Jump to content

passat vs A4


maryuskkk
 Share

Postare recomandată

in primavara imi voi lua masina.

la un moment dat oscilam intre laguna/avensis/passat/vectra/mondeo/avensis.

dupa ceva vreme m-am decis pe passat. la SIAB am analizat mai bine audi A4 si mi s-a pus pata rau pe aceasta masina.

daca ar fi sa imi iau passat masina va fi astfel:

2.0tdi- 170cp

highline

optionale:

jante monte carlo

faruri de ceata

negru pearl effect

oglinzi rabatabile electric

trapa

autohold

dynaudio

parbriz incalzit

alarma plus

pilot parcare fata/spate

fara dsg fara 4motion

pentru A4 va fi astfel:

2.0tdi 140cp

optionale:

trapa

pachet de depozitare

cd player

bose

ornamente in interior de aluminiu

spatar bancheta divizat

alarma

computer de bord

cruise control

oglinzi rabatabile

scaune fata incalzite

jante 17 cu 5 spite paralele

pachet lumini

scaune fata incalzite

pacht portbagaj

cotiera

cine cunoaste configuratiile passat highline si A4, facnd o diferenta intre cele scrise mai sus rezulta ca passat va avea peste A4:

170cp fata de 140cp

parbriz cu incalzire

culoare metalizata

senzor de parcare inclusiv pe fata

pretul passat cu optionale 26500 euro cip

A4 cu optionale 30500cip.

ce spuneti?? care este parerea voastra: merita banii in plus pe A4???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii ai merita, A4 e din gama premium, finisajele sunt mai bine studiate si realizate; e chestie si de gusturi ce iti place aia iti ei; daca te uiti la spatiu Passatul sta ceva mai bine la capitolul asta. Ca sa vezi diferenta reala de bani trebuia sa configurezi si Passatul cu TDI de 140 CP.

Modificat de cornel_t
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si desigur un test-drive inainte cu ambele masini si sa vedeti care vi se potriveste mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii ai merita, A4 e din gama premium, finisajele sunt mai bine studiate si realizate; e chestie si de gusturi ce iti place aia iti ei; daca te uiti la spatiu Passatul sta ceva mai bine la capitolul asta. Ca sa vezi diferenta reala de bani trebuia sa configurezi si Passatul cu TDI de 140 CP.

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu as alege A4 daca n-ar fi cei 4000+ euro (tinand cont si de cei 30CP in minus), nu e o diferenta de finisaje incat sa justifice suma asta dar totusi, e Audi! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat cu motor de 140cp ar fi cu aproximativ 950 euro mai ieftin. diferenta reala intre cele 2 masini este de 5000 euro. insa passat mai are si ceva dotari suplimentare(aproximativ 1000 euro)+2000 euro pielea

as putea spune ca diferenta intre passat si A4 in aceeasi configuratie este de 8000 euro. as vrea totusi sa aud pareri ale posesorilor de passat si A4. as prefera sa fie de ultima generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de diferentale de mai sus se mai adauga si diferenta de clasa, VW Passat este din clasa medie corespondentul lui A6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de diferentale de mai sus se mai adauga si diferenta de clasa, VW Passat este din clasa medie corespondentul lui A6

<{POST_SNAPBACK}>

Din cate stiu eu Passatul este in clasa medie, alaturi de A4

A6 este incadrat la berline mari alaturi de Mercedes CLS si BMW seria 5

Tot atat de adevarat este ca Noul Passat ofera cel mai generos spatiu interior dintre berlinele medii de pe piata,comparativ cu cel din clasa superioara, dar este incadrat la clasa medie (inca) :blink:

In concluzie, daca vrei spatiu ceva mai mare (verificat, A4 este mult mai mic la interior si portbagaj fata de passat), la un pret mai mic..ia-ti Passat

Daca vrei imagine de masina Premium si un design ceva mai sportiv , desi motorizarea de 140 hp nu e de top.....ia-ti Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de diferentale de mai sus se mai adauga si diferenta de clasa, VW Passat este din clasa medie corespondentul lui A6

<{POST_SNAPBACK}>

CLASELE se clasifica astfel

mini

mica

compacta

medie

mare

lux

mai sunt si altele dar nu au rost sa fie enumerate acum

corespondentii pe clase vw si audi sunt

mini :nu stiu ce are volksvagen. audi nu are

mica: polo/ ausi a fost audi A2 care nu se mai fabrica

compacta: golf/ A3

medie: passat/ A4

mare: vw va avea corespondent peste cativa ani/ audi il are pe A6

lux: phaeton/ Audi A8

deci A4 este in clasa medie cu passat. A6 este in clasa mere fara corespondent la volkswagwn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<{POST_SNAPBACK}>

sincer sa fiu, imi place mai mult cum arata volkswagen passat cel putin la exterior.

mi-e frica de fiabilitatea passat. altfel nu mai avea rost acest topic.

ce stiti de momentul in care vag va introduce motoare common rail pe cilindreele mici? aveti vreo data exacta. eu stiu ca in 2007 . dar as vrea mai precis data. pt ca m-as oftica sa imi iau la anul motor PD care : papa ulei, vibreaza, si face zgomot si apoi in jumate de an sa apara common rail.

este o problema cu A4: din cate am observat acest model este face lit al modelului anterior si nu o schimbare radicala asa cum a fost la A6.

din cate am vazut eu , la A4 interiorul este identic aproape, la generatia actuala si anterioara. exteriorul este putin schimbat. la A6 schimbarile sunt radicale.

ma astept ca in 2007 sa para un model A4 radical schimbat, care sa fie adevaratul A4. iar eu sa am o masina model vechi care sa aiba doar un an vechime.

passat este o masina complet noua. si va ramane asa pana prin 2009.

voi ce stiti: cand va aparea un nou A4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 1995 - 2000 = B5

A4 2000 - 2001 = B5.5

A4 2002 - 2005 = B6

A4 2005+ = B7 (si nu B6.5)

De aici se intelege ca generatia curenta este un model nou si nu un facelift. In principiu B6 nu a avut facelift, spre deosebire de B5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce stiti de momentul in care vag va introduce motoare common rail pe cilindreele mici? aveti vreo data exacta.

2.0 TDI 170 CP nu este cumva CR? Eu asa tin minte

later edit: m-am lamurit, este tot PD, dar cu injectoare piezo

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI 170 CP nu este cumva CR? Eu asa tin minte

<{POST_SNAPBACK}>

este tot pd dar va avea injectie piezoelectrica , asa cum au motoarele 2.7tdi, 3.0tdi, 4.2 tdi

cica motorul de 2.0tdi si 170 cp va fi mult mai silentios. insa nu inteleg de ce se chinuie sa scota acest motor ca dupa un an sa bage common rail si sa renunte la cel de 170 cp 20tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu Passatul este in clasa medie, alaturi de A4

Din ce stiu eu nu este asa.. Eu stiam ca intre Audi si VW corespondenta pe clase ar fi:

Polo - A2

Golf - A3

Bora - A4

Passat - A6

Phaeton - A8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ot:

si inainte de toate..sus de tot, la clasa mini, vine Lupo la Vw , care nu are corespondent la Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu nu este asa.. Eu stiam ca intre Audi si VW corespondenta pe clase ar fi:

Polo - A2

Golf - A3

Bora - A4

Passat - A6

Phaeton - A8

<{POST_SNAPBACK}>

bora si golf sunt la clasa compacta si sunt corespondentul A3.

daca va uitati in istoria vw, golful a fost intotdeauna hachback(nu stiu daca asa se scrie) si brek. bora si predecesoarele jetta au avut intotdeauna caroseria in 3 volume.

marea majoritate a competitorilor vw, oferta la clasa compacta, masini care sunt disponibile in 3 caroserii: hachback, brek, si in 3 volume(limuzina): megane, focus samd.

pt a acoperi intreaga gama compacta vw lupta cu 2 masini: golf si bora.

istoria limuzinei compacte vw este lunga: a purtat diverse nume: inclusiv jetta, vento . in scurt timp bora nu se va mai produce, si va fi inlocuita de jetta, care este un hibrid intre golf(partea frontala) si passat(profil si spate) . jetta actualmente a inceput sa se produca in mexic si va avea taxe vamale daca se va aduce in eurpa. exista posibilitatea sa se produca si la noi pe continent.

cam asta este:

A4 este echivalent passat si sunt clasa medie

golf+ bora sunt compacte si sunt echivalente A3

dupa cum am am mai spus vw va scoate si un model din clasa mare unde este A6.

dar .... hai sa trecem la subiect...daca intereseaza pe cineva.

aveti o poza cu jetta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca e OT, dar gresesti. A4 nu e echivalent cu Passat. Passat e echivalent cu A6. Sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord ca e OT, dar gresesti. A4 nu e echivalent cu Passat. Passat e echivalent cu A6. Sorry.

<{POST_SNAPBACK}>

nu vreau sa insult pe nimeni,sau sa ma fac neplacut in fata membrilor acestui forum, si nici sa-mi atrag sanctiuni inca de la debutul meu , dar o parte din oamenii de pe acest forum cu care am discutat nu se pricep nici macar la marcile unui singur grup: VAG.

sa nu iti para rau pt mine ci sa iti para rau pt lacunele grave pe care le ai si, mai ales ca ai si rang inalt , de moderator. iti voi aduce cel tarziu maine argumente clare cu link-uri din cadrul grupului vag in care se spune ca passat "joaca la clasa medie" acolo unde mai sunt prezenti:

vectra

A4,

c klasse

seria 3

mondeo

laguna 407

c5

accord

avensis

primera

si multi altii

apropo: in testele profesioniste care se fac prin vest passat se compara cot la cot cu modelele enumerate mai sus si nu cu A6 sau alte masini din clasa mare.

tot cel tarziu maine voi aduce un link argument din tabara vag, unde se spune despre un nou model de vw care va fi la clasa mare acolo unde este A6, si astfel vor umple golul dintre clasa medie passat si clasa lux: phaeton.

sincer sa fiu imi doresc o discutie constructiva si nu una de abecedar cu oameni care, desi apa este incolora sustin ca este albastra, pt ca asa pare. asa se intampla in cazul unora cu passat, care este un pic mai voluminos si care il pun un clase din care nu apartine.

vechiul passat era mai mic si probabil il acceptati si voi in clasa medie. sa inteleg ca pt o parte din voi o crestere cu aproximativ 7 cm in lungime si vreo 3 in latime face ca acelasi nume de masina sa fie introdus in alte clasamente.

pt ca daca e asa , passat se transforma in cea mai proasta masina de clasa mare din lume.

stiu ca prezenta mea pe acest forum este un favor adus mie si nici intr-un caz invers, insa nu vreau sa fiu sanctionat pt ca incerc sa ii invat pe altii care se incapataneaza sa nu o faca.

probabil ca pe multi ii deruteaza prezenta golfului si borei la compacta.se gandesc unii ca golf este compact. ....bora unde o mai punem decat la medie, si, astfel passat devine masina de clasa mare.

dragilor un producator de autoturisme poate prduce si 10 modele diferite compacte. si nici unul la clasa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnu marius, chiar grave lacune ??

da ce, se da examen din impartirea pe clasa ??

in primul rand, un moderator este creditat cu altceva decat premiul intai cu coronita in domeniul 'cum aranjam masinile".

dar, e drept, pasatu mere cu A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maryuskkk Eu zis ca iti temperezi comportamentul si sa iti pastrezi aerul de superioritate pentru tine. Daca altii iti sunt inferiori sau gresesc, asta e. Nu esti mai bun ca ei daca nu stii cum sa iti expui punctul de vedere.

Ok? Sa revenim la comparativul passat vs A4.

later edit: Noul A4 va aparea in 2008. 2.0 TDI 170 CP va echipa modele Audi dupa prima jumatate a lui 2006, insa nici acest lucru nu e sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

===== Citate =====

o parte din oamenii de pe acest forum cu care am discutat nu se pricep nici macar la marcile unui singur grup: VAG.

sa nu iti para rau pt mine ci sa iti para rau pt lacunele grave pe care le ai si, mai ales ca ai si rang inalt , de moderator

sincer sa fiu imi doresc o discutie constructiva si nu una de abecedar cu oameni care, desi apa este incolora sustin ca este albastra, pt ca asa pare

incerc sa ii invat pe altii care se incapataneaza sa nu o faca

===============

Am mai primit atacuri pe forum (deh, privilegiile "rangului inalt") dar recunosc ca nici unul pana acum atat de vehement, mai ales avand in vedere importanta "critica" a motivului. Nu stiu daca pozitionarea A4/Passat e chiar asa evidenta (care e criteriul, apropo?), dar chiar daca eu gresesc si tu ai dreptate (ramane de demonstrat), in nici un caz nu asa se desfasoara o discutie in contradictoriu referitor la un subiect neutru.

- pozitionez prost (zici tu) A4/A6/Passat = "nu ma pricep la marci" = "lacune grave" = "discutie de abecedar"? OK, cand o sa dau examen in locul lui Clarkson o sa tin minte.

- asa porti tu o "discutie constructiva"? Uau, atunci o polemica la tine ce inseamna? Un glont in cap?

- "incerci sa ma inveti"? Multumesc mult, cand o sa mai vreau meditatii o sa te contactez personal.

Succese in achizitie.

PS: Daca te-ai fi adresat asa unui membru obisnuit, ai fi avut suspend acum pentru atac la persoana (nu atacam persoanele - "ai lacune" etc - ci ideile). Nu il iei pentru ca dupa aceea ai striga "abuz" ca din gura de sarpe si n-am nevoie.

PPS: Daca vrei sa te mai documentezi despre mine, vezi topicul "reclamatie la adresa forumului". Sunt si eu pe-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maryuskkk  Eu zis ca iti temperezi comportamentul si sa iti pastrezi aerul de superioritate pentru tine. Daca altii iti sunt inferiori sau gresesc, asta e. Nu esti mai bun ca ei daca nu stii cum sa iti expui punctul de vedere.

Ok? Sa revenim la comparativul passat vs A4.

later edit: Noul A4 va aparea in 2008. 2.0 TDI 170 CP va echipa modele Audi dupa prima jumatate a lui 2006, insa nici acest lucru nu e sigur.

<{POST_SNAPBACK}>

hai ca am incetat!!!

eu am vorbit cu cineva care lucreaza pt o reprezentanta audi si a zis ca nu stie de amplasarea motorului de 170 cp pe A4. stau si ma gandesc ca nu are rost sa o faca , cheltuielile fiind mari tinand cont ca vor trece imediat pe common rail. astfel, motorul de 170 cp va avea viata scurta, si cheltuielile pt amplasarea lui pe masinile din grupul vag vor fi mari si nejustificate.

cred ca achizitia unui passat cu acest motor este riscanta, pt ca aceste motoare vor fi putine pe pamant, si vor fi cu boli ale copilariei, si asa vor ramane.

dadusem eu mai demult de un site care avea insiruite pana prin 2010 toate noile modele de masini care vor apare. toate noile aparitii. de acolo ai informatia ca noul A4 va aparea in 2008??? stia cineva de existenta unui site care sa aiba aceste informatii??

da-mi si mie link-ul unde scrie ca un nou A4 va aparea in 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva: mi-ai adus cumva vreun argument concret, a.i. sa poti spune ca "ma incapatanez" sa vad "apa albastra"?

BTW, gaseste si tu un exemplu la care sa nu se poata comenta, e util cand vrei sa desfiintezi pe cineva. Altfel lasi loc "tintei" sa deturneze discutia spre alt subiect (adica apa marii e verde ori albastra, n-ai definit circumstantele observatiei bla bla).

Bleah.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva: mi-ai adus cumva vreun argument concret, a.i. sa poti spune ca "ma incapatanez" sa vad "apa albastra"?

BTW, gaseste si tu un exemplu la care sa nu se poata comenta, e util cand vrei sa desfiintezi pe cineva. Altfel lasi loc "tintei" sa deturneze discutia spre alt subiect (adica apa marii e verde ori albastra, n-ai definit circumstantele observatiei bla bla).

Bleah.

<{POST_SNAPBACK}>

ok vrei sa continuam pe off topic.

vechea generatie de passat era pe platforma comuna cu A4.

acum , passat-ul nu mai este pe platforma comuna cu A4, dar ar fi trebuit sa fie , conform unora, pe platforma de A6.

A dracu' : acum passat este pe platforma cu A3 si golf.

si sa vezi paradox: masina de clasa mare: passat , pe platforna de compacta: golf, A3.

e suficient???!!!

sincer, nu mai vreau sa continui cu aceasta polemica!!! indiferent ce se va scrie de acum despre aparteneta passat la clasa mare su medie, voi ignora.

vreau sa trec la subiectul care ma intereseaza.

vreau sa aud pareri pro si contra, de la posesori de passat si A4 ultima generatie si nu numai.

vreau sa stiu despre fiabilite, pret revizii, materiale interioare daca scartie sau nu, stabilitate confort samd.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma incumet si eu sa ma bag in discutie

sa fiu mai exact ca dimensiuni noul passat se situeaza intre vechiul passat si A6, dar ca diferentiere pe clase, passatul face parte din clasa A4, C de la Merc. etc.

maryuskkk, ai dreptate , dar conteaza si modul in care o spui...nu trebuie sa jignesti pe nimeni..:)

si gata cu offtopic! sa facem sa dispara discutiile offtopic si sa ramana doar comparatia...ok? multumesc moderatorilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!