Jump to content

Comanda, livrarea si primele impresii


cornel4web
 Share

Postare recomandată

Exista o masina pe stoc la dealerul din Bistrita , mai exact in showroom ! Modelul Avantaj , oraj tangerine :salut:

P.S. pentru curiosi.... :D

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    41

  • danym

    15

  • abogdan

    10

  • godoroja

    8

Top Posters In This Topic

Daca nu ma insel... minim 20% din valoarea totala a masinii.

Sau 15% daca o iei cu valoare reziduala.

Aici e in functie si de dealer, banca cu care se semneaza contractul de leasing, rate, etc. (in functie de cum vrei sa o achiti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general cam la cit se ridica valoarea avansului?

La dealerii Skoda unde eu am intrebat au cerut ca avans 30% din pretul masinii. De-abia dupa confirmarea platii avansului se face comanda ferma la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu uita-te in configuratorul de pe site-ul lui Avia si poti sa incerci ce variante de finantare vrei, le poti salva, compara........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni(04.09) am platit avansul si am facut confirmarea platii.Tot luni(cred) au facut si cei de la PBA cererea la fabrica si raspunsul a venit dezamagitor complet: Saptamana de fabricatie 47 si Fabiutza mea o voi avea in jurul datei de 15 decembrie :)(.

S-au comportat foarte OK pana acum insa deja au depasit cu 3 saptamani contractul.

Ce as putea sa fac decat sa astept.

PS Le-am spus ca daca nu vine anul asta o sa fac scandal cu toate ca in contract scrie ca livrarea mai poate intarzia fata de contract cu 8 saptamani din diverse cauza printre care si intrarea cu intarziere in fabricatie

Credeti ca o sa obtin ceva cu scandal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa te interesezi periodic de situatia masinii......si, amiabil, fara scandal sa le dai de inteles ca nu accepti sa fii dus cu vorba.

Cu alte cuvinte citeste pe aici pe forum sa te lamuresti cu etapele livrarii (comanda, sapt. fabricatie, transport, curtici, vama.......) si apoi cand discuti cu dealer-ul concentreaza-te "doar pe fapte". Cand ajungi la sapt. de fabricatie (chiar si mai devreme), pune-l sa iti citeasca din Webwheel care e "status-ul" masinii fara alte vrajeli....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa primii 400 de km sunt super multumit de masina: silentioasa, stabila in viraje (185/60), calitatea finisajelor e foarte buna. Singurul inconvenient: locurile din spate nu sunt confortabile. Spatarul banchetei e aproape vertical si nu prea e mult loc pentru picioare. One more: tetierele spate fac parcarea cu spatele dificila. Eu am vrut sa le scot din prima zi dar s-a impotrivit sotia. Concluzia mea: o masina buna pentru 2 persoane (eventual + un copil in spate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja peste 35.000...toate bune, functionale...dar daca aveam si ABS :)) ...drum bun in continuare... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-au fabricat masina :hainoroc: dar inca nu au urcat-o pe trailer. Saptamana viitoare ar fi trebuit sa o primesc conform contractului. Sper sa ajunga cat mai repede in tara :rolleyes:

Modificat de danym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa ajunga cat mai repede dar mi-e cam frica ca pe aici s-a spus ca poate dura si pana la 3 saptamani pana ajunge la dealer. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sa intamplat si la mine : 3 saptamini a durat de la momentul fabricatiei pana ce masinuta a ajuns la dealer :lol: Sanse sa o ai mai repede sunt cam mici :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit pe Fabia mea luneta zgariata (2cm in forma de semicerc) chiar deasupra axului stergatorului. A fost zgariata probabil in timpul montajului. Imi pare rau ca nu m-am uitat cu atentie la masina cand am ridicat-o de la dealer. Am fost la dealer la o saptamana dupa ce am ridicat masina si i-am aratat zgarietura. Mi-a spus ca ei au inspectat cu atentie masina inainte de livrare dar probabil ca baietii n-au observat zgarietura pe luneta ca daca o observau nu-mi mai dadeau masina decat dupa ce schimbau luneta. Acum o sa raman cu luneta zgariata din fabrica, asta e ...

Modificat de sam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-au fabricat masina :) dar inca nu au urcat-o pe trailer. Saptamana viitoare ar fi trebuit sa o primesc conform contractului. Sper sa ajunga cat mai repede in tara :)

Sunt sanse sa o primesti mai repede...la mine s-a fabricat pe data de 7 sept. iar pe data de 16 era deja la dealer...multa bafta,mai ai putin de asteptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am modificat culoarea din argintiu in galbenul ala sport care e pe rs si tour de france. Acum astept sa vad daca afecteaza cu ceva data livrarii ( 15 nov). Astept raspunsul de la dealer acum.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platit avans = > 08 mai

Livrat masina = > 18 august

.............................................

====> nervi , nervi si nervi = pba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit mi-a ajuns si mie masina. Sunt foarte incantat de ea. Imi place ca e fasneata, imi faceam griji de motorasul asta, dar merge excelent. Am dat comanda pe 25 iulie si am ridicat-o pe 28 septembrie (9 saptamani).

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Danym !!! Sa ai bafta de ea si sa ai grija la rodaj... :vaidecapulmeu: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat si eu, pentru a doua oara (dupa O2) in fibrilatii. Am dat comanda pe 27.09, si saptamana de fabricatie este 46 (13-17 nov). Sper ca pana de Mos Niculae sa o avem in fata blocului :hainoroc:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram curios sa aflu si primele impresii , de la cei ce tocmai si-au ridicat masina , si nu doar cand se vor fabrica ... :Driver:

Deci, astept primele impresii de la noii propietari de Skoda :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de urari, asteptarea a meritat. Deocamdata am putin km, weekendul asta ies din oras cu ea. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu se mai poate modifica, vine tot argintie :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Vreau sa va cer o parere. Am facut comanda de o Fabia Elite Combi 1,2 si am platit avansul pe 30.09. Am ales o culoare care Dealeru zice ca e noua - gri satin. Initial mi-a zis ca masina se produce in sapt 48 dar dupa o sapt de telefoane mi-a spus ca fabrica a mutat-o in saptamana 51 si ca o sa vina masina dupa 15.01.07. Ati mai intalnit probleme d-astea sau ma duce Dealeru cu presu ? Si inca ceva. Trebuia la semnare sa primesc si un contract de livrare ? Daca da care e termenul normal ?

P.S. Explicatia amanarii este ca acea culoare este noua. Se pare ca daca schimb culoarea s-ar putea face mai repede dar eu vreau culoarea initiala.

Modificat de Drag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sta treaba cu culoarea cea noua , dar eu am asteptat 7 saptamini din momentul achitarii avansului si ridicarea masinii. Dar asta se intampla in vara ! Din august/septembrie livrarile sau cam dat peste cap o data cu programul " rabla " . Oricum dealerii au tendinta sa te abureasca , dar fi mai insistent ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!