Jump to content

Golf 6/Jetta - Xenon After Market


dann778
 Share

Postare recomandată

danny, la golf daca alegi camera rear assist te obliga la rcd510 sau rns 315 sau rns 510...si e normal sa ai nevoie de un ecran color cu o rezolutie decenta pentru a justifica existenta camerei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, ai dreptate. Am gresit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu banuiesc ca din punct de vedere tehnic nu au fost pregatiti din start pentru astfel de dotari....Cred ca au pierdut niste banuti neoferind aceste optionale...Eu mi-as fi pus xenoane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti sa revenim on-topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Se marita pe farul normal de Jetta 6 sa pui lupe si dupa aia xenon? Se potrivesc in far lupele astea universale ca se le numesc asa?

merita*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eu nu i-as face asa ceva. Mai bine mai astepti si pui faruri originale cu lupe. Nu se compara dpdv al calitatii.... si e vb de faruri - siguranta la drum - nu moft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu am comandat Jetta cand nu erau in configurator faruri cu xenon, dar am fost la reprezentanta sa-i intreb cat ma costa sa-mi monteze faruri cu xenon si am ramas socat de raspuns 5000 de euro!!!! Au spus ca trebuie schimbate faruri, instalatie electrica etc. Chiar atat sa coste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Wow 5000 euro e un Logan nou :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta poate sa coste cam atat. Daca le strangi tu nu mai costa chiar atat, dar 1.000 - 1.500 tot costa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca o sa imi sara multi in cap, postez si eu ca sa aduc ceva lamuriri, nu din postura de vanzator, ci din cea a celui care are xenon pe far fara lupa.

NICIODATA nimeni nu mi-a dat flash din fata ca l-as deranja cu farurile mele.! de ce? pentru ca le-am lasat maxim in jos si nu sunt probleme

---pe ceata, daca folosesti un bec de maxim 5000k, vezi mai mult decat bine.

nu vreau sa acuz pe nimeni, insa se pare ca multi vorbesc in necunostinta de cauza, sau sunt incapatanati cand vine vorba de recomandarea ce i se da vis a vis de temperatura luminii si de cat de sus sa isi tina farurile .

BAFTA TUTUROR!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Niste faruri cu lupa cu xenon in ele pot fi mai putin deranjante decat niste faruri cu halogene reglate prost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

chiar daca o sa imi sara multi in cap, postez si eu ca sa aduc ceva lamuriri, nu din postura de vanzator, ci din cea a celui care are xenon pe far fara lupa.

NICIODATA nimeni nu mi-a dat flash din fata ca l-as deranja cu farurile mele.! de ce? pentru ca le-am lasat maxim in jos si nu sunt probleme

---pe ceata, daca folosesti un bec de maxim 5000k, vezi mai mult decat bine.

nu vreau sa acuz pe nimeni, insa se pare ca multi vorbesc in necunostinta de cauza, sau sunt incapatanati cand vine vorba de recomandarea ce i se da vis a vis de temperatura luminii si de cat de sus sa isi tina farurile .

BAFTA TUTUROR!

din cate m am mai informat si eu la fel am inteles ca ce care deranjeaza cu xenon pe faruri fara lupe sunt cei care nu si le lasa mai jos din contra le tin la maxim sus si folosesc becuri cu luminozitate foarte mare peste 5000k stiam ca OEM e 4300k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exista si varianta de faruri AM cu lupa, care :

-pot avea defect de fabricatie pe lupa si deranjaza mult mai mult decat un far fara lupa reglat bine

- lupa e confectionata din plastic si in 6 luni risti sa le dai jos, pentru ca lupa de deformeaza sau mauiese pe interior si vizibilitatea scade dramatic....

sunt multe aspecte de care trebuie tinut cont .....dar in primul rand trebuie o documentare temeinica de la cei care au sau au avut, nu de la cei care doar au auzit.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu montat pe Golf 4 xenon AM fara lupa timp de 2 ani,vreau sa zic ca se vedea foarte bine(ploaie,ciata) si nu am primit mii de flash-uri.b_76_jaf are dreptate,farurile trebuie reglate pentru a nu deranja pe cei din trafic.Intradevar sunt destui conducatori auto care isi monteaza xenon dar sa regleze farul uita(persoanelor respective l-as imbraca volanul pe cap).Ce pot sa zic ca am primit deja destule flash-uri de cand am noua Jetta,am fost la reprezentanta sa le reglez dar sunt ok nu am ce regla eventual sa le las un pic mai jos.

La momentul de fata nu mi-as monta xenon AM dintru-un singur motiv,se vede foarte bine si cu bec normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminozitatea sau mai bine zis intensitatea luminii (cea care deranjeaza) nu are treaba cu temperatura, chiar 4300k dau o lumina mai alba, iar 6000k albastruie. Deranjant cu adevarat este modul de imprastiere a razelor. Lasatul farurilor mai jos nu rezolva problema, doar o carpeste.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Exact. Doar ca lumina e mai alba si te ajuta cat de cat si pe timp de ploaie - la 4200k. Cele de 6000k, bat spre albastru... si nu te avantajeaza pe carosabil umed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!