Jump to content

Comanda, livrarea si primele impresii


cornel4web
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru a vedea cam ce zice fiecare despre masina proaspat luata...cat a stat dupa comanda si ce prime impresii are lumea inainte de a se apuca de alte probleme...

io am stat 2 luni (adica din 28 septembrie, pana in 25 octombrie), dupa un model Fabia Avantaj, 1.2, 12V, albastru nu'sh de care, adus prin Delcar Brasov...si cand a venit mi-a placut cum merge acest motor...adica conform parerilor unanim exprimate, surprinzator de bine...sub 500 Km in 3 zile, asa ca astea sunt chiar primele impresii...MP3 VIETA, (cadoul) model 345, cu cele 4 boxe standard, dar care suna mai bine decat cele 4 boxe dintr-o Octavia tour venita cam in aceeasi perioada... :D

Planurile de viitor sunt neste bari transversale, ca a venit iarna si tre' sa-mi pun placa, cauciucuri de zapada...si un tub zgomotos sa-l pun in portbagaj...ceva sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    41

  • danym

    15

  • abogdan

    10

  • godoroja

    8

Top Posters In This Topic

Si eu am fost inselat.

Am platit avansul cat de repede s-a putut ca intelegerea cu dealerul a fost ca vine in 1-2 saptamani maxim.

Dar masina mi-a fost livrata in 6 saptamani, si asta dupa certuri cu toti de pe acolo, asta deoarece eram dus cu presul. Spuneau "probleme de livrare datorate inundatiilor (era azi vara chestia), datorate greselilor de incarcare a masinii, si sa nu mai vb chestii de genul - nu s-a facut vama" etc.

Va spun un prieten a facut comanda la Renault, a platit avansul si in 2 sapt a venit masina. Eu am platit avansul in aceeasi perioada cu cumparatorul Renault-ului si restul de bani in a 2 sapt, si masina a venit dupa 6 sapt de la semnarea contractului.

Va dati seama ce ciudatenii nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce era specificat in contractul de livrare?

Daca acolo erau 3 luni, ei s-au incadrat in termen. Si stii cum e veba .... volant. Daca nu ai facut clauza la contract ca ti se livreaza in 2 sapt de la achitarea avansului .... degeaba faci scandal. Tot ei au dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza ii ca mi s-a spus "daca platesti avansul repede (era lunea) face posibil si pana la sfarsitul saptamanii face comanda si credem ca o aducem in max. 2 saptamani"

deci contractul nu era semnat. Am banii si am tot asteptat.

Faza era ca eu am dat Dacia (30 mil) .... programul de reinnoire al parcului auto vechi - sa nu mai zic ca ei au crezut ca nu reusesc sa radiez masina veche prea repede si s-au bazat pe asta, dar eu am rezolvat intr-o zi.

Cand am dus restul de hartoage de la Politie cum ca masina a fost radiata, s-au speriat cum de am rezolvat asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fix 4 zile ma aflu si eu la volanul unei 1.2 bej sahara. Ca termen de livrare nu pot spune ca n-am fost prevenit ei au zis 8 pina la 10 saptamini, in realitate au fost 8 saptamini si o zi dar ce mai conteaza acum, asteptarea a fost pe deplin meritata - se comporta si arata super. Am luat-o de la Avia Pantelimon si peste 2 zile voi fi acolo iar pentru a-mi monta o alarma (ungo s400 sau maat 679 inca mai deliberez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari...am trecut si eu de 1.000 km si am turat-o un pic...merge fain...dar aseara m-am urcat intr-o RS...alta masina...stie cineva un volan de piele pentru fabia la preturi rezonabile...? ca la PoRo aviatiei era 13 mil iar la Brady 10 mil...??? :D

mi-as pune un volan si un schimbator fain...ca e alt feeling... ;)

eu am maat...e ok...ungo "suna mai bine"... :P ...care-i diferentza de pretz?

Modificat de cornel4web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare lume...sunt nou pe acest forum, (viitor) posesor de Fabia Sedan Elite, 1.2 HTP. Sincer ma cam speriati cu topicul asta...chiar asa sa fie oare? Am dat avansul miercurea asta (30.11.2005) si ..."maxim o saptamana si aveti masina!!!". Problema e ca deja am facut planuri...am avertizat rudele ca weekendul urmator sunt la ele :P Daca este cineva din Iasi, sa-mi spuna daca a patit la fel la Open Service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cornel : volanul pare scump (ai zice ca e un cerculet cu 4 spite, din material mai smecher) dar are si airbag, de-aia costa atat.

@Godfather : Nu trebuie sa te sperii neaparat. Daca ti-au spus ca vine asa repede inseamna ca ai luat o varianta Elite standard si ti-o aduc din Curtici. Totul depinde de cand e urmatorul transport cu un loc liber de acolo. S-ar putea sa ai noroc si sa o ai saptamana viitoare. S-o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa-i dezamagesc pe cei ce asteapta masinile Skoda mai repede dar termenul NORMAL in care vine o masina este de 8 saptamani . Din momentul in care importatorul face comanda de masina trece cam o saptamana pana cand masina intra in fabricatie

Fabricarea in sine a masinii dureaza 3-10 zile (Superb).Dupa care toate formalitatile de transport , vamuire si preluare a masinii de importator dureaza cam o luna .

Daca cei ce va vand masinile va spun ca o sa vina in 2 saptamani probabil ca se refera la masinile care sunt pe stoc(fie la fabrica , fie in zona libera , fie de la alt dealer).

Daca sunt alte marci de masini care spunt ca in 2 saptamani iti aduc masina cel mai probabil ca au niste masini (multe ) pe stoc pe care incearca sa le vanda.

In cazul in care ti-ai ales o masina cu optionale pe ea fii sigur ca iti ia 8 saptamani pana vine.Si sa nu uitam ca la Skoda sunt 3 uzine(Mlada Boleslav, Vrchlabi,si Poznan in Polonia)care lucreaza full charge pentru toata lumea .Asa ca este de asteptat o masina.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar daca in contractul de livrare al masinii se specifica UN TERMEN poti sa te certi cu ei cat vei vrea. Nu este nimeni vinovat ca nu citesti cu atentie contractul .Doar de aia se numeste contract :contine niste termeni precisi si la obiect .

Si inca o chestie : noi ne plangem ca asteptam 2 luni sa vina o masina care totusi este o masina . Dar ce sa mai zic de tatal meu care asteptat o Dacie din 1983 pana in 1987 si tot o rabla a luat . Sau care a asteptat Loganul din iulie 2004 pana in ianuarie 2005?Cred ca si un transatlantic se construia mai repede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan_ieu: da, asa este, nu am mai optat pentru nimic altceva decat dotarile din oferta Sedan Elite. Dealerul intr-adevar mi-a spus ca daca vreau sa imi configurez eu singur masina, dureaza 8 saptamani pana o am in fata blocului. :) Si da, mi-a spus ca masina este deja in Curtici. Chiar m-a lasat sa ma uit si eu pe monitorul calculatorului cand rula stocul de masini existent....si in plus imi e si prieten oarecum..nu cred ca ma duce cu preshu'. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata :) A venit :) Hai sa va spun perioada...De la plata avansului (masina era in Curtici) a durat o saptamana si 2 zile pana la plata taxelor si incarcarea pe trailer. Luni..."s-a defectat trailerul, a trebuie sa o incarcam pe altul"..hmm, ok! Miercuri am luat-o. Deci..2 saptamani de asteptare !!

Impresii: merita fratilor asteptarea..chiar si 8-9 saptamani ,cu configurarea voastra, e moft masinutza asta.

Silentioasa, aspect mai mult decat placut, as putea spune chiar usor elegant. Sta foooarte bine la finisari.

Rugaminte: am pe oglinda retrovizoare dreapta o...ceata..nu stiu cum sa-i spun..ca si cum ar fi sticla aburita..am dat cu mana...nimic..E adevarat, la spalatorie inca nu am fost cu masina de cand am primit-o. (48h).Sa fie de la vreo ceara ceva folosita in fabricatie, se poate curati sau..."sun la ei" ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand tot citesc pe aici ca deja v-au sosit masinile ma deprim rau de tot :), cu gandul ca eu abia incep AMR-ul .. si e cam mare 10-12 sapt .. insa ma bucur vazand ca asteptarea aduce numai satisfactii :), despre comanda mea am mai scris xxxx reply-uri asa ca nu ma repet si aici, sper ca nu am fost prea mult :D ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare si eu sunt nou pe aici.Masina mea am primit-o exact in timpul in care mi sa spus ,adica 8 saptamani si a fost luata prin programul guvernului dai masina veche si iti dau 30 mil pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

:) ! Si eu sunt noua pe-aici. Nu stiu aproape nimic despre masini (si nici despre calculatoare!). Sunt in asteptare (lucru' bun la noua/doua luni!). Skorrida se va fabrica in saptamana 8 (incepand cu 20 feb.), dar pana vine cred ca va mai trece o luna! I-am pus circa un milion de intrebari consilierului de vanzari, dar mai am cam tot atatea. De exemplu: Corrida Red se livreaza cu sau fara taur :) ? Trebuie sa platesc 130 RON pt.triunghi, trusa medicala, set becuri si sigurante; dar circul si cheia de roti intra in dotarea standard? "Set pana=112 euri" - din lista de optionale inseamna cric-cheie ori compresor+lichid vulcanizare (ca la Seat)? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corrida Red se livreaza cu sau fara taur :D ? Trebuie sa platesc 130 RON pt.triunghi, trusa medicala, set becuri si sigurante; dar circul si cheia de roti intra in dotarea standard? "Set pana=112 euri" - din lista de optionale inseamna cric-cheie ori compresor+lichid vulcanizare (ca la Seat)? Merci!

Orice masina se livreaza cu cric si cheie de roti incluse in pretul masinii.

Setul pana este spray-ul acela de umflat si etanseizat cauciucul.

P.S.:Taurul nu este in oferta!Ar creste prea mult pretul masinii! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

Nu am vrut sa deschid un topic nou si cum asta pare potrivit, iata si intrebarea:

- la ce anume trebuie sa te uiti cand primesti masina de la dealer?

Intreb si eu pt ca e prima data cand am masina noua si sunt convins ca o sa am emotii si din cauza euforiei nu

o sa mai fiu atent la unele mici detalii.

Pt cine este curios, am comandat o Fabia Charme 1.2HTP.

Numai bine si merci de viitoarele sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia Charme?!? Adica cum e asta? E o varianta de echipare presupun, nu?

Si ca sa incerc un raspuns...vezi daca ai bonusurile promise (cd-player, presuri etc.), pachetul pt.roata de rezerva..nu mai stiu. Poate vin si alti colegi cu raspunsuri mai complete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-a intamplat ceva asemanator.In sept 2005 am depus dosarul la Porsche Romania pentru a lua un VW Passat 3C 2.0TDI 140CP in Leasing.Reprezentantul firmei nea spus ca daca o comandam de la 0 o sa dureze cel putin 3 luni si daca luam una care o au iei pe stoc in Germania dureaza maxim 8 sabtamani.Normal raspunsul de la leasing trebuia sa vina in max 8 zile.Si cu ajutorul celui care a luat dosarul nostru si a uitat ce a facut cu el in loc sa il depuna la Porsche Leasing raspunsul nu l-am primit nici dupa 1 luna si 1 sabt.Si masina a fost livrata dupa 2 luni.Deci in concluzie tot 3 luni a durat cu toate ca trebuia sa dureze 1 luna jumate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Godfather

Fabia Charme este o promotie noua pe care am descoperit-o intamplator in Showroom-ul Skoda de la noi din Timisoara.

Masina are ABS, 2xAirbag, Clima...etc.. CD-player.. etc. Pretul la 1.2 HTP Hatch este 10500euro

Mie mi s-a parut o oferta super buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea ar trebui sa te uiti la utmatoarele aspecte:

- caroseria sa nu fie zgariata si sa nu prezinte urme de rasina de protectie pe ea

- interiorul sa contina toate elementele din promotie de gen, covorase daca sunt incluse, plasa de armare bagaje daca exista, roata de rezerva, cric, cheie de roti, carlig de remorcare.

- verificare instalatiei electrice lumini, semnalizare ,etc

- Compartimentul motor trebuie examinat de asemenea. Sa te uiti ca protectia antifoc sa fie la locul ei (la mine nu era :P )

- sa-i rogi sa-ti treaca pe certificatul de garantie seria bateriei daca nu este trecuta. Vorbesc de certificatul de garantie emis de dealer.

- sa verifici adeverinta provizorie de circlatie si asigurarea pe o luna sa contina datele corecte de identificare a masinii (eu a trebuit sa merg pentru asta a doua zi la dealer)

- sa ai cartea tehnica si service plan-ul in masina.

Si in rest sa te bucuri de masina. Va fi greu sa fi atent la toate deoarece cel putin in cazul meu eram prea incantat de masina noua asa ca multe chestii nu le-am observat, si nici nu mai aveam rabdare sa le verific toate. Abia asteptam sa ma urc in masina si sa o scot pe drum :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vestea buna e ca masinutza a sosit. :P

Tocmai am mers sa dam avansul si tipa care se ocupa de noi ne-a zis ca masina a sosit mai repede cu o saptamana. M-am urcat in ea, m-am uitat la motor, roata de rezerva, cric.... etc.Nu e zgariata.

Instalatia electrica nu am verificat-o, aia va fi luni cand vom merge sa dam restul de bani si sa luam masina.

De abia astept.......uff ca mult mai e pana atunci!!

Numai bine.

Merci de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sosit masina inaite de a depune avansul?!?!?! Se comanda o masina asa... pe ochi frumosi?!

Mai corect ar fi fost sa-ti spuna ca vei cumpara o masina de pe stoc.:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai noi stiam ca o masina cu culoarea care o vroiam noi, trebuia sa vina sapt urm. Asa ca am comandat-o si ca venim cu avansul a 2 zi.

Surpriza emisiunii am avut-o azi cand am dat avansul si masina era in curte!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam si eu Fabiuta,ieri dimineata am avut placuta surpriza sa fiu anuntata de dealer ca mi-a sosit masina.Livrarea a fost la 8 saptamani de la comanda,am fost placut surprinsa ca n-a intarziat mai mult,tinand cont de faptul ca e o Elite cu ceva optionale si multa lume pe forum s-a plans de intarzieri la livrare.Oricum,am fost cea mai cuminte clienta,n-am sunat niciodata sa intreb de noua masina. :) Poate fiindca o am pe cea veche.

:) Sper sa am noroc cu ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!