Jump to content

Comanda, livrarea si primele impresii


cornel4web
 Share

Postare recomandată

te inteleg cu rabdarea.......sa iti zica acum ce scrie in webwheel la rubrica DISPO order...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    41

  • danym

    15

  • abogdan

    10

  • godoroja

    8

Top Posters In This Topic

Conform webwheel, abia ieri a intrat in tara si trebuie sa i se faca vama . Bun, dar pana acum timp de 3 saptamini masina nu era de negasit. Deci mai am putin.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din momentul in care masina iese din fabrica si este emisa factura de fabrica pana cand ajunge la Curtici prea multe nu se stiu.Apare din nou in program cand este la Curtici,pana atunci scrie tranzit :rolleyes: Eu asteptam masina sa apara in Curtici si ea era blocata in Franta din cauza grevei transportatorilor.A venit instiintare catre PoRo din partea fabricii despre starea ei (in acel transport erau 47 de seaturi)asa ca este destul de greu sa afli in ce transport se afla masina ta si unde este exact.Noroc ca Cehia nu este chiar atat de departe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor!

Sunt un vechi si in acelesi timp un nou posesor de Skoda Fabia (fost 1.4 MPI 68 CP, actual 1.2 HTP 64CP), plus un Oltcit 12 TRS modificat pt. cursele legale

La mine treba cu livrarea a stat in modul urmator : am un prieten consilier de vanzari la AVIA si in momentul in care m-am hotarat sa schimb masina, el m-a sfatuit sa nu ma duc la el gata hotarat pe o anume varinata de echipare ci sa vin si sa vedem impreuna ce este disponibil prin Curtici. Zis si facut. Plecasem initial pe varinata Combi Avantaj, dar el a gasit disponibile in Curtici la varianta Combi HTP doar 2 variante Elite. Am ales una din ele, el mi-a rezervat-o pt. 10 zile timp in care eu m-am ocupat de adunarea actelor necesare, plata avansului, etc. dupa care odata rezolvate astea el a plasat comanda pt. masina si in 10 zile am avut-o (asa cum mi-a promis de la bun inceput). Am mai trimis doi prieteni la el si s-a rezolvat la fel de repede.

Ideea e ca e indicat (daca vreti masina repede) sa mergeti la dealer si sa vedeti ce au disponibil in zona Curtici si de aici sa alegeti o varianta de echipare care sa va satisfaca. (asta daca va grabiti) Desi acum cu programul Remat i-au dat rau peste cap cu logistica…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform webwheel, abia ieri a intrat in tara si trebuie sa i se faca vama . Bun, dar pana acum timp de 3 saptamini masina nu era de negasit. Deci mai am putin.... :)

Nu vreau sa iti jignesc dealer-ul dar eu cred doar ce vad.....deci pune poza cu ce scrie la Dispo Order. Uite ca in exemplul atasat.

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Print-screen din webwheel pe comanda cu numele tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nici in saptamina asta nu primesc masina... :) Poate totusi saptamina viitoare... iarasi !!!

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci care a fost durata de asteptare la tine fata de cea promisa de dealer ? De-abia am facut si eu comanda la o Fabia dar ajunge la sfarsitul lui septembrie. In august fabrica nu o sa lucreze primele doua saptamani. Stie cineva daca afecteaza cumva aceasta pauza durata de asteptare a masinii ? Care sunt pasii facuti de la plata avansului? In cat timp incepe asamblarea masinii. Eu am mai pus niste optionale pe ea, altfel cred ca gaseam ceva pe stoc.

Ma iertati ca pun atatea intrebari dar nu mai am rabdare pana vine masina ! :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ho,ho, tot ce iti promite dealerul fi convins ca nu se prea materializeaza.Mie mi-a promis ca in 5 ,maxim 6 saptamini masina e livrata. Povesti ! Abia pe saptamina viitoare mi-a promis ca ajunge (de data asta am vazut si eu pe webwheel ca a trecut de vama si trebuie doar adusa la Cluj ) si se implinesc fix 8 saptamini. Deci daca ai ceva optionale suplimentare iti recomand sa te inarmezi cu ffff multa rabdare , pentru ca o sa ai nevoie ! Dar fi linistit : mai devreme sau mai tarziu, masina tot va veni... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai ceva optionale suplimentare iti recomand sa te inarmezi cu ffff multa rabdare , pentru ca o sa ai nevoie ! Dar fi linistit : mai devreme sau mai tarziu, masina tot va veni... :(

Subscriu ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai este ceva : din surse sigure (adica de la dealer :( ), orice comanda se prelungeste cu cel putin 2 saptamini din cauza concediului de la fabrica. Asa ca .... rabdare si mai muuulta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, multumesc de "incurajari". Mie 8 saptamani mi-a spus dealerul ca dureaza, cu tot cu concediul de 2 saptamani al fabricii. Acum stau si astept, ce pot sa mai fac. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai este ceva : din surse sigure (adica de la dealer :P ), orice comanda se prelungeste cu cel putin 2 saptamini din cauza concediului de la fabrica. Asa ca .... rabdare si mai muuulta :(

Asta cel mai probabil e o abureala de-a dealerului ca sa aiba o acoperire in cazul unei eventuale intarzieri. Dupa cum stii dealerii, cand fac o comanda, primesc de la fabrica un raspuns exact asupra datei cand va fi fabricata masina. Si, cu siguranta, concediul este luat in calcul cand se da acel raspuns.

@danym : ca sa ranspun si la intrebarile tale, pasii pentru avans sunt : te duci cu porcoiul de bani la dealeri si el iti taie chitanta ;) . Asta daca platesti cache. Daca platesti prin banca : a) dealerul iti da factura proforma, b ) tu te duci si o platesti la banca. Iti recomand sa platesti cat mai repede avansul. Abea dupa aia se face comanda ferma la fabrica. Dupa asta dealerul te poate anunta cand iese masina ta din fabrica.

Modificat de stefan_ieu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da ,dealerul stie exact cand se fabrica masina dar apoi daca sunt in concediu cine o mai trimite din fabrica ? Masina se va fabrica dar va sta la ei in curtea fabricii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mult si 8 saptamani. Au existat cazuri de depasire a termenului si daca da cam cu cat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au existat si mici depasiri ale termenului, dar sunt sanse si sa vina mai devreme. Cum ti-e norocul. Oricum, vezi care e data din contract si daca este depasita mai ciupeste si tu de le dealeri niste covorase, ceva, ca sa nu ramai suparat :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am comandat masina in 21 februarie si inca nu mi-au dat nici macar cu aproximatie data de fabricatie. se pare ca o voi primi prin noiembrie daca am noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Tu vorbesti serios? Despre ce masina e vorba? Ai semnat contract cu dealerul, ai dat un avans? Daca da, atunci vezi cat e data de livrare din contract si in cazul unei astfel de intarzieri poti sa faci un scandal monstru acolo. Nu e normal sa astepti atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai frate , cum adica in februarie ??? Unde ai comandat-o in Ucraina ???

Si eu cand am platit avansul, platit cu op, nu am semnat nici un contract. Trebuia ??? Dealerul nu a zis nimic si doar l-am intrebat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie clar in contract 8 saptamani de la plata avansului. De cerut nu stiu daca mai indraznesc pentru ca am obtinut deja oglinzi electrice si cu incalzire si faruri de ceata cadou. Asta poate si ca o consolare ca nu am reusit sa prind loc in programul rabla. :) Iar ca sa stau pana in septembrie la o redistribuire a 2000 de locuri care se spune ca au ramas... prefer sa am masina noua mai devreme si sa incerc sa vand vechea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat audi q7 3.0 tdi 233 cp. mi-au promis ca in 3 luni vine si pe contract au scris 7 luni.... "dar nici gand sa astepti atat" -mi-au spus. Se pare ca voi astepta cu niste luni in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai tata , stai asa ca tu esti meserias !!! Pai daca vrei Q7, normal ca doar abia acum au inceput sa-l produca.Oricum ... uau :) , asa da masina !!!!

Noi muritorii de rand , doar cu Fabia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum citesc contractul.... termen de livrare 7,5 luni plus daca e cazul 8 saptamanila vehiculele executate pe comanda in anumite conditii. daca autovehiculul are o dauna totala pe durata tranportului se reprogrameaza productia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cand am platit avansul, platit cu op, nu am semnat nici un contract. Trebuia ??? Dealerul nu a zis nimic si doar l-am intrebat :)

Ma repet, dar am devenit curios !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!