Jump to content

Recalibrare cluster


Aurelian 6n2
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, am o problema aparuta recent la masina din semnatura si anume ca indicatoarele din bord nu mai indica bine, vitezometrul nu mai sta la zero "0" cand e masina oprita, sta ceva mai jos (cu vreo 5-10 km/h sa zic asa), iar cel de la benzina mi-a facut neplacuta surpriza sa nu mai coboare "pe rosu" cand raman fara benzina si nici LED-ul aferent nu s-a mai aprins, ramanand in "pana prostului" pe coclauri intr-un varf de deal...

Indicatorul de benzina imi arata in momentul respectiv ca mai am 10-15 l in rezervor, iar dupa ce am alimentat acesta mi-a indicat corect nivelul deci nu e blocat acul sau ceva de genul.

Am citit mai demul pe aici ca se recalibreaza indicatoarele de bord dar nu mai gasesc topicul, de aceea daca e cineva amabil sa ma indrume in acest sens ar fi mai mult decat recunoscator. Detin vag-com 409.1 + interfata OBD 2.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie ceasurile nu se decalibreaza singure.... problema apare doar cand le desfaci si dai jos acele. Sa nu fie alta problema la tine.

Altfel, calibrarea se face manual, dupa ce verifici pozitia acelor cu VCDS-ul, pe 17-Instruments - Output test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...si in urma acestui test ce se intampla, la ce ar trebui sa fiu atent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uiti unde se pozitioneaza acele - trebuie sa fie turometrul la 3000 rpm, vitezometrul la 100km/h, apa si carburantul - la 1/2

Dupa ce ai facut testul, iei contactul, invarti limba la ceas cat trebuie si faci iar test-ul.

Procedura se repeta, pana cand le-ai facut pe toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uff... credeam ca scap fara sa demontez nimic pe acolo ca la mine e inca virgin pe acolo... :blah:

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e de la o varsta.... isi pierde aceasta "calitate" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...nu-mi mai functioneaza batranul vcds 409. Am o interfata obd2 tip clona luata de pe e-bay impreuna cu acel soft.

Ar putea functiona aceasta si cu alta varianta mai noua de vcds (de ex. 704 sau 805) ?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ca o strici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...Nu se poate rescrie eeprom-ul din interfata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da... dar de cei care se pricep - dar asta-i alta poveste....nu are legatura cu topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de vcds 409 nu am auzit ..... de VAGCOM 409 cred ca am auzit!

Atasez schema+fisierul eeprom+ softwareul aferent!

Nu am testat interfata nici fisierul eeprom, daca distrugeti ceva pe masina va rog sa nu-mi reprosati!

http://www.fileshare.ro/68427246891.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!