Jump to content

Modificari soft VW Polo 6R (Tuning)


Stormlord
 Share

Postare recomandată

Probabil lipsa de stabilitate..si de siguranta, exact ca si la limitarile de 250. Teoretic in carte imi scria ca este limitata la 170 (sau ma rog, viteza maxima), dar am reusit sa merg cu ea si 180 km/h.

Oricum, exista harta cu limitarile de viteza, si aia am crescut-o la 230 km/h, desi nu era nevoie :) Nu am de gand sa mai ating viteze asa mari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    32

  • Bogdan_wrc

    13

  • Circoloco

    8

  • Rave

    7

Am fost placut imprsionat de cum trage polonicul lui qwk cu soft. Merci de tura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qwk - in Romania, nu cred sa ai pe unde sa mergi cu 230, si chiar asa te expui unor riscuri foarte mari: caini, pisici, vaci, carute, OZN-uri...mai nou am auzit ca dau cu pietre niste colorati mici...

Idea e ca la toti scrie viteza maxima constructiva, si masinile vin cu anvelope echipate cu o anumita viteza maxima. Daca pe el scrie ca merge pana la 190 km/h asta inseamna ca trebuie sa ai si anvelopa care sa reziste la 230. Altfel, iarasi mi se pare un risc inutil.

Oricum, felicitari pentru curaj si sa speram ca nu o sa ai nici o problema, sa ne tii la curent!

Modificat de Marius Neblea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, limitarea la Vmax se face din limitatorul de turatie (nu ai cum depasi x000 rpm in orice treapta, deci nici in ultima => limitare). si asta o are orice masina cu injectie controlata de ECU. (cred ca si Loganu').

limitarea la 250 se face din soft.

dar de limitare la 190 dpdv al sigurantei...nu am auzit...

aerodinamic nu sunt diferente mari (daca sunt..) intre al tau si GTI. Gumele tin sigur >190...

te intrebasem de unde stii de limitarea asta, pentru ca nu am cartea ei (inca) si ar fi pt prima data cand as vedea asa ceva (desi am condus ff multe masini). e valabila la orice Polo? (cu sau fara exceptie la GTI)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ganditi-va ca GTI Mk5 US e limitat la 200. Cine stie ce securitati baga VW in ECU in functie de piata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kirkus, cu mare placere :)

Marius Neblea: la cate drumuri fac eu prin tara, nici nu ma risc sa merg cu asa viteze. Gropile sunt peste tot, la fel si animalele, dar si carutele/tractoarele care ies din camp. Limitarea dusa la 230 km/h a fost doar un..moft sa-i zicem.

Bogdan, conform cartii polo de 75 CP are viteza maxima 170, cel de 90 CP are viteza maxima de 180km/h, iar cel de 105 CP are 190 km/h viteza maxima. Fiind acelasi motor, doar cu softul pe alocuri modificat, limitarea de viteza au lasat-o la 190 km/h ca pentru cel de 105, chiar daca mie cu softul stock abia imi trecea de 170.

Acuma am fost si pe dyno, dar si pe autostrada cu o viteza mai mare de atat in treapta a 4-a.

Exista harta de limitare a vitezei, in softul masinii..la fel cum exista si de cuplu si de boost si de restul..pana si de fum exista..

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare bizar sa existe limitare la 190 la 105 cai. Ca si cand cel de 105 cai ar putea sa prinda 200, dar il limiteaza la 190. Eu cred ca fiecare model este pur si simplu limitat de puterea sa. Al meu prinde 190 ( REAL!) pe bune, adica nu accelereaza demential si da in nas la 190. Pur si simplu, dupa 185, creste greu de tot, abia atinge 190. Cu siguranta nu ar lua 195 real, nu are suficienta putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe B&B tuning, vad ca puterile sunt diferite la care ajung cele 3 modele dupa soft...deci inclin sa cred ca cel de 75 are si alte modificari hardware fata de cel de 105. de ce spun asta? pt ca in cazurile in care 2 motoare sunt identice dpdv hardware, dupa software ajung amandoua la aceeasi putere (exemplu fiind chiar masina mea, de 209 cai, si cea de 225 din fabrica..care dupa soft ajung la 265 amandoua. )

si eu cred ca 190 e Vmax constructiva a masinii...fara nicio limitare.

dar repet...asta e parerea mea..dupa ce am citit pe net...nu am verificat concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am verificat si Bundy, iar componentele hardware sunt aceleasi.

Ex: turbina are acelasi cod pt toate cele trei variante de putere, injectoarele la fe, intercoolerul la fel..etc.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si atunci de ce diferenta de putere finala? pana la urma, daca ai aceleasi piese, softul oricum il schimbi..si vor avea acelasi soft toate..de ce nu ajung toate la aceeasi putere?

or fi ambreiaju sau cutia difierite? dar si asa...ar exista posibilitatea de a ajunge la aceeasi putere, fara alte modificari hardware.

voi ati verificat si interne? pistoane, biele...tot? intercoolere... admisie...tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat tot, si totul este identic. La mine nu am dus-o mai mult pentru ca nu am vrut deocamdata, dar cei de la REVO au dus un 90 CP in 141 CP, VIEZU la fel spun ca se duc in 140 CP, cei de la DNA, zic undeva la 138 CP..si asa mai departe.

Modificarile facute softului meu sunt foarte putin peste cel de 105 CP pe hartile cunoscute (tipice), dar mai sunt multe harti care difera, si care mi-ar mai fi oferit putere, dar am preferat deocamdata sa nu ne bagam. Din cate l-am inteles pe Vasile (digitaltuning.ro) este cam o singura diferenta majora intre cele 3 puteri. Ceva limitare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@polotsi - pot sa confirm. 1.2 TSI a luat 195 km/h pe Navigatie. Pe bord trecea 1-2 km/h de 200, iti dai seama ca la viteza aia eram cu mainile pe volan.

Experiment in Germania pe Autobahn facut de mine: benzina folosita Aral Ultimate 102 - parca asta e titlul daca nu ma insel. Fata de cea de la OMV din tara care e cea mai buna, aia Maxx Motion (si-aia depinde de statie) pare apa de ploaia fata de asta. Intr-adevar costa 1.82 litrul dar eu numai d-asta am bagat. Ah, mai e una de la Shell, aia cea mai scumpa...trage bine si cu aia.

@qwc - eram intr-o vale lunga dar pot sa va spun nu din auzite ci din testele mele. Intr-a a 5-a (nu stiu turatia) sau intr-a 6-a la 4100-4300 de ture motorul "scoate un zgomot ciudat pentru 1-2 secunde" si numai vrea sa urce in turatii. Nu vorbesc de zona rosie, mai e mult pana acolo, la fel si pedala, mai este destula. Pur si simplu e limitat. Nu vrea sa treaca de viteza asta, fata de alte masini unde in ultima treapta ma duceam pana in zona rosie si urla motorul si aia era viteza maxima constructiva...1.2 TSI mai are juma de pedala si e la 4000 si ceva de ture si numai urca. Deci e clar limitare electronica...din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si testul 0-100 km/h si 90-120 km/h..iar rezultatele ma multumesc.

0-100 km/h = 9.5 secunde (stock 14-14.5 secunde)

90-120 km/h = 5.2 secunde (stock undeva la 8 secunde)

Testul l-am facut cu Vag-Com-ul, iar in masina mai era prietena mea (2 sutimi un plus :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nedumerit: cum Doamne-iarta-ma 14 secunde stock? Pai ce, era stricata? Aveam impresia ca 1,6 tdi e mai rapid decat 1,2 tsi, or cu acesta din urma scot lejer sub 10 secunde de la 0 la 100 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieselul are aprox 100 kg in plus fata de benzinar, iar cifrele date de carte, nu prea le poti atinge..

Stef ai facut test 0-100 km/h cu vag-com-ul sau te-ai cronometrat singur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un nou consum in urma resoftarii. Ieri am plecat din Bucuresti catre Moeciu de Sus si am ajuns cu un consum de 5.1 la un mers moderat spre sport. Astazi m-am intors pe de la Moeciu de Sus, cu un mic ocol pe la Cheile Gradiste,unde am si urcat pana sus, iar consumul a fost de 3.7 la un mers moderat (70-80 prin satele de pe DN1 si 100-120 in rest + cam 30 km de mers cu maxim a 2-a sau chiar bara la bara.

Asadar, ma declar multumit atat de putere cat si de consum. Cand am intrat in Bucuresti, aveam 500 km facuti si-mi arata ca mai pot face 1150 :) Normal ca pana acasa, apoi pana la Cora Militari si inapoi acasa, BC-ul mai arata doar 1000 km ca pot face, dar si asa e mult prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) hai ca la voi nu se simte cand cresc preturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deja ma simt amenintat de un 1.6 TDI, tot nu cred ca TDIu chiar si ciptunat il intrece pe 1.2 TSI de 105. Cred ca ar fi chiar in paralel, ce zicesti TSIstilor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare, dar 1.6 TDI resoftat chiar si numai la 126 CP trece de 1.2 TSI fara probleme. La 140 CP este si mai usor :)

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la 130-135 am vazut ca se duce TSI-ul, oricum era vorba de TSI stock si 1.6 TDI resoftat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce comparatie e asta? :)) Hai sa comparam 1.2-ul si cu un GTI...

Comparam 1.2-ul de 85 cu 1.6-le de 90 sau ambele softate, altfel nu are rost!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!