Jump to content

Nivel de echipare Passat Comfortline


Burady
 Share

Postare recomandată

Sunt un pasionat al domeniului auto si m-am hotarat sa-mi comand si eu o masina noua. Dupa indelungi chibzuiri m-am hotarat la un Passat Comfortline (nefiind un adept al tapiteriilor de piele sau al bordurilor cu insertii de lemn sau de aluminiu).Am preferat o motorizare de 2.0 TDI cu 140 CP, si ca optiuni Climatronic, BordComputer Plus, detector de presiune in pneuri, alarma , 4x20W si 8 difuzoare, chestii suficiente dupa parerea mea. Ce nu stiu eu exact sunt dotarile care fac parte din echiparea Comfortline. Dupa primele pliante (aparute in luna aprilie 2005) pe care le am de la unul din dealeri sunt unele dotari ( Functie Coming Home, senzor de ploaie, pneuri de 215 si 16 toli) chestii care pe pliante mai noi nu mai apar, insa pe site-uri nemtesti sau frantuzesti dotarile sunt iar diferite, unii au unele kestii altii nu. Daca cineva are totusi aceasta echipare as dori sa stiu o lista completa a dotarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine, dar avem si eu acelasi lucru de la dealer. Doream un rapsuns exact, eventual de la un posesor care are masina cu acesta echipare. IN lista furnizata de la importator sunt trecute cateva din dotarile care li s-au parut lor relevante de mentionat. Pe site-uri nemtesti sau frantuzesti am gasit detalii mai multe, cum ar fi cauciucuri, senzori, etc.... Eram doar curios daca caucicurile pe Comfortline sunt pe 215 spre deosebire de Trendline unde sunt pe 205/55R16. La fel senzorul de ploaie nu exista optional, decat inclus in pachet, gen :Coming Home, Leaving Home. Inseamna ca poate fi totusi inclus in unele echipari in standard. Eu mai astept totusi niste detalii. Pe primele pliante de la PORSCHE erau mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regret ca linkul nu ti-a fost util.

Ce nu stiu eu exact sunt dotarile care fac parte din echiparea Comfortline.
sper sa te fi lamurit.
IN lista furnizata de la importator sunt trecute cateva din dotarile care li s-au parut lor relevante de mentionat
te asigur ca te inseli.

Imi pare nespus de rau, dar te voi dezamagi dinnou.

Standardele de echipare difera de la tara la tara, astfel ce este valabil in Franta si in Germania, e posibil sa fie si in Romania, sau sa nu fie. Cele mai multe detalii le poti afla de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca mai sunt optionale care nu sunt in lista, dar pot fi comandate. De ex la mine la Passat nu am vazut nicaieri in lista comenzi tiptronic pe volan (am DSG), doar comenzile pentru computer erau in lista de preturi, dar dealerul a dat un tel si a aflat codul si am comandat. Asa ca cel mai bine ia legatura cu dealerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e buna ideea, insa din pacate e deja comandata masina si in saptamana 50 a anului in curs intra in fabricatie in Germania, din cate mi-a zis dealerul, deci nu mai am cum face modificari.

Chiar imi pare rau ca nu m-am gandit la chestia asta.

Multumesc oricum pentru sugestie.

Regret ca linkul nu ti-a fost util.

sper sa te fi lamurit.

te asigur ca te inseli.

Imi pare nespus de rau, dar te voi dezamagi dinnou.

Standardele de echipare difera de la tara la tara, astfel ce este valabil in Franta si in Germania, e posibil sa fie si in Romania, sau sa nu fie. Cele mai multe detalii le poti afla de la dealer.

Intr-adevar, aici cred ca ai dreptate. Mai ales ca preturile difera de la tara la tara. Se negociaza probabil de importator ce sa contina nivelele de echipare si in functie de echiparea lor si pretul, iar la noi in Romania este cel mai scazut din toate tarile Europei, deci este normal totusi sa lipseasca unele dotari.

Ineteresant este ca pe unele pliante, cum ar fi cele tiparite in romana si aparute prin aprilie 2005, probabil printre primele erau mai explicite, adica detalii mai multe, cum ar fi si cele scrise de mine, care in fisierul atasat si realizat in luna august nu mai erau trecute. Totusi dealerul de unde le-am luat (Midocar, de pilda) lucra cu pliantele astea, deci posibil sa fie verifidice. Cei de la Porsche sau Cardinal insa le au pe cele din august, care sunt mai succint detaliate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum , dealerii lucreaza pe lista de preturi august.

ce pot sa iti spun clar este ca :

trendline si comfortline vin in echipare cu jante de tabla de 16 inch care presupun in dotare anvelope 205/55R16. daca te hotarasti sa pui jante de aliaj de 16 optional, singura optiune sunt jantele milwakee care au anvelope 215/55R16.pretul este vreo 260 euro cip.

vis a vis de senzorul de ploaie si functiile coming/ leaving home, ai dreptate: in liste le vechi de preturi era specificat ca sunt in dotrare standard la confortline. in cele mai noi , aceste dotari nu mai sunt specificate ca fiind standard. daca vrei sa ai aceste lucruri trebuie sa comanzi "lumini si vizibilitate 1" la vreo 200 euro cip. aceasta dotare este standard la highline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-a venit deja de ieri masina, dupa aprox 2 luni si ceva de asteptare si intr-adevar are nivelul de echipare din ultima lista adica cea din august: fara senzor, cauciucuri de 205, fara functiile coming home, s.a.m.d. Oricum nu erau asa importante, in schimb daca erau incluse in pret erau binevenite.

Sunt foarte multumit de ea si as dori sa postez si o poza cu ridicarea ei de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pot reveni si cu primele impresii: impecabila, merge ca unsa. Exact astea ar fi cuvintele cu care pot descrie cel mai bine senzatia avuta. De abia astept sa fac si un drum in afara tarii cu ea, pe o autostrada adevarata. In afara dimensiunii mari, motorul este suficient de nervos si chiar te infige in scaun. Am facut ceva fortari cu ea si s-a descurcat impecabil. Silentioasa si o tinuta de drum superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La topic!

Pe stoc exista comfortline 2.0 TDI in urmatoarea configurare suplimentara:

jante aliaj 16 cu cauciucuri 215/55/16

Climatronic

RCD300 8 dif

volan si schimbator piele,

faruri de ceata

bordcomputer plus

alarma full

pentru alte configurari accesati cu incredere sectiunea "masini in stoc" de pe orice site al oricarui dealer vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B6 este superb, am condus versiunea 2.0 TDI CU DSG. Cutia de viteze intradevar revolutionara. Zgomotele interioare foarte reduse. Singurul punct in minus - suspensia nu este asa de elaborata ca la un Passat B5, implicit rafinata. VW au vrut sa delimiteze clar de Audi, - platforma alungita a lui Golf V , motoare transversae , 4 Motion cu haldex. In rest toul de lauda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

supensia nu e asa "rafinata" din cauza ca au renuntat la sistemul de brate si au revenit la sitemul clasic de trapez, sitemul de brate era mai confortabil dar te ustura la buzunar cand picau toate . in plus erau ok pentru confort dar nu asa ok pentru "sportivitatea" masinii. Daca era sa de buna varianta asta constructiva nu renuntau la ea , nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca raspunzi la posturi din...2006. N-au trecut decat 8 ani :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!