Jump to content

Golf 6 R - consum


skinner
 Share

Postare recomandată

Salut. As vrea sa achizitionez un Golf 6 R si am deschis acest topic pentru ca nu am gasit nicaieri un consum real (doar cel oficial) pentru acest model. Rog pe cei care detin un astfel de Golf sa ne scrie cateva randuri despre consumul obtinut. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi fi off-topic, dar crezi ca mai conteaza consumul la masina asta?

Eu unul consider ca cei care isi cumpara modelul asta, nu se mai uita la consum.

In orice caz, consumul va diferi f mult in functie de stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

spritmonitor.de zice pe 67 masini un mixt de 10.86.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

Aceeasi opinie o am si eu ca Andrei, la o masina sport de 30000 de euro nu te mai uiti ce consum are.

Revenind la subiect, vad ca ai un g5 gti, deci consumul va fi cam la fel sau cu 1l mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate andrei ...nu prea te mai intereseaza consumul...dar chiar astazi am auzit pe cineva ca are la un audi a5 2.0 tfsi consum de 18 in oras(masina nu are mai mult de 5000 km..practic e in rodaj) deci dublu fata de producator...mers usor sportiv...si mers linistit ..pana in 2000 de ture 15.... Mie nici acum nu-mi vine sa cred. Asta este motivul din cauza caruia intreb...nu vreau sa am o surpriza neplacuta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate conduce "pana in 2000rpm" !?

La GTi ce consum ai acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este asa cum spune Mihai consumul mi se pare unul decent.

Multumesc pentru raspunsuri.

La gti am 12...si nu mers ca la piata...plecat mai tare de la un semafor...mers linistit apoi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca cel cu audi "sufera de el" ca are bani de benzina. Am mers cu un X5 noi motorul 4.8i si avea un consum de 21 %. Un golf R cred ca ajunge undeva pe la 12-13 in bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mers normal 10-12 in ( D ) , mers in ( S )accel/frana 18% am vazut cel mai mult pe bord , distante scurte prin oras 10-15km . mers afara legal 6.5 -pana undeva la 8.5/9 cu depasirile in S , stima .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul e de 12-14 in oras dupa rodaj. Ma refer ma trafic mediu, ca de seara oarecum. Vei vedea foarte rar sub 10 si doar pe distante mai lungi.

In trafi foarte aglomerat atingi lejer 17-20.

Nu cunosc masina peste 1500kg si 4x4 care sa consume mai putin decat cele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa confirm cu un consum de 13-14 care se duce lejer in 16-17 in trafic aglomerat, la un 2.0TFSI Quattro. Vorbim de Bucuresti ce-i drept.

@hukk: Consumul de 6.5 cum l-ai obtinut de fapt? Sincer mi se pare extrem de mic pt 2.0, poate mers preponderent prin localitati si pana in 100kmh in exterior.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , viteza de rulare maxim 110/h am facut poza cu aparatu el fiind dsrl cu obiectivul foarte mare trebuia sa reduc viteza cand apasam pe el

post-46253-0-54382300-1337361074_thumb.j

post-46253-0-78589400-1337361151_thumb.j

Modificat de hukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

spritmonitor.de zice pe 67 masini un mixt de 10.86.

la 10.8 adauga 1.5 si ai consumul mediu de Romania. Eu la R32 aveam cat am avut masina 14.0consumul mediu. Spritmonitor zicea 12.5 ca ar fi media.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

De acord cu tine. Eu am dat doar niste date informative. Consumurile sunt la ei mai mici probabil din cauza faptului ca majoritatea km sunt facuti pe autostrada. Oricum nu cred ca un R ar consuma cu mult mai mult decat un V GTI. Ar fi cam un consum de GTI + 2-3l.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate andrei ...nu prea te mai intereseaza consumul...dar chiar astazi am auzit pe cineva ca are la un audi a5 2.0 tfsi consum de 18 in oras(masina nu are mai mult de 5000 km..practic e in rodaj) deci dublu fata de producator...mers usor sportiv...si mers linistit ..pana in 2000 de ture 15.... Mie nici acum nu-mi vine sa cred. Asta este motivul din cauza caruia intreb...nu vreau sa am o surpriza neplacuta...

de 2 ani de zile nam vazut consumu mediu mai mare de 12L urban respectiv 7-8L in afara orasului la a5 2.0 tfsi / tractiune fata

Modificat de vladys03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din punctul meu de vedere, consumul la o asemenea masina este in categoria "Si altele...", alaturi de dimensiunea rotii de rezerva, de faptul ca are si scaune in spate, de numarul la pantof al mecanicului sef ce a lucrat la masina in fabrica si asa mai departe...

Nu vad utilitate in acest topic, o sa mai ramana deschis una-doua zile dupa care va fi inchis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victoriancu22

si la 911 conteaza consumul, in special in vremurile de astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si la 911 conteaza consumul la modul la care o spui, atunci proprietarul ar trebui sa o vanda pentru ca nu si-o permite sau nu si-a permis-o niciodata.

A nu se confunda mentiunile producatorilor referitoare la scaderea consumului odata cu noile generatii de motoare(asta tinand de eficienta si randament crescut) cu scaderea venitului majoritatii in ziua de azi.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o zicala: Daca intrebi de consum, inseamna ca nu iti doresti masina cu adevarat. (valabila in cazul masinilor puternice, benzinare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu fie util topicul? Eu am avut nevoie de un raspuns pe care l-am obtinut prin bunavointa "colegilor" de pe forum. Poate mai intereseaza si pe altii lucrul asta. Oricum tu esti moderator si decizi. Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa nu fie util topicul?

Pentru ca, de obicei, cine are 40.000 de euro sa dea pe o masina nu isi pune (sau nu ar trebui sa isi puna) problema consumului. Si asta pentru ca un plin in plus pe luna (350 de lei) chiar nu ar trebui sa fie o problema pentru cine isi permite o masina de 40.000 de euro..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul este intr-adevar util in masura in care este la obiect si discutia nu deviaza (ceea ce inevitabil se intampla). Ti-ai putut forma o idee generala din bunavointa colegilor care au raspuns, iar topicul va ramane vizibil pentru toti cei interesati (putand fi adaugate ulterior informatii relevante cu ajutorul moderatorilor ariei).

Consider ca topicul este util pentru a forma o idee generala despre consum oricarei persoane interesate de acest model.

Nu are rost sa lasam topicul asta sa se transforme intr-un topic de discutii generale, in care X si Y povestesc cum au consum de 10 ori mai mare in Bucuresti decat spune producatorul (care minte din motive de marketing, etc.), cum se conduce corect, si eventual sa apara si flame starterul Z care sa spuna ca "diesel rulz", etc.

Din motivele expuse mai sus, topicul va fi inchis, asa cum a mentionat anterior si dudu.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

victoriancu22

eu cand vreau sa schimb masina iau in calcul urmatoarele:

cost achizitie

cost intretinere

cost asigurare(casco in special)

cost impozit

cost combustibil-merg cam 3000km/luna

Daca in ultimii 3 ani primele 4 mentionate s-au mentinut la un nivel constant in eur, benzina a crescut de la 3,4ron la aprox 6,5 ron

3000km/luna cu consum 8=1560ron

cu consum 13=2535ron

va rog sa va ganditi, avand in vedere dinamica pretului benzinei ca in aprox un an ar putea depasi 8ron/lt

din ce am inteles eu initiatorul topic isi permite un r, dar vrea sa vada si ce presupune detinerea r ului, lucru perfect justificat din punctul meu de vedere.

eu am avut de ales intre s4 si bmw seria5

am intrebat pe forum audi s4 b8 de mai bine de doua luni daca imi poate spune cineva un consum real, nu am primit raspuns si am ales bmw in cunostinta de cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm.

Totdeauna conteaza cat consuma masina. Si chiar din prisma autonomiei.

Eu am luat o mica teapa odata. Si nu musai ca nu poti plati benzina. Intrebarea care se pune : masina asta merita consumul asta ??

Inca ceva. Pe langa consumul asta "minim", ar mai trebui intrebat si de consumul "maxim". De multe ori conteaza mai mult.

Sunt convins ca la drum intins cu un 2.0TSI se pot obtine consumuri de 6%, cu putina bunavointa. Dar oare chiar veti merge asa ?

Eu as intreba altceva : la un mers normal-alert (nu detaliez, se intelege in principiu), consumul va depasi 10%?

In oras, consumuri de 17% sunt des intalnite ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am obtinut 9.2l/100km real intre Budapesta si Bucuresti si am mers mai mult decat alert si asta cu Stage II. Pe autostrada masina consuma stock, in rodaj, in jur de 10 la 130 si vreo 18 la 180.

Acum, intre consum mediu mixt de 10 si mediu mixt de 14 sunt 4l diferenta adica 24RON/ 100km. Cu alte cuvinte 240RON la 1000km. Mai mult de 1000-1500km cu un R pe luna inseamna ca alegi masina gresit, asta nu e masina de facut naveta si nici de cutreierat tara. Iti trebuie Passat/ similar pentru asta.

Daca 100EUR in sus sau in jos(maaaxim) fac diferenta asa mare, arunci nu iti permiti masina asta. Nu vorbesc de cazul in care o iei SH cu 20000EUR, ceea ce inseamna ca tragi mata de coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!