Jump to content

Cum se schimba pompa de ambreial Audi A4 2,5TDI an 2002


eugen1975
 Share

Postare recomandată

Salut

Am un Audi A4,an 2002,motor 2,5TDI 180cai

Am schimbat volant si kitul de ambreiaj,si acum nu reusesc sa aerisesc ambreiajul.Trebuie aerisit cu un aparat special,sub presiune,sau normal ca la majoritatea masinilor?

Am vrut sa dau pompa de ambreiaj jos,sa o verific,ma gandesc ca s-a rupt arcul in ea si nu mai face toata cursa.Nu stiu cum sa desfac tija de pe pedala.

Ma poate ajute cineva cu niste informatii,merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu lichidul de frana e comun cu cel de ambreiaj. Deci incearca o aerisire corecta a franelor.

Ce simptome are de vrei sa aerisesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am treaba cu franele.

Eu am treaba cu pedala de ambreiaj,nu pot aerisi ambreiajul,adica cand apas pedala de ambreiaj e fleasca,cu toate ca aerisesc,nu se incarca.Cred ca e rupt arcul in pompa,dar nu o pot da jos,nu vad cum se scoate tija de pe pedala de ambreiaj,M-am uitat la niste poze,si in mare cred ca am inteles,o sa mai vad maine pe lumina

Pana atunci daca e cineva care a desfacut si schimbat,si imi poate da detalii sa imi usureze munca,este binevenit.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai inteles. Circuitul la pedala de ambreiaj e comun cu cel de frana. Au acelasi lichid. Deci daca aerisesti franele aerisesti implicit si ambreiajul hidraulic.

Eu am aerisit la un A4 franele si mi-a spus prietenul meu ca i s-a intarit pedala de ambreiaj dupa operatiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai inteles. Circuitul la pedala de ambreiaj e comun cu cel de frana. Au acelasi lichid. Deci daca aerisesti franele aerisesti implicit si ambreiajul hidraulic.

Eu am aerisit la un A4 franele si mi-a spus prietenul meu ca i s-a intarit pedala de ambreiaj dupa operatiunea asta.

Eu am inteles perfect.Vasul cu lichid este acelasi pentru ambele circuite,dar restul ce ai spus nu are legatura,scuze,dar este o aberatie.Una este pompa de frana cu pedala de frana aferenta,si alta este pompa de ambreiaj cu pedala de ambreiaj aferenta.Poti sa aerisesti franele 10 ani,nu are legatura cu ambreiajul.Spunei prietenului tau ca doar i s-a parut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se schimba lichidul de frana,la passat cel putin,se scoate si pe la ambreiaj,daca vrei sa cureti tot circuitul.as zice deci ca are surub de aerisire undeva langa cutia de viteze.

si as mai zice ca presiunea nu s a pierdut brusc,si ca trebuie schimbata pompa de ambreiaj,

am avut aceeasi problema,ramasesem cu pedala fleasca.

nu stiu cum se schimba,am fost la service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Inainte de schimbarea kit-ului ambreiaj, functiona corect pedala? Ai putea sa incerci sa mergi cu ea la un service care are aparat pentru schimbat lichidul de frana ca tot el face si aerisirea din cate am inteles eu si asa iti va goli si pompa de ambreiaj si daca nici dupa asta nu se schimba, presupun ca va trebui sa te apuci de demontat si intre timp de cautat alta pompa. Sau poate fi vreo garnitura dusa. Daca s-ar fi rupt tija, ar trebui sa loveasca pe-acolo de ceva si ai auzi-o, cred eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Se poate inchide topicul.Multumesc pentru gazduire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!