Jump to content

Modificari soft VW Polo 6R (Tuning)


Stormlord
 Share

Postare recomandată

Firmele de top sunt, APR, REVO, MTM, UNITRONIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    32

  • Bogdan_wrc

    13

  • Circoloco

    8

  • Rave

    7

salut tuturor, pana acum m-am ocupat doar de partea vizuala a polo-ului meu si arata cam asa desi este fabricat in 2010; cred ca o sa incep o discutie cu LVB pentru trecerea de la 75 la 105-115 cp functie de ce o sa-mi recomande....

 

 

 

 

DSC_0175_1.JPG

DSC_0178_2.JPG

Modificat de adeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la LVB puterea o sa iti creasca la 136-142 CP. Eu am facut softul la el si a iesit 136 CP pe dyno din cauza "dieselgate". Real e mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qwk...si nu este deranjanta o atat de mare putere la o masina atat de usoara? Ma gandesc ca pentru orice putere peste 115 cp trebuie modificat si sistemul de franare (discuri mai mari,alte placute samd....)....tu cum o simti dupa modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deranjanta ? :)) Nici gand ! Sistemul de franare se poate perfectiona ( eu am pus discuri de 288 pe fata + 232 pe spate) dar eu am mers mai bine de 3 ani cu sistemul de fabrica si n-am avut probleme..Daca tot ii faci soft, fa-l pana la capat. Eu am in plan sa mai cresc puterea :))

Softul il am cam de 100 000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprianconcept

Salutare, si-a facut cineva chip tuning la motorul de 1.2 tsi 90 CP? Mai intreba cineva pe pagina 3, dar nu cred ca i s-a raspuns. Niste pareri/impresii ar ajuta. Multumesc frumos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

@ciprianconcept mai jos o fisa de dinamometru cu un 1.2TSI cu powerbox de la racechip  . 114cp @ 135cp (masina era de 110cp original dar a dat 114CP la 21grade si 1011mBar presiune atmosferica).  

12TSI 110cp RACECHIP0001_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

revin cu info legate de tuning, el a fost facut la bucuresti la TCM , am urcat la 120CP , am vazut ca baietii au pus deja foto pe pagina lor de fcb ; desi in prima faza ma asteptam la un feeling mai "brutal" al acestor 45 CP in plus , usor - usor te obisnuiesti si intelegi sa-i folosesti corect si atunci cand ai nevoie ; consumul a ramas acelasi , o mica crestere urbana cred ca se datoreaza temperaturilor mai scazute ;multumiri celor de la TCM !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici...Oare a facut cineva tuning la 1,2TDI? Sau 75CP e limita pe care  o poate? Este exact ca si 1,6 numai ca au "taiat" un cilindru.. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@rlacika 25cp si 40Nm. Incerc sa-ti trimit PM de la birou luni-marti o fisa dyno. Din pacate un motor ce nu este iertat de probleme la EGR sau DPF (similare cu 1.6TDI dupa 180.000km) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Din pacate chiar acum sunt la problemele de schimbare EGR (adus din Germania...ca pe aici nix :banghead: ) si probabil urmeaza si DPF fiindca am impresia ca au mers mult cu EGR defect (supapa efectiv rupta si complect deschisa, motoras comanda blocat-dar oricum nu avea ce comanda :) ) fiindca a e manarit si semnalizatorul MIL (inca nu am aflat cum fiindca VCDS il da valid...). Dupa asta sa vad daca merita sa mai umblu pe la putere...sau prinde aripi fiindca acum cu greu il "imping" la 130km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 03.10.2012 at 10:54, polotsi a scris:

mi se pare bizar sa existe limitare la 190 la 105 cai. Ca si cand cel de 105 cai ar putea sa prinda 200, dar il limiteaza la 190. Eu cred ca fiecare model este pur si simplu limitat de puterea sa. Al meu prinde 190 ( REAL!) pe bune, adica nu accelereaza demential si da in nas la 190. Pur si simplu, dupa 185, creste greu de tot, abia atinge 190. Cu siguranta nu ar lua 195 real, nu are suficienta putere.

 Polonic 2012, 1.2 TSI 105CP DSG 7, 3 persoane in masina, bagaje, rezervor plin, si a stat la 196-198km/h, fara sa dea in nas, fara sa tremure volanul, dar cu cauciucuri noi-noute de vara. 

Polo1

Modificat de sir1andrew
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!