Jump to content

Scaune prea rigide la O2?


Cain
 Share

Postare recomandată

Eu am constatat o oarecare

Modificat de Rama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    9

  • DArtagnan

    9

  • Rama

    7

  • shcoada

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 years later...

Mi-am gasit rapid pozitia in O2. Am lasat de tot scaunul in jos, spatarul nu prea inclinat, genunchii nu mi se intind la maxim cand apas ambreiajul. Dupa parerea mea, scaunele sunt in regula.

Chiar si bancheta din spate e ok, iar loc pentru picioare... ohoooo, destul!

 

Ca sa precizez- am 1,82 si 81 kg, deci nu-s chiar silfid :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scaunele fata sport de la pachetul Dynamic sau cum s-o mai scrie ...

Pentru cei in situatia mea , am de multe ori senzatia ca sezutul se "lasa" pe masura ce stai mai mult in scaun , revenindu-si in repaos .Senzatia n-am avut-o la O2 dinainte cu scaune normale .

E destul de neplacut de obicei dimineata , aproape ca trebuie sa reglezi din nou oglinda interioara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare,

Nu credeam sa ajung aici, dar ma gandesc serios sa schimb scaunele cu unele mai confortabile.

Am scaunele din pozele atasate si am niste dureri de spate foarte puternice de la ele (in special din cauza liniilor orizontale din spatar care imi apasa pe coloana, chiar si dupa un drum de 30 minute mi se inroseste foarte tare spatele si se inflameaza zona respectiva).
Am luat in calcul si schimbarea masinii, dar nu mi-a gresit cu nimic si am renuntat la idee pentru ca gasesc greu acelasi nivel de dotari + istoric + nivel de intretinere pe un Passat de exemplu.

Din cautarile mele, observ ca se potrivesc multe tipuri de scaune (ex. Audi A4, A6, etc), dar parca as vrea sa schimb si bancheta, sa nu am diferente de culoare.

Merg frecvent cu un Passat B6 cu interior sportline (scaunele conturate cu alcantara) si e total altceva in materie de confort. Stie cineva daca se poate adapta bancheta de Passat?
Imi dau seama ca nu intra direct, dar din cate inteleg se pot scoate buretii si se poate aranja.
De asemenea, cum e cu cablajele? Eu am scaune electrice, incalzite, cu memorii. Daca nu gasesc scaune incalzite, de exemplu, se poate muta kitul de incalzire pe noile scaune?

Multumesc.

skoda__octavia_2_0_tdi_pd_laurin_u0026_klement__full__2008_5_lgw.jpg

94763046_1_1000x700_interior-de-piele-skoda-octavia-2-de-piele-model-unic-laurin-klement-bucuresti.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede montezi alte rezistente, decat sa le dai jos de pe scaunele tale .... 

cablajele se fac, etc - asta nu este o problema

legat de bancheta - apelezi la un tapiter si cred ca o va rezolva. De facut, se poate face.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele sunt aceleasi cu cele tapitate textil... si sincer sa fiu mi se par foarte confortabile.... vezi sa nu ai ceva probleme la spate, sau reglajul lombar reglat gresit... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am niste probleme la spate intr-adevar, dar nu patesc nimic cand merg cu alte masini.

Am incercat toate variantele de reglaj, acum am o perna triunghiulara care ma ajuta putin, dar presiunea pe coloana inca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma înțeleg și alți de ce Passatul costa mai mult decât o Skoda.scaunele alea începând cu reglajul manual de fata - spate is o dezamăgire. Am avut de mai multe ori sansa sa conduc și mereu mă terminau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cu dus si intors.
La Skoda sunt full electric, pe cand la Passat ai doar spatarul si reglajul lombar electrice, deci mai fac si la VW economie.

Dar ca nivel de confort mi se pare mai bune. Vorbim insa de cele Sportline care sunt si mult mai conturate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mă interesează reglajul lor  și confortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Că tot nu s-a mai discutat de ceva timp aici....eu am o problema cu scaunul de la șofer, in sensul că, de fiecare dată când cobor din mașina, dau peste maneta de reglaj pe înălțime a scaunului, ducând mereu la dereglarea acestuia. Voi pățiți treaba asta? Daca da, ce soluții ați  adoptat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare tuturor. In tentativă de a schimba scaunele față la Octavia mea my2007 (doar scaunul șoferului are reglaj pe înălțime și atât, +airbag-uri in spătare), am găsit 2 scaune in stare buna (care au reglaj pe înălțime, reglaj lombar, sertare pentru depozitare dedesubt). Problema a apărut la demontarea acestora de pe mașină donatoare....am constatat cu surprindere că, pe lateral nu au acel abtibild pe care scrie "airbag" și nici cablajele pe dedesubt. Interesant este că nici pe sub mocheta nu am identificat cablurile care sa vina in suportul pentru mufe de sub scaun, suport care era acoperit cu un capac de plastic. Întrebarea e...EXISTA OCTAVIA 2 CARE SA NU AIBĂ AIRBAGURI IN SPĂTARELE SCAUNELOR DIN FATA? M-am uitat și deasupra ușilor, in ideea de a identifica daca are airbag tip cortina, dar nu am găsit nici un indiciu pentru așa ceva. Mașina fiind trosnita in dreapta față, are doar  airbagurile volan și pasager sarite. Deci, se poate sa existe configurația asta, doar cu 2 airbag-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu inteleg ce confirmare mai vrei daca tu deja ai gasit una care nu are. Cel putin in primii ani de productie, pentru piata din RO, posibil sa fi fost standard doar pe echiparea de top (Elegance), dar cel mai probabil nici asta nu le avea. Viaranta de mijloc (Ambiente) sigur nu le avea, avea doar doua aribag-uri frontale standard. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!