Jump to content

Motorul nu trage


84.mky
 Share

Postare recomandată

Este vorba de un seat leon 1.4 2001. Motorul nu merge rotund, mai bine zis turometrul are oscilatii cand stau pe loc iar in sarcina nu vrea sa traga si provoaca vibratii foarte mari mai ales la esapament...suna zici ca-i tractoras :P.

Am un OBD scan si am scanat ECU de erori si am primit urmatoarele:

Vehicle VIN: Not present

Vehicle Manufacturer: Unknown

Vehicle Calibration ID: Not present

Current Fault Log

------------------

P0328: Knock Sensor 1 Circuit High Input (Bank 1 or Single Sensor)

P0300: Random/Multiple Cylinder Misfire Detected

P0303: Cylinder 3 Misfire Detected

P0304: Cylinder 4 Misfire Detected

Pending Fault Log

------------------

ECU reports no pending faults

Historic Fault Log

------------------

ECU reports no historic faults

Other discovered fault codes

(possibly pending, current or manufacturer specific)

----------------------------------------------------

ECU reports no other fault codes logged

Are careva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratulescu Adrian

P0300: Random/Multiple Cylinder Misfire Detected

P0303: Cylinder 3 Misfire Detected

P0304: Cylinder 4 Misfire Detected

- bobinele de inducție de la cilindrul 3 și 4 sunt arse. Ele pot provoca vibrații ale motorului și lipsa de putere la accelerări. Dar am înțeles ca de vina mai pot fi și bujiile. Sfatul meu ar fi ca înainte de orice schimbare de piese sa se efectueze niște investigații mai amănunțite de către un mecanic stăpân pe meseria sa, ca dacă te iei după tester schimbi jumătate mașina fără sa rezolvi problema, o spun din propria experienta.

Modificat de Bratulescu Adrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba bujiile daca si-au facut vechimea, incearca o bobina de inductie noua si vezi daca pe cilindrul respectiv dispare eroarea de lipsa a aprinderii. Ar putea fi si din alimentare ceva, filtru infundat, pompa de benzina care nu mai asigura presiunea suficienta.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa simptome masina merge in 2 cilindri. Verifica mai 'nainte bujiile, insa eu cred ca sunt bobinele de inductie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspunsuri. M-am gandit si eu la bujii si/sau bobine. Rusine mie, nu am nici macar o cheie de bujii in masina, dar o sa merg la un mecanic joi sa vedem ce facem. Revin cu detalii dupa.

Multumesc inca o data !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost la mecanic...mi-a zis sa cumpar fisele de bujii si bujiile sa le schimbe si sa vedem dupa daca e ok. Bun...dar, oare nu trebuia sa verifice un pic fisele alea sa vada care sunt duse si care nu? Am vazut ca se pot comanda pe bucati (sper sa nu ma insel) deci de ce sa cumpar toate 4? Poate gresesc eu dar asa mi se pare logic. Asa ca m-am gandit sa ma duc eu frumusel sa-mi cumpar o cheie de bujii si sa schimb prima data bujiile. De asemenea daca ma poate ajuta cineva cu un link despre cum se pot schimba fisele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!