Jump to content

Pete deschise la culoare pe vopsea


SmoKeyBv
 Share

Postare recomandată

Azi dimineata am avut o surpriza cand am dat prelata de pe masina.. pe plafon au aparut niste pete deschise la culoare. Acum 2 zile inainte sa ploua nu era nici urma de pata am observat ca de la un timp ca se infiltreaza apa prin prelata din cauza pisicilor ce tot frecventeaza prin curte si isi tot prind ghearele si ma gandesc ca de la apa au aparut petele ca era apa unde erau petele. Acum ma intreb cum si de ce au aparut si cum remediez ? am pus si 2 poze mai jos.

img0305ez.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img0306lf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le remediezi spaland masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este lacul sarit,poate pisica a facut pipi si a atacat vopseaua??!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexanderdj, am incercat la repezeala si nu se curata.. asta e prima data cand am de-a face cu asa ceva

@piny, ar cam trebuii ca cei ca tine sa se rezume doar la discutiile despre consum de combustibil si ulei de motor la sectiunea golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era la misto nu stiu de ce te-ai ofensat. Sa intamplat la alta masina dupa ploaie sa se infiltreze apa sub lac si sa arate precum o pata.

Si cum gainatii de pasare ataca vopseaua poate si urina( ptr ca ai zis ca se urca pisicile).

Si nu inteleg cum adica ''cei ca mine''? Imi pare rau ''ca cei ca mine vor sa te ajute cu o parere''.

Eventual data viitoare cand deschizi un topic sa specifici de la cine vrei pareri.

Bafta in rezolvarea problemei.

Modificat de piny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miroase a polish :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@piny, atunci imi cer scuze daca nu era la misto. Da se poate si de la urina, gainati etc.. dar sunt excluse.

@nedelx, si mie :)) oricum aveam de gand sa-i dau un polish dupa ce e gata dar cum nu m-am mai intalnit cu problema asta am ramas chiar surprins,, din cate observ o prelata mai mari pagube face decat protejaza. Da ma tot intreb de la ce se fac ? Dupa ce a plouat a batut soarele tare dar nu direct pe masina ci cu prelata pusa... sa se fi ars lacu ? cam greu sa cred... oricum o sa ii trag o spalare si o sa fiu mai insistent sa vad daca se duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a produs un efect de sera datorita prelatei si ti-a fiert pur si simplu un strat de lac, altfel nu cred ca se explica. Eu ma gandeam sa incerci cu spuma activa de la spalatorii. Poate un jet mai puternic combinat cu spuma de-aia da rezultate mai bune...

Daca zici ca nu mai e impermeabila prelata aia, cred ca va trebui s-o peticesti putin sau sa n-o mai pui deloc ca sa nu mai dai peste asa ceva. Foarte ciudat!

E posibil sa fie si cum a zis Piny si sa se fi strecurat apa sub stratul de lac, dar ar fi trebuit sa aiba si pe unde sa intre ca sa se intample asta. Si da, e problema cu pisicile astea. Si eu am gasit de multe ori urme de gheare de pisica pe capota si plafon. Si se gasesc saraciile sa mearga pe masina numai dupa ce ploua ca sa urce si niste noroi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam de vopsit aripa si probagajul si mi-au pus folie pe masina sa nu o gazeze... si minune cand au dat folia de pe masina pe usa aveam 2 pete in care lacul arata ciudat...vopsitorul mi-a spus ca au aparut din cauza ca folia a fost uda si s-a lipit de lac si a stat asa...a luat feonul si incet a incalzit locul si cu o carpa fina a frecat fara nici un fel de pasta...si minune petele au disparut si arata la fel ca inainte...

posibil sa fie si la tine aceasi problema, sa fi fost prelata uda pe interior si a stat lipita de lac...incearca cu un uscator de par sa incalzesti putin zona ar trebui sa dispara.

Modificat de blind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Buna  SmoKeyBv! Cum ai rezolvat cu petele albe dupa vopsea?

Din cauza prelatei am patit acelasi lucru si vreau un sfat de la tine.

Petele parca sunt in vopsea,lacul nu pare deteriorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!