Jump to content

Caseta directie Golf 5


just_clausz
 Share

Postare recomandată

Țin de clapeta și împing înainte și înapoi și se vede la tamponul stâng ca are joc se mișcă cam mult și când dau demaraj mai puternic sau dacă scot și esp-ul și dau demaraj se aude poc poc poc însemnând ca este și cel de la jumat. 

Singurul lucru care se simte sunt trepidații la relantiu! 

Dar ce rol ar avea tampoanele cu problema mea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu l-ai incercat în fața și în spate....încearcă să miști stânga dreapta ... Ridică capota și împinge de mașină din partea șoferului și uitate la motor vezi se mișcă ??? Îți zic sa nu cumva sa nu simți motorul și să ai impresia că este instabilă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mișcă foarte puțin dacă mișc de motor dacă mișc de mașină nu se observa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 30.05.2017 at 1:51 PM, Spacer said:

Voi incepe cu asta, ms

Salutare ai rezolvat ceva cu caseta de direcție golf 5 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

La a mea caseta de directie a reaparut "cloncanitul" cand misc stanga - dreapta volanul pe loc. Mentionez ca in urma cu approx 2-3 ani a fost strans de mecanic ceva la ea dupa care zgomotul a disparut. 

Ce ma sfatuiti sa incerc reconditionare caseta sau schimb? Jetta 2008 1.6 mpi. Sau alte variante?

In Galati am gasit pe cineva care reconditioneaza dar sincer din discutii nu m-a convins. Daca sunt recomandari pentru astfel de operatie va rog sa le impartasiti. (macar in privat daca se considera reclama aici). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, 

Sa fie noua sau din dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua este 6500 lei, deci poti sa-ti dai singur raspunsul......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch e 2600 lei, nu speria oamenii. :P 

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate amândoi....noua originală de fabrica 60.... bosch rectificat tot "nou" 26 cu cablaj tot din magazin

Cristi P eu zic cea la 26  chiar dacă se spune că nu sunt reușite dar ai garantie....second nu stii cand te lasa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi.

Deorece inca nu pare a fi urgent de schimbat intentionez sa urmaresc la dezmembrari daca apare ceva cu km mai putini.

Am doua necunoscute:

  1. Trebuie sa ma uit dupa un cod anume?
  2. Are importanta daca este masina cu volan pe dreapta?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc stânga cu deapta

Numai stiu ce masina ai ...cred ca iti trebuie caseta cu 3 prinderi 

Încearcă totusi daca nu ai joc in axul cremalier o gresare a casetei plus regla ..curata  călăretii aia si dupa vaselina in caseta si gata asta daca nu ai joc in ax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina din semnatura, cand o sa mai ajung la mecanic o sa incerc gresarea conform instructiunilor de mai sus.

Revin cu informatii dupa 1 Mai :) 

Weekend prelungit placut tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare voua colegi

Am citit toate cele 10 pagini. De ce ? Ca am acel joc stanga-dreapta al volanului si un sunet in partea de jos cand trec prin unele gropi.

Am vorbit cu baiatul care se ocupa de masina mea ( golf variant 2009) si ce mi-a spus el, am citit si aici pe forum. Adica gresare si strangere. Daca nu , schimbata caseta. Acum vedem ce facem. O sa o las asa o perioada ca bate uneori si volant si vedem care o sa fie prima. O sa urmaresc topicul sa mai aflu una-alta. 

O zi frumoasa tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strângere 40Nm la ambii calaraeti dupa inapoi 5 grade ...sa se pastreze aceleași reglaje la ambii călăretii  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema mai veche (de peste 2 ani, 70.000 km)  la Golf 5, 2.0 SDI, an 2005 , 350.000 km , când trec peste denivelări mai pronunțate se aprinde martorul servodirectie volan galben in bord , servodirectia funcționează normal pentru un timp pana mai dau peste niște gropi si apare martorul de culoare rosu moment in care nu mai functioneaza  servodirectia. Daca sterg erorile cu vag com totul revine la normal, adică servodirectia funcționează normal, martori în bord nu mai am, totul pare ok. Menționez ca dacă merg pe sosele ok , fara gropi,  nu am nici o problema. De la ce poate fi ? soluții va rog  ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca numai la socuri reactioneaza eu vad o problema de contact pe undeva. Cred ca G5-ul din start are servo electric (nu vreau sa mint), deci pe sub masina ar trebui sa te uiti sa vezi la care din mufe ai probleme. Daca nu e de acolo posibil sa fie din periile de pe electromotorul servodirectie. Sper sa nu vorbesc prostii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele casetei ....motorul....sau senzorul din axul de jos...pune eroarea sa o vedem

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Aerofan said:

Avand in vedere ca numai la socuri reactioneaza eu vad o problema de contact pe undeva. Cred ca G5-ul din start are servo electric (nu vreau sa mint), deci pe sub masina ar trebui sa te uiti sa vezi la care din mufe ai probleme. Daca nu e de acolo posibil sa fie din periile de pe electromotorul servodirectie. Sper sa nu vorbesc prostii :D

Motoarele sunt fara perii......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.05.2018 at 16:37, iahimmihai a scris:

Mufele casetei ....motorul....sau senzorul din axul de jos...pune eroarea sa o vedem

Address 44: Steering Assist Labels: 1Kx-909-14x-44.clb

Part No: 1K1 909 144 G

Component: EPS_ZFLS Kl.1 1401

Shop #: WSC 00000 000 00000

VCID: 2F6DF53EBEBD41663D9-807A

2 Faults Found:

00573 - Steering Torque Sensor (G269)

008 - Implausible Signal

00573 - Steering Torque Sensor (G269)

008 - Implausible Signal 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum banuiam

2hdqfmh.jpg

Caută un electronist si refa lipiturile la fire

Sau curatale dai cu un pic de wd40 dar exact pe lipituri nu pe banda nu pe altceva

Uitam de acolo pleaca un fir într-un manson de plastic cu o mufa verifică firul ala si mufa ...in primul rând...apoi te apuci de altele

g5_48-08 (2).pdf

Ar mai fi pe cine intereseaza

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitați aici solutia problemelor voastre....dar intai verificați cablajele 

 

www.drive2.com/l/496041648287908010/

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iahimmihai...ai pus niste coduri pt tachetii impingatori, simering, colier etc.( kit reparatie). A fost ok caseta dupa schimbarea lor ?

Merita sa o fac sau mai degraba chimbarea casetei ?

Screenshot_2018-06-05-14-53-48.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schimbați.......daca nu ai joc ci doar zgomot ....dai jos baga vaselina buna sa nu înghețe sa nu curgă si strânge inapoi un grad peste cum era strâns.....daca ai joc schimbo

Nu prea se uzează tachetii aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu reconditionarea unei casete de directie la golf 5? 

Am fost la un mecanic si mi-a spus ca ar trebui inlocuiti tachetii, dar mi se pare dubios ca pe langa cloncanitul pe care il face cand dau stanga-dreapta pe loc, se aude un scartait si nu stiu daca e tot de la caseta sau din alta parte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!