Jump to content

Service - operatii


sarbul
 Share

Postare recomandată

A2a revizie la masina. Aproape 3 ani si putin peste 30k km (nu merg la munca cu masina si am putine drumuri in oras).

Am fost surprins ca apare la cerinte inlocuirea uleiului la haldex la primii 3 ani si din 2 in 2 ani dupa acea (in carte zice 60k km - am intrebat si raspuns a fost ca asa apare mai nou in sistem). Am inlocuit ulei, nu vreau probleme cu garantia si un ulei nou este bun intotdeauna. Filtrul nu a fost mentionat.

Am refuzat momentan update de soft. Nu vreau sa am surprize inainte de concediu.

Cost pt ulei motor, filtre si ulei haldex - 860 RON la Brady.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super pret la Brady! Din pacate cand am vrut eu sa fac programarea erau aglomerati si doar la Aviamotors am gasit liber dintre toti dealerii Skoda din Bucuresti/Ilfov.

Pe mine Aviamotors m-a taxat premium 1818 lei: revizie 90K (~1200 lei) + placute frana spate (~ 600 lei) cu toate piesele originale si ulei Mobil1. In viata mea nu mai calc pe la ei si nici nu sfatuiesc pe altii.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate o recomandare pt service roti , Bucuresti ? Ma intereseaza sa fac geometria .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auto-soft, dar nu dudesti ci militari. la fundeni nu am fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ref la ulei motor : as vrea sa pun la urmatorul schimb Ravenol ; actual am Valvoline . 

Ce parere aveti despre Ravenol ? Ati folosit ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, 

Urmează sa fac revizia de 90k la un Superb 2.0 140cp cutie manuala, la care voi schimba clasicele filtre (ulei, aer, polen). Cel de motorina l-am schimbat la 75k, îl sar acum. 

Intrebarea este când schimb uleiul din cutia de viteze? Este vreo recomandare în sensul asta? 

Am schimbat deja curea de distribuție pe la 85k (mașina avea aproape 6 ani și nu am vrut sa risc). Nu am schimbat nimic la placute de frână, am un stil preventiv de condus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se schimba. Iti recomand sa schimbi toate filtrele, inclusiv cel de motorina. Nu e un efort financiar care sa puna presiune pe buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaip86

Salut, intr-adevar nu se schimba. Insa eu l-am schimbat pe la 120.000. E simplu. Trebuie sa ai 2 cricuri , un imbus de 10, o pompita si binenteles uleiul nou. Adica 3 l pe original.   Ca si sfat, desfa intai imbusul de umplere si apoi pe cel de golire. Cantitate de reumplere 2,3l.

 spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am si eu nevoie de cateva lamuriri:

Am un Suberb 2, 4x4, 2.0 TDI, 170 cp, 2012, codul de motor CFGB, la care trebuie sa ii fac revizia de 180.000 km si, implicit, inlocuirea lichidului si filtrului Haldex.

- Haldex-ul este de generatia 4?

- codul corect pentru lichid (ulei) este G 055175A2?

- care este codul de piesa pentru filtru?

Daca mai aveti si alte info, v-as fi recunoscator (cum ar fi aceea ca reprezentanta VAG nu schimba filtrul, pe motiv ca nu ar avea, dar la reprezentanta Volvo se schimba).

Drumuri bune sa aveti!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, acum m-am lamurit.

E ok sa caut o recomandare de service pe forum, sau se considera reclama? (o sa caut si prin aria despre service)

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta intai pe forum si intre timp cine iti vede postarea poate iti da un hint, daca vrei reprezentanta eu am avut experiente mai degraba bune cu Avia Motors.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca la Haldex gen 4, reprezentanta nu schimba filtrul la schimbarea uleiului, deoarece nu apare la ei in nomenclatorul de piese.

Producatorul, in schimb, il si fabrica, il si recomanda la schimbare. Am cumparat singur piesa, acum as vrea sa gasesc un service cu baieti priceputi, care sa schimbe si filtrul si sa si bage cei 750 ml de ulei.

Merci mult, ma duc pe aria de service sa cer ajutor acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei nu e problema, se baga usor. Filtrul e putin mai dificil de inlocuit, nu prea e accesul asa usor, dar se poate face fara mare pricepere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare!Pt Superb 2 2.0tdi CBBB aveti idee care este capacitatea circuitului de racire?Vreau sa inlocuiesc antigelul si nu stiu ce cantitate sa cumpar.Cei care ati mai schimbat antigelul,ati mers pe G12 sau G12+?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

As vrea sa schimb ulei cutie de vit manuala , 6+1 . Am gasit ulei SWAG GERMANY - la pret decent , Original VW - la pret astronomic . Inclin sa utilizez SWAG . Ce parere aveti ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!