Jump to content

Incalzire parbriz - probleme, retrofit, etc.


andrei_70
 Share

Postare recomandată

inseamna ca mai ai doar acele fire bune, restul sunt intrerupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare, buton pentru incalzire parbriz nu sta activat. Dupa apasare se stinge ledul in 2-3 secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi, revin cu problema parbrizului incalzit. Azi am verificat siguranta din panoul aflat in compartimentul motorului si lipseste. Asa am achizitionat masina. Ce poate sa se intample daca pun siguranta eu personal si nu un electrician calificat. Nu stiu daca parbrizul a fost schimbat sau daca are sau nu incalzire. Cert este ca la climatronic am buton de incalzire parbriz. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune siguranta (vezi sa fie de cat trebuie, nu pune una mai mare) si vezi ce se intampla.

Parbrizul vezi clar daca este cu incalzire sau nu - la modelul tau, sa vad firicelele in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu. Se aprinde becul 2 secunde si se stange. Am parbriz cu insertii in el. Urmeaza sa caut releul de incalzire care am inteles ca e sub cutia de sigurante de pe langa baterie. Eu l-am comandat intre timp dar nu m-am uitat inca la siguranta! unde se afla aceasta siguranta? Ai o poza ?

2017-12-07_16-01_ETOS.png

Modificat de Coupex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e releul de la bujii, cel de parbriz este la baza parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siguranta pt incalzirea parbrizului este in blocul de sig. din compartimentul motor, siguranta sb27 50A

https://vwforum.ro/applications/core/interface/file/attachment.php?id=116100

in cazul meu banuiesc ca a fost schimbat parbrizul de catre fostul proprietar cu unul fara incalzire, si de aici lipsa sigurantei

Modificat de juice_kk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut sa-mi pun si eu incalzirea in parbriz si vroiam sa va intreb, intrucat doresc sa schimb si look-ul climei cu una de B7, nu prea gasesc clime cu butonul de incalzire parbriz si as vrea sa stiu daca de ex, butonul de la Webasto poate fi folosit pe post de butonul de incalzire parbriz?

11.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.12.2017 at 7:48 PM, Al Bundy said:

Ala e releul de la bujii, cel de parbriz este la baza parbrizului.

Esti sigur? uite ce da in program:

Stii exact unde se afla, eu m-am uitat si nu l-am gasit!

2017-12-11_15-36_ETOS.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, era debifata optiunea din soft deoarece inainte era pun un parbriz fara incalzire si probabil ca sa nu apara eroare a debifat optiunea... am cumparat degeaba releul...

Modificat de Coupex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. 

Si unde este optiunea asta in soft?

Multumesc

Modificat de Manuel N.
Fara quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in centrala electrica, la Long coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, la un Passat b6 din 2010 pot sa vad acele rezistente din parbriz insa nu am buton pentru incalzirea parbrizului, care este motivul pentru care am un asemenea parbriz si cum pot sa fac sa mearga incalzirea?

Multumesc frumos.

WhatsApp Image 2018-02-23 at 17.34.30.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

climatronic cu buton deincalzire, centrala electrica care sa stie de incalzire parbriz , releu si cablare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iuliu01

 verifica daca ai instalatia pe masina - poate da, poate nu... poate a schimbat cineva panoul climatronicului si a pus fara dezaburire parbriz - asta e varianta cea mai convenabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamurire, in zilele ce urmeaza am sa verific exact componentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua domnilor!

Am un Passat B6 din 2010 cu încălzire in parbriz. Apăs butonul, îmi afișează pe display-ul navigației ON dar parbrizul nu se încălzește. Menționez ca nu este fisurat parbrizul. Rog pe cei care au avut astfel de probleme sa mi spună și mie cum au găsit rezolvarea!

Multumesc

image.jpg

La ceea ce am scris mai sus, mai adaug și faptul ca la momentul apăsări (activării)butonului de încălzire parbriz se simte turația motorului cu variază un pic(creste consumul electric), la fel se simte și la momentul dezactivării!

Ce ar trebui verificat? Am băgat o pe tester și nu am nicio eroare!

Electricianul zice ca trebuie dar parbrizul jos sa verifice dacă are scurt firul in el!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fie scurt in parbriz?? nu are. Alta este problema - dar trebuie sa desfaci si verifica ce se intampla in conectorii acetuia, releu, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveți schema exactă unde este releul? Schema de mai sus, cu releul este buna? Acolo este poziționat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Daca nu ai rezolvat-o pana acum poate te ajuta asta:

Releul este situat in compartimentul ansamblului stergatoare sub parbriz la mijloc...prins de suportul calculatorului masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare colegilor. Am si eu o problemă cu încălzirea din parbriz, care nu mai funcționează. La câteva secunde după apăsarea butonului, acesta se stinge. Menționez ca încălzirea in oglinzi funcționează, nu știu daca au legătură între ele. Eroarea pe care am găsit-o este cea de mai jos. 

Eventual daca aveti un sfat să-mi dati. 

Mulțumesc. 

Screenshot_20201231_165106.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul este ok, cu incalzire, da?

Verifica siguranta si releul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

Parbrizul este ok, cu incalzire, da?

Verifica siguranta si releul.

Salut Florin. Mulțumesc pentru raspuns. Da, parbrizul este cu încălzire. A mers o perioadă de timp. Am verificat sigurantele si sunt ok. Am verificat si la tabloul din față, conform unui manual, siguranța aceea de 60A(care ar aparține încălzirii parbrizului) si e ok si ea. Singurul de verificat a mai ramas releul acela de sub parbriz la care nu prea stiu cum sa ajung. 😁😊

Daca as ști ca e acel releu de vină, l-aș comanda să-l am daca tot desfac acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos ștergătoarele,  scoti grila de plastic de sub ele si ai acces la releu. Verifica daca lucreaza, alimentarea, masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 21 ore, F l o r i n a scris:

Jos ștergătoarele,  scoti grila de plastic de sub ele si ai acces la releu. Verifica daca lucreaza, alimentarea, masa

Stii cumva daca bratele stergatoarelor merg scoase fara presă? Ies prin tragere, doar cu mâna? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!