curele, tampoane, vor imbatrani, respectiv uza, iar cand vor face cunostinta cu drumurile nu tocmai bune de aici vor da semne de oboseala mia repede decat va asteptai.

Plus ca e in joc siguranta rutiera pana la urma, am condus un golf cu bucsele varza, respectiv amortizoarele moi si se comporta groaznic fata de al meu care le are in stare f buna.

Plus, o masina f ieftina sigur se afla la granita de service gen schimb curea de distributie, discuri de frana si alte componente mai costisitoare.

Aici nu am luat in calcul decat o uzura normala a masinii, nu pun in ecuatie si eventualele probleme ascunse, ce se manifesta in anumite conditii de exploatare si sunt mai greu de depistat.

Ca si preturi, mai ales golf 4 care are avantajul unei punti fata si spate mult mai simple si mai durabile decat un passat, piesele nu mi se par foarte scumpe, insa daca se vrea a se tine din scurt masina nu e nici pt orice buzunar.

Piesele oem sunt cu cca 50% mai scumpe decat cele aftermarket, insa nu e litera de lege, eu am gasit unele componente oem putin mai ieftine decat producatorul aftermarket chiar la reprezentanta, deci merita incercat o intrebare si la reprezentanta.

Insa, daca nu se cumpara piesele ieftine ( care cat dai atat de si tin) ci se pun de producator de prima echipare si luate din sursa sigura, nu veti avea nici un fel de pbmedar si vor necesita un efort financiar mai mare.

Asadar, cumpararea unui golf4 sau passat B5/5.5 trebuie facuta verificand in amanunt masina, pentru ca poti avea surprize neplacute dupa aceea, aducerea ei intr-o stare macar satisfacatoare necesitand ceva efort financiar.

Acum depinde si de cat de pretentios esti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesele originale de passat sau golf4 nu sunt ieftine.cand cade ceva te rupe.daca iei facute de slr-uri cat dai atat te tine. pe mine fata la passat b5 m-a costat cam 3500 lei cu manopera. iar ambreiaj-ul cam3000 lei [piese originale], la golf e la jumatate dar daca ai mai putin de 3000 pt masina si nu castigi peste 2500 lei pe luna bani in buzunar. nu o sa poti sa o intretii.

masina second cum vrei tu in care sa nu investesti imediat dupa ce o cumperi este greu de gasit.

3.000 de lei ambreiaju??? hai frate unul este 900 de lei . Passat este mult peste golf 4 dupa parerea mea , plasticurile mai rezistente etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e si logic, avand in vedere clasele unde se incadreaza :D

dar la passat intretinerea e mai scumpa, evident din acelasi motiv de mai sus, dar si pentru ca au mai multe piese de schimbat pe la articulatii.. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai colegu,900 lei este fara volant. aia daca este masa dubla,cum am eu,oem costa cam1800 lei.plus mecanic,da 3000?

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va certai ca va impac eu imediat: kit ambreiaj pt golf 1.4 si 1.6 benzina: aprox 600 ron Sachs se poate si mai ieftin de atat, iar volantul nu trebuie schimbat la benzinare nefiind bimasic.

Deci sunt si exceptii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce este ieftin e si prost ,unii spuneau ca am dat multi bani pe golfu meu ,dar a meritat . daca vrei doar sa meaga gasesti repede dar depinde si cum merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Oare ce masina si-a cumparat/daca si a mai cumparat colegul nostru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!