Jump to content

Ulei cutie Octavia 1


Aurelian 6n2
 Share

Postare recomandată

Aurelian 6n2

Buna ziua, stie sa-mi spuna cineva ce fel de ulei trebuie pentru cutia de viteze a acestei masini ? Este manuala in 5 trepte si nu e trecut codul ei in certificat. Astept un raspuns, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75w90. Marca o alegi tu.Recomand Liqui Moly

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

Ce cantitate de ulei intra in cutie, ca sa stiu cat sa cumpar ca il inlocuiesc pe cel vechi, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75W-90 GL4 (mai complet).

Am folosit la fostul Golf 4 AXR Valvoline. S-a comportat foarte bine.

Din cate imi amintesc am folosit 2 sau 3 litrii. Pe un site am vazut 2 litrii. Banuiesc ca la acelasi motor chiar daca e Octavia si nu Golf e la fel.

P.s. Codul cutiei il gasesti pe sticker-ul de sub mocheta din portbagaj.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2

Multumesc frumos .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era topic deschis pentru ulei cutie viteze http://vwforum.promo...viteze-manuala/. La AXR, banuiesc ca la Octavia e ca si pe Golf 4, trebuie 2l ulei 75W90 GL4. Aftermarket, daca gasesti, cumpara Redline (e destul de scump... in jur de 80 de lei litrul.. dar am inteles ca e foarte bun). Original (la reprezentanta) costa 43 lei litrul daca e cutie EUH cu 5+1 trepte. Codul cutiei de viteze il gasesti pe stickerul din portbagaj.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
vlad_bargaoanu

Daca ajuta pe cineva, am schimbat la a mea (ALH /1896 cm3/ 2006) uleiul din cutie intrucat imi agata in treapta a 2-a si era cea mai ieftina incercare. Am luat de la Avia din Pantelimon 2 bidoane de 1 l la pretul de aproximativ 50 ron per bidonas. In ALH intra 1,8 l ... cred ca la fel si in AXR (bidonul este verde si are eticheta VW, AUDI, SEAT).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod are uleiul? s.a ameliorat tr. a 2a?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Olteanbeniamin

Sal.am si eu o intrebare vreau sa schimb uleiu din cutia de viteze la o skoda octavia an 2003 1,9 TDI tip motor ASZ ,96kw.sa bag original sau imi recomandati ceva mai bun.masina are 118000km.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am facut de curand si eu schimbul de ulei la cutia de viteze si am bagat ulei OEM cod G060726A2, conform recomandarii celui de la magazinul de piese. Am luat ce trebuie sau nu e codul OK?

@Andrei221Poti verifica te rog ( stiu ca tu ai ETKA :) ) daca pt seria de sasiu TMBDS41U888877708,  codul pt uleiul de cutie este cel din postarea anterioara? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala este codul de ulei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci inca o data! M-am linistit acum... mi s-a parut destul de diferit mirosul uleiului scos din cutie, fata de cel nou, de aceea intrasem la banuieli. Cel uzat avea un miros dulceag, probabil datorita schimbarii in timp a proprietatilor sale.

Pentru cei interesati, am schimbat prima data uleiul la 94k km, dupa 10 ani de zile. A fost destul de cafeniu la culoare, asemanator uleiului ars de motor care il scoti dintr-un motor ce functioneaza pe GPL si a avut doar foarte putin span. Au iesit in total 1.8 litri, cu capacul de la a 5-a dat jos ( pe unde s-au scurs vreo 100-200 ml max) si am lasat cateva ore sa se scurga bine. De intrat au intrat apoi fix 2 litri, pana a inceput sa dea pe-afara pe la busonul de umplere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

Am avut si eu probleme cu agatarea treptei a 2-a. Mai agata si acum dar nu mai caraie.

 Caraia grav cand treceai din a I-a in a 2-a turata si trageai mai repede de maneta. Are uneori problema asta si in marsarier, daca dai repede si nu o astepti un pic.

Problema aparea mai ales vara, la mers bara la bara, caraia de o lua dracii.

S-a rezolvat, la reprezentanta, masina era in garantie cu 50000 km, schimband uleiul din cutie, cu unul special, recomandat de fabricant. Daca mi-aduc bine aminte, ziceau ca e o problema la un sincron. Uleiul avea  continut ridicat de Litiu, cred.

Ce-i drept, dupa schimbare nu am mai avut probleme cativa ani. L-am mai schimbat odata acum 6 ani la 97000 km, si acum am de abea 180000 km si nu mai caraie, dar daca as sti exact ce cod are acel ulei special, as comanda 2 litri, sa-l schimb preventiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul respectivul ulei este G052512A2, este un ulei de actiune ( rechemare in service, in traducere :) ), care previne uzura prematura a sincroanelor din cutie. Intr-adevar, la max 100k km ar fi recomandata si inlocuirea uleiului CV. Asa arata la mine uleiul dupa 94k km si avea si un miros cam ciudat, fata de cel nou. Eu am pus exact acelasi tip de ulei care a avut cutia din fabrica, deoarece nu mi-a facut probleme. Si chiar aveam si 2 litri de ulei G052512A2, de pe vrema cand lucram la Skoda. Daca il vrei tu, da-mi un PM si iti fac un pret bun la el!

20180505-0002.jpeg

20180505-0003.jpeg

20180505-0005.jpeg

20180505-0004.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul de actiune are Molibden suplimentar, sa compenseze aliajul din sincroane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

uleiul G052512A2 merge pus la orice cutie de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu nu. doar in anumite tipuri. Insa avand in vedere ca e un ulei 75W GL4 cu aditivi suplimentari, 100% nu o sa strice nicio cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare colegi, am si eu problema pe care au avut-o colegii mai sus cu Treapta 2 a la Octavia 1 ALH , 2007 o sa schimb uleiul din cutie si as fi recunoscator daca mi-ati sugera ce model de ulei sa folosesc si daca a mai avut cineva problema asta cum a rezolvat-o!

Multumesc Anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie citeva posturi mai sus, e greu sa citesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlinCeaus Incearca  un schimb de ulei OEM G052512A2 ( 2 litri iti trebuie) . In principiu ar trebui sa-ti rezolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, multumesc pentru ajutor am cumpărat Uleiul acesta urmează să-l schimb sper sa se mai rezolve din problemă. Dar in caz ca face la fel ce ar trebui sa fac? Trebuie umblat la sincronul treptei 2 nu? Numai bine!

Renunta la citarea inutila, ultimul avertisment!

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este clar ca daca nu se rezolva prin inlocuirea uleiului, problema este de la sincronul treptei a 2-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!