Jump to content

Scaune prea rigide la O2?


Cain
 Share

Postare recomandată

Intrebare - Se poate schimba scaunul de la O2 ... ? Deja ma scoate din minti chestia aia lombara. Macar daca as putea sa scot bucata aia de burete. A facut cineva operatiunea, sau stie cineva cat costa ~ un scaun de O2 cu reglaj lombar SH?

Am incercat toate pozitiile si degeaba. Dupa 300 de km ma doare gatul, spatele si fundul de mor, nu mai spun ca sunt mort de oboseala.

Later edit: Mi-am adus aminte ca am vazut la un prieten cu Leon o chestie de sarma/plasa destul de rigida compusa din 2 parti (una pe sezut/alta pe spatar). Aveti idee daca se schimba cu ceva senzatia?

Modificat de shcoada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    9

  • DArtagnan

    9

  • Rama

    7

  • shcoada

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

:) In alte masini ai aceleasi dureri? Sa nu cumva sa ai probleme la spate si scaunul de masina sa ti le accentueze doar ... Eu de cand stau corect in scaun pot sa fac si 1000-1200 intr-o zi si nu am probleme. La ultima excursie am chiar intrebat si ceilalti pasageri si au fost toti ok. Nu am inteles exact, ai reglaj lombar si vrei sa scapi de el? Sau vrei sa cumperi un scaun cu acel reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar scaun cu reglaj lombar.

Din toate masinile pe care le-am condus numai la asta vad sa am probleme pentru ca din pacate e singura (mi-am dat seama prea tarziu) care nu are reglaj lombar, sau care nu se potriveste spatelui meu.

Imediat dupa ce am luat-o am facut un drum de 800km. Dupa fix 600km m-am dat jos din masina pentru ca efectiv nu mai puteam sa conduc. Imi venea sa musc din scaun. Eram rupt din toate incheieturile, fizic, psihic.

Cel mai mult incontinuu am condus cred ca 800km o Toyota, si dupa 5 ore de somn am luat-o de la capat cu inca 500km.

Drumurile au fost facute cam in aceleasi conditii de "oboseala" (plecat dimineata la 5, ajuns acasa seara la 12).

Referitor la scaun.

De cand am problema asta, tot ma uit pe la alte skode si scaunele din fata (ambele) mi se par super drepte in comparatie cu ale mele.

Chiar vreau sa fac o comparatie de aproape/pe testate, intre Skoda mea si una mai veche (din 2005 de ex.) sa vad de conformatia scaunelor din fata.

La mine sunt foarte foarte cocosate si din cauza asta trebuie sa stau ghebos la volan.

Nu am reglaj lombar pentru ca am luat versiunea Trend, dar faptul ca are cocoasa aia acolo mi se pare o greseala destul de mare facuta de cei e la Skoda.

Ar fi trebuit sa-ti dea posibilitatea sa adaugi tu ceva (o perna lombara ... etc.), pentru ca in cazul asta sincer in afara de schimbat scaunul/scos buretele in plus din scaun nu prea ai alte optiuni.

Iar cu statul corect, fiecare sta corect in felul lui. Corect pentru mine, inseamna confortabil, care implica sa ma simt in siguranta si logic, sa nu obosesc.

Culmea este ca special am ales-o pentru drumuri lungi, obositoare si dese (prin oras, prin tara, pe autostrazi etc). Acum imi pare rau poate ca nu am ales o frantuza (peugeot, renault) ..., dar asta e, poate la anu'.

Modificat de shcoada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am model 2005 si am si eu "cocoselele" alea pe spatar. Dar sunt relativ moi :P Eu credeam ca te plangi de unghiul sezutului...ala l-as fi schimbat si eu daca puteam, cu un reglaj...

Bafta in a gasi pozitia comoda. Scaun numai la dezmembrari sa gasesti unul mai ieftin, in rest, doar la reprezentanta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Sunt de acord cu faptul ca la drum lung scaunele sunt confortabile si dupa 1000 de km de condus intr-o zi nu m-a durut absolut nimic. In oras pozitionez scaunul la o pozitie medie, atat cat sa vad un pic capota masinii iar la drum lung las jos atat scaunul cat si volanul pentru ca este mai confortabil. Dupa 27.000 de km cu masina sunt foarte multumit de confortul oferit de scaune .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vad ca sunt multi nemultumiti de scaunele de la O2 Classic si Trend, de la O2 Elegance cele cu reglaj lombar ati avut probleme?

Nu am facut decat un singur drum lung de 600 km ,si personal sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama: Domnule ... exact asta am vrut si eu sa subliniez numai ca am crezut ca e pur si simplu o problema personala. Efectiv nu-mi gasesc pozitia. Tot timpul frec scaunul ala, sus/jos/inainte/inapoi, volanul la fel, ma scoate din minti. Am 25.000 cu masina si tot nu mi-am gasit pozitia. Deja si prietena ma intreaba ce tot am cu scaunul ala de'l frec atata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii sigur ca sezi bine in el. Am avut aceeasi problema (am si postat aici) cand am facut primii km cu masina.. dar acum nu mai simt nimic. Mi s-o fi modificat coloana dupa scaun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Mai aveam un amic care freca scaunul dintr-un polo de-l innebunea. Nu pot sa-mi imaginez ce e asa greu sa-ti gasesti o pozitie buna la volan. Eu iti recomand sa stai o ora, 2, si sa misti scaunul si tu pe el :Driver:, pana te potrivesti la volan, trage si volanul, daca e nevoie. Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,aceeasi problema este si la mine cu pozitia pe scaun= foarte incomoda si tind sa cred ca este si din cauza consolei centrale care fiind foarte proeminenta si evazata nu-ti da voie sa stai cu piciorul drept un pic cracanat(in special ptr. cei inalti) si de aici apare modificarea pozitiei de condus. Fac aceasta remarca din prisma faptului ca inainte de OCTAVIA aveam un PASSAT B5 in care pozitia de condus era extraordinar de relaxanta iar acum mai am un PEUGEOT PARTNER care la fel se conduce super relaxant din pct de vedere a pozitiei la volan.Cu OCTAVIA dupa 400-500 Km de mers continu, nu-ti mai simti picioarele ,spatele te doare iar sezutul ..... :icon_thumleft:

Modificat de peteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai adaug ceva la ce am scris mai sus: Se pare ca la modelele pina in 2006 buretele acela din scaune este mai moale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu am masinutza din 2006 si scaunul soferului este singurul motiv de nervi.

Am 1.86 si vreau sa va zic ca nu ma simt deloc comod in scaun.

Ma doare mana+umarul stang, picioarele ma dor de parca le tin in aer...

Cert este ca m-am tot jucat cu pozitionarea insa n-am reusit sa-l potrivesc cum trebuie.

O cauza ar fi ca scaunul nu se poate cobor

post-3851-1229241132_thumb.jpg

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta nu, dar probabil cat nu face. In schimb la ceh sunt in jur de 1000 de euro cele 2 scaune din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D'Artagnan, am aceeasi inaltime si aceleasi probleme. Dupa multe incercari am reusit sa imi gasesc pozitia buna, insa nu stiu sa iti spun cum. Am scaunul dat la maxim jos si imi asez fundul _exact_ in "fundul" scaunului. Coloana lipita de spatar si fundul cat mai "in spate". E mai bine acum. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Aceasi strategie am abordat si eu inca de cand am masina, insa datorita acestui lucru s-a format o adancitura (parca) chiar in locul unde ai zis ca-ti indesi șezutul, ceea ce a dus la un unghi si mai ascutit intre partea de jos si spatar...

post-3851-1229253198_thumb.jpg astfel, muchia de sub genunchi ma apasa deci ma obliga sa ridic scaunul sa maresc unghiul...

Nu stiu daca exagerez in cele spuse de mai sus, si nu cantaresc tone decat 105 KG :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta nu, dar probabil cat nu face. In schimb la ceh sunt in jur de 1000 de euro cele 2 scaune din fata.

Ca tot veni vorba , si-a comandat cineva ceva de la ceh ? E serios siteul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot nu am reusit sa găsesc pozitia bună in scaun :D

Daca-l las in jos frec de marginea anterioara a sezutului si e si unghiul dintre spatar si sezut prea ascutit.

Daca-l ridic ma deranjeaza in zona lombara (chiar cu reglajul lombar la minim).

Reuşisem sa-i gasesc o pozitie acceptabila (puteam sa conduc 2-3 ore cu un discomfort minim) dar ieri nu stiu ce s-a int

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa-i mai fac ... :D

Eu tot cred ca un scaun cu comenzi electronice ar rezolva problema...alea permit o configuratie mai ampla...si nimeni n-a pomenit de pozitia podalelor...la mine frana si ambreajul par a fi prea sus, de asta am picioarele incordate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere scaunele de la Octavia 2 sunt foarte rigide...adica...Ploiesti - Brasov - Targu Mures - Cluj am ajuns amortiti , nu ne mai simteam spatele de la Targu Mures..a fost groaznic..si cu Passat-ul cu care am mers pana in nordul Moldovei aproape in continuu am ajuns odihniti fara nici o problema...sper totusi sa se mai lase pt ca sunt groaznice peste 200km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa posteze cineva pozitia corecta si ergonomica pe care trebuie sa o avem la volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un google rapid m-a dus aici!

Si

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm... chiar asa grav pentru mine nu este, am condus mai mult de 1000 km intr-o zi si nu am avut deloc probleme de amorteala sau disconfort. La mine functioneaza perfect treaba cu asezatul "in fundul" scaunului (eu sunt usurel si nu s-a facut nici o urma acolo). Scaunele de O2 Facelift sunt la fel ca ale noastre sau au "lucrat" putin la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca depinde de fiecare, eu nu am avut niciodata probleme, am condus intr-o zi de la 1 dupa amiaza pana la 4 dimineata non-stop fara sa opresc si nu am simtit nicio oboseala..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!