Jump to content

Noua masina de familie


grp

Postare recomandată

cristi_eftimie: Multumesc de urare. Lol, dar nu :). Am dat doar fata jos pentru ca ala de la vulcanizare le-a strans cu ciuda si a durat operatiunea vreo 30 de minute. Pe de o parte. Pe de alta parte, in iarna ce a trecut, am reusit sa fac o pana si sa merg pe pana putin mai mult decat trebuia, asa ca am ramas in 3 cauciucuri de iarna si rezerva care era de vara. Acum o janta cu cauciuc de iarna e rezerva, doua din ele or sa mearga pe spate si o sa trebuiasca sa mai cumpar doua de iarna. Acum am 5 anvelope de vara pe 17", 3 anvelope de iarna pe 17" si patru anvelope de vara pe 18". Si cat de curand or sa mai fie 4 de 18" ca astea, dupa cum spuneam ating pe undeva la bracaj maxim. Si nu mai am loc in magazie de atatea anvelope :D. Daca mai strang un set deja imi deschid vulcanizare :10[1]: .

Link către comentariu
  • 5 weeks later...
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grp

    123

  • Muale

    8

  • xDaniel

    8

  • florinpbv

    7

Din ciclul: mi-am luat avant deci pot sa car balansoar :10[1]:

 

A fost promo la Metro si daca sotia isi dorea, cadou de ziua ei sa fie :). In plus o sa va pun o poza cu "bateria" noua, care a fost "incarcat" la rece. De trei zile tot sarbatoresc sportiv: halbere!!

post-22674-0-09843300-1367158085_thumb.j

post-22674-0-56017500-1367158087_thumb.j

Link către comentariu

Sa stii ca ma apuc sa-i schimb farurile Golfuletului, ii pun proiectoare bixenon si vreau sa ii fac si instalatia pentru becurile cu ceata (farurile care le-am cumparat au bec de ceata, eu la cele originale n-am avut). Poate iti dau idei :P. Am ramas surprins cat loc e in Audi dupa ce am carat o masa din plastic si 8 scaune si dupa si sezlong-ul care este chiar foarte lung...

 

Iar "bateria" 1+2 a fost consumata in intregime in scopuri nobile (am turnat "fundatia" gratarului) + am sarbatorit ziua numelui si a sotiei :beerchug: .

 

BTW sa traiesti cu numele :beerchug: .

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am facut revizia de 10.000 km acum doua zile. Am fost sa schimb flansa de la alternator care scartaia la viraj maxim si cu ocazia asta am facut si schimbul de filtre si ulei. Minunati-va si voi de ce e in Galati in particular si in Romania in general. Cand am luat masina anul trecut si am schimbat filtrele ziceai ca sunt aproape noi, acum...

 

Cand te gandesti ca asta respiram si noi si masinile noastre, iti vine sa nu mai platesti nimic din toate rahaturile astea de taxe si impozite!

 

post-22674-0-41473200-1368730785_thumb.j

post-22674-0-88335200-1368730800_thumb.j

post-22674-0-99548400-1368730812_thumb.j

Link către comentariu

Aşa este ,Ţară de tot c...u ,exact aşa  a fost şi la mine , acum din cate am inţeles cik  '' se bagă o taxă de 3euro pentru autostradă''   :RO flag:

Link către comentariu
  • 2 months later...

Daca tot am stat acasa, de ce sa pierdem vremea: vopsim etriere. M-am ATENTIE LA LIMBAJ pe mine azi de frica: ridicasem mașina pe bca+lemne pe o parte si numai pe lemne pe cealaltă. Dar am ridicat-o prea sus pe spate si nu reuseam sa scot al patrulea cauciuc, cel de pe dreapta fata. Așa ca pun circul si mai ridic puțin mașina si dintr-o data mașina mea in trei roti pleacă înainte! Morții si răniți!?!? Mă uit, ramasese suspendată pe lemne, ce naiba se întâmplare? S-a spart bca-ul din fata si mașina plecare 20cm înainte. Slava Domnului n-a căzut pe motor sau baie! Deseara ii trag si o spălare buna. post-22674-13766540720697_thumb.jpg. post-22674-13766540895723_thumb.jpg

Modificat de lupo_bv
Limbaj necorespunzator
Link către comentariu

Vai de mine, ce "treaba" era sa faci ... bine ca s-a terminat cu bine!

Saraca nu avea cum sa franeze cu discurile direct pe pamant... :D

Link către comentariu

Îți spun ca mă luase tare de tot emotia. Mă gândeam ca se lungeste pe burta si ridic-o după. Bine ca s-a terminat ok. Asa ca mi-am luat inima in dinti si le-am spălat pe amandoua :)

post-22674-13767154229036_thumb.jpg. post-22674-13767154353427_thumb.jpg post-22674-13767154533806_thumb.jpg. post-22674-1376715466784_thumb.jpg

Link către comentariu

interesante poze, dar mai interesant este ca fix unde in locul unde ai facut pozele este un semn cu "fotografiatul interzis", barajul fiind clasat ca obiectiv strategic militar. dar absolut toata lumea se opreste acolo si face poze .

ps. faina masina .

Quino: corect, am vazut si eu afisul cu fotografiatul interzis, dar m-am mirat pentru ca imaginile cu barajul sunt si pe site-ul orasului Bicaz. In plus este absolut frumos si inedit asa ca nu puteam rata. OFF topic: Strazile din Bacau aratau alfel cand era sechelariu primar, acu' vad ca s-au mai stricat, dar raman printre cele mai bune din orasele din Moldova sau din tara. Am inteles ca Iasi-ul e varza...

@Andrei: ma duceam la munca. Cred ca dupa ce montez cauciucurile de iarna incep operatiunea 18". Mai am ceva "datorii la stat" ca sa spun vorba cantecului pana la sfarsitul anului si apoi daca le mai gasesc pe cele care mi le doream le iau. Iarna car si vara sanie .

Iașiul e varza pentru ca avem un primar tâmpit. Toate străzile principale le modernizează în același timp, plus centrul orașului este închis (deh, pietonal). Apoi vin ale șantiere mari tot la străzi. Nu cred ca pana la alegerile viitoare vor fi gata. În orice caz, după ce va fi gata, Iasi va arata foarte bine. Singura problema e ca durează.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk 2

Link către comentariu

@alex: Si la Galati e la fel. Si cred ca peste tot e la fel, dar nu vreau sa ducem discutia spre politica ca umplem rapid 100 de pagini.

 

In alta ordine de idei, am constat ca interiorul la discuri e destul de "prafuit". O sa ma apuc de el, janta cu janta si o sa-l dau cu argintiu. Nu stiu cand, dar trebuie sa fac si aceasta operatie :). Probabil maine sau uichendul urmator, depinde de ce chef o sa am...

Link către comentariu

Marti am fost putin in vizita de lucru pana la Brasov si am mai tras niste poze de pe traseu: un fel de ceata ce se ridica inainte de rasarit pe la 5.30, pe la barajul Siriu si prin Brasov intr-o parcare langa o sora mai mare. Si am mai trecut de un prag kilometric intre timp. La Brasov a fost surprinzator de curat (pe strada si trotuare), iar Iphone-ul un ghid bun (GPS-ul) pentru cateva stradute pe unde am fost. Strazile foarte bune, cel putin cele pe care am circulat eu. Am pus si niste poze cu trecerea din judetul Buzau in judetul Covasna, de parca ar fi alti drumari acolo. In Buzau am "rupt" masina pe centura sau ce o fi acolo, ca oricum era in lucru, dar de departe cea mai rea strada pe care am fost in ultima vreme.

 

Iar azi daca tot am facut niste vinete la gratar, ca sa nu pierdem timpul am dat cu putin spray argintiu unde ramasesem tura trecuta. Deocamdata ma opresc cu lucrul aici. Urmatorul proiect este luminile din usi, atat pentru picioare cat si inlocuirea ochilor de pisica cu cei luminosi.

post-22674-0-59406800-1377370448_thumb.j

post-22674-0-17750500-1377370476_thumb.j

post-22674-0-98088000-1377370495_thumb.j

post-22674-0-54085200-1377370520_thumb.j

post-22674-0-35865500-1377370540_thumb.j

post-22674-0-04650500-1377370562_thumb.j

post-22674-0-17021500-1377370602_thumb.j

post-22674-0-96045600-1377370622_thumb.j

post-22674-0-90847900-1377370635_thumb.j

post-22674-0-50624700-1377370646_thumb.j

post-22674-0-16271300-1377370657_thumb.j

post-22674-0-94806200-1377370673_thumb.j

post-22674-0-17040600-1377370688_thumb.j

Link către comentariu

Un week end la Lepsa. Vremea excelenta. Drumul excelent cu exceptia a 8km, care sunt in reabilitare inca si rupi masina. De fapt sunt cam 25 de km, cam din comuna Birsesti pana la Lepsa, unde nu exista marcaje pe sosea si indicatoare de atentionare, asa ca daca veniti seara sau noaptea multa atentie. Drumul virajat, dar excelent o placere de condus. Masina a stat in parcare sub un copac falnic la umbra, iar sticla de apa pe care am uitat-o in masina era azi la ora 3 cand am plecat, rece ca gheata :D. Daca vreti liniste si cateva plimbari Lepsa este o oaza de liniste, opusul Vaii Prahovei. Cazarea 70-80 de lei camera sau casuta in week end. Mancare pe indestulate si cu bani putini la Hanul Lepsa sau la pizzerie. Obiective turistice ar fi: Manastirea Lepsa, cascada Putna si pastravaria Lepsa si evntual daca va tin bocancii sunt trasee prin padure, dar slab marcate.

post-22674-0-51232600-1378050177_thumb.j

post-22674-0-50191800-1378050183_thumb.j

post-22674-0-40265300-1378050188_thumb.j

post-22674-0-92614900-1378050301_thumb.j

Link către comentariu

Multumesc colegului Buss. Am schimat stergatoarele cu care a venit masina cu Valeo silencio. Sa le vedem la iarna :) ca deocamdata sterg foarte bine.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am avut un week end de relaxare dragi colegi. Cu vreme buna, plimbare pe drumuri cat de cat bune, fara prea multe radare, odihna si peisaje superbe. Masinuta s-a comportat exemplar, e o placere sa mergi pe drumuri virajate cu ea, in urcare o simti cum trage din plin. In acelasi timp pe drumul de intoarcere de azi, pot sa spun ca n-am fost deloc "cuminte" si i-am cam dat bine de tot, iar consumul nu a urcat foarte mult.

 

Se vede temperatura de azi dimineata de la Piatra Neamt, doua ore mai tarziu la Lacul Rosu si apoi acasa seara. Desi a fost recisor, nu a parut chiar asa, pentru ca nu a batut vantul. Pe drumul de intoarcere a fost liber si i-am cam dat. Fata de cel de vineri seara cand a fost super aglomerat si am ajuns in 3 ore si jumatate, acum a fost super ok si am ajuns cam in 3 ore.

post-22674-0-03811200-1380471305_thumb.j

post-22674-0-91054300-1380471308_thumb.j

post-22674-0-91026800-1380471316_thumb.j

post-22674-0-69768400-1380471322_thumb.j

post-22674-0-43480000-1380471329_thumb.j

post-22674-0-43938700-1380471350_thumb.j

post-22674-0-89930000-1380471357_thumb.j

Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa ceva vreme in care dintr-o prostie am tot tras-o, in sfarsit a iesit si soarele pe strada mea. Din incident au iesit vatamate fuzeta, rulment, caseta de directie, bara spate (putin o atinsesem si eu la poarta, dar ma gandeam ca o fac mai incolo...) si cu ocazia asta am schimbat si placute fata (TRW) si pompa servodirectie. Se putea si mai rau, m-a ferit Dumnezeu :). Multumesc inca o data :).

Si daca tot m-am apucat, am mai luat si o bara fata, cu toate prinderile intregi dar si cu gauri pentru spalatoare de faruri. Bineinteles, vopsita si ea in culoarea mea :). Urmatoarea pe lista este instalatia de spalare a farurilor. Totodata am modificat si pozitia led-urilor de pe gaura de "pozitii" pe cea de "faza scurta" iar efectul este mult mult imbunatatit fata de vechea situatie.

Si ca o completare la jantele si anvelopele de iarna, ca sa mearga calatoria fara probleme (sper) pana in Praga, mi-am luat si cadoul de Craciun" in avans. Luni o si montez si o sa apara noi fotografii. Pana atunci un mic preview:

post-22674-13852195126975_thumb.jpg

Link către comentariu

Degeaba te-ai cumintit cu golful :)) acum nu poti refuza sa bagi bani intr-o frumusete de variant...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

Link către comentariu

Da. Sper sa reusesc in primavara. Pana atunci trebuie sa strang piesele si informatiile, desi o parte din ele le am deja. Si de pachetul lumini trebuie sa ma apuc, dar imi trebuie mai mult curaj sa ma apuc de desfacut panourile de la usi. :)

Link către comentariu

Gata am montat navigatia azi. E ok din toate punctele de vedere pe cate le-am testat azi. Maine sa mai joc putin la navigatie iar de miercuri o bagam in paine. Cand suna cineva comuta imediat pe telefon, dar n-am reusit deocamdata sa vad ce mai poate face. Microfonul incorporat sensibil, nu l-am mai montat pe cel extern.

S-a schimbat radical aspectul bordului, atat ziua cat si noaptea :). Momentan sunt in grafic si multumit :D

post-22674-13854058524573_thumb.jpgpost-22674-13854058623116_thumb.jpgpost-22674-13854058772389_thumb.jpg

Link către comentariu

arata super, mai ales in combinatie cu ornamentele de aluminiu ;)

mai trebuie sa faci ceva cu butoanele alea oarbe din bord, schimba-le cu unele luminate (cu ce functii, vezi tu.)

Link către comentariu

Intradevar arata super bine:

post-22674-13855819504664_thumb.jpg

De butoane nu stiu ce sa zic, ca n-am studiat problema :)

Am ajuns la Pecica jud Arad dupa un drum lung, bun ca aafalt dar si destul de aglomerat, cel putin dupa Orastie:

post-22674-138558213099_thumb.jpg post-22674-13855821484938_thumb.jpg post-22674-13855821652514_thumb.jpg post-22674-13855821777943_thumb.jpg

Maine dimineata plecam spre Praga si sper sa ma bucur de autostrada fara probleme. Plinul, vigneta pentru Ungaria si papa tutu :)

Link către comentariu

Frumos A4 (e modelul meu preferat) Navigatia ii vine bine si isi face si treaba dupa cate se vede. Drum bun spre Praga!

Link către comentariu

@ciprianD: multumesc si sper sa iti raspund aici intrebarilor tale.

 

OFF TOPIC:

 

S-a terminta micul concediu la Praga. Acum concluziile:

 

- Praga nu e nici cea mai scumpa nici cea mai ieftina. Exista lucruri de evitat, ca de exemplu sa mananci in Centrul Vechi, pentru ca este mai scump. La fel si bautura (dar nu neaparat) in majoritatea localurilor. Cascati ochii altfel cascati punga. De exemplu un magnet de frigider de pe strada care urca la Palat a costat 34 de coroane cu 5+1 bucati (~28.4 coroane). Aceeasi magneti in centru erau 30 dar nu existau 5+1. In alte magazine erau si 70 de coroane aceeasi magneti. La fel si Berea, vinul fiert, tricourile etc. Vinul fiert il gasiti cu 35-80 de coroane, dieferind pretul in functie de local, gramaj si metoda de preparare sau servire. La cel de 80 e mult, bun si stai pe scaun, la cel de 35 stai in picioare si bei din pahar de unica folosinta. La bere gasesti 4-5 sortimente minim in fiecare bar-restaurant. Mergeti pe draft sau la supermarket (Albert) unde o gasiti mai ieftin. La restaurant variaza pretul de la un minim de 50 de coroane halba de jumatate, la market pleaca de la 17 coroane doza de 0.33l. Pe o cutie intr-un bar de la Palat, am platit 95 de coroane?!?! greseala mea, pretul afisat era pentru draft si n-am intrebat exact.

 

 - Schimbul valutar: in marea majoritate a caselor de la hotel erau 1 euro 24.5-25.5 coroane. Daca scoti de la bancomat sau platesti cu cardul, depinde de banca, dar poti schimba cu 24-25.5 coroane. In Brno in schimb schimbul a fost mai avantajos de unde am scos bani de la un bancomat. Exista si case de schimb unde am schimbat cu 26.5 coroane pentru 1 euro si cu commission 0 (zero), dar exista si altele unde chiar daca nu au comision schimba doar cu 18.5 coroane la 1 euro.

 

 -  Puteti intreba mai la tot pasul pentru directii. Cehii vorbesc engleza, rusa, germana din ce am vazut noi, mi s-au parut destul de amabili si chiar si turistii care au mai fost pe undeva te pot indruma.

 

 - Transportul: eu am preferat sa las masina la hotel in parcare subterana (13 euro / zi parcarea). Cam mult, dar n-am inteles hieroglifele lor cu parcarea unde ziceau ceva de 24 de ore si ridicat masina. Exista si parcari pe strada, dar tot scrie pe stalpi rezervat si tot n-am inteles daca era pentru riverani. Transportul in comun are bilet unic. Cu tramvaiul, metroul sau autobuzul poti folosi acelasi bilet daca te incadrezi in timp. Pentru adulti 30 de minute costa 24 de coroane, pentru copii intre 3-15 ani costa 12 coroane (se apasa discount, apoi 24 si apoi bagi banii). Spre exemplu la dus spre Gradina Zoo am platit 120 de coroane intrucat metroul din statie l-am pierdut si autobuzul la fel, la intorc am fost mai organizati si in 28 de minute am ajuns la destinatie, schimband autobuzul cu metroul.

 

Atractiile vi le gasiti fiecare, in functie de modul de transport si ce va place sau ce doriti sa faceti. Cautati pe google si vi le afiseaza, impreuna cu parerile celor care au mai fost. De incercat hotdogul cu carnat de-al lor si sunca de praga la protap le gasiti pe Drumul de Aur din centrul vechi spre podul Charles/Carol. De asemenea si clatitele de acolo. Cumparati una si daca nu v-ati saturat mai luati . La Palat turul tuturor obiectivelor costa destul de mult si dureaza asa ca am intrat doar in Catedrala Sf Vitus. Mancarea peste tot pe unde am servit a fost proaspata, suficienta si rapid servita.

 

Costuri: La hotel Olsanka*** unde am stat noi se putea si manca in restaurantul propriu. Am inteles ca meniul zilei la pranz era chiar interesant si ieftin. Noi am avut micul dejun si cina incluse si mancarea a fost tot timpul ok, in stil buffet suedez. Cazarea am vazut ca era in jur de 40 de euro/zi camera cu 2 paturi. Net doar 20 de minute free doar in lobby, in rest daca vroiai era 6 euro pe zi in camera. Mie pe Iphone nu mi-a mers aplicatia lor, dar am avut net free in mai multe restaurant si la Gradina Zoo. La TV nu prea ai ce sa vezi, in cazul in care vrei sa ramai in camera. Aveau 13 programe in rusa si ceha, BBC in engleza si Raiuno in intaliana. Asa ca seara la culcare mai vedeam o stire pe BBC. Am mancat eu cu fiicamea si cu sotia spre exemplu 2 supe + 2 feluri doi + 2-3 beri si 2 sucuri si am platit si 650 de coroane (langa gradina zoo) si undeva pe langa Palat spre centrul vechi am dat 1.150 coroane cam acelasi lucru comandat.

 

ON TOPIC:

 

Calatoria a fost una sprancenata :D. Iesirea din tara a fost lejera, nenea ungurul de la vama s-a uitat la noi, bagaje si la fiicamea care statea pe un support (nu scaun de copii, doar sezutul) si ne-a urat drum bun. Am respectat chinuitoarele limite de viteze din primul satuc de 30-40km/h pentru ca era drumul in lucru. Atentie la indicatoarele Atentie copii, viteza maxima (chiar daca nu e specificata) e de 30km/h si in capat erau si camere. Un alt lucru de stiut in Ungaria este faptul ca exsiat limitator de viteza dar nu prea am vazut si cel care termina limitarea, asa ca m-am luat dupa GPS. GPS-ul si-a facut foarte bine datoria, peste tot mai putin in Romania unde ma punea sa ma intorc la fiecare giratoriu (vocal, pentru ca imi indica si drumul correct) si in Ungaria 1 data cand la intersectia autostrazilor M0 cu M5 si parca si M1 nu mi-a dat indicatii si am luat-o la ghici. Si n-am ghicit! Partea bune este ca gasiti iesiri de pe autostrada cam la 5-10 km si va puteti intoarce foarte usor. Seara la aceeasi intersectie am patit la fel, GPS-ul aratand ca circulam pe un drum neasfaltat . Dupa ce am gresit drumul, mi-a spus sa-mi gasesc singur o iesire :D.

 

De asemenea discutand cu rudolf.s inainte de a pleca am luat spre Mako, prin Mako. Acest lucru mi-a lungit calatoria cu vreo 80km. Daca nu ma insel am ajuns si pe la Szeged :). Asta inseamna ca la intersectia la care va scoate drumul din primul sat, o luati dreapta nu stanga spre Mako. Autostrazile din Ungaria foarte bune, mai ales la granite cu Slovacia, cei 130-139km/h fiind suficienti, nu prea am deposit viteaza legala. Viigneta am luat din Pecica, dar cred ca se poate lua si din Nadlac, vreo 170 de lei pentru 10 zile pentru Ungaria (electronica), Slovacia (se pune in dreapta jos parca) si Cehia (dreapta sus parca sau invers). Sunt camere peste tot pe autostrazi asa ca nu are rost sa nu va luati. Politia ungara a gtrecut cu vreo 150 pe langa mine, iar in apropierea unei intrari stateau bine mascati dupa un boschete si te luau din spate. Cei din Slovacia erau cu laserul pe partea dreapta. In Cehia erau si masini neinscrptionate.

 

Autostrada si drumul European din Slovacia excelente amandoua. Toate au indicatii si in limba engleza asa ca urmariti panourile. Viteza pe E este de maxim 110km/h iar pe autostrada de 130km/h. Si in Ungaria la fel. Si in Cehia. Mai sunt limitary din cauza de lucrari.

 

Autostrada din Cehia, pe prima banda unde esti obligat sa circuli este prastie. Facuta din placi si simti trecerea de pe una pe cealalta. Pe doi se poate circula lejer si e chiar ok, dar trebuie sa mentineti 130-139km/h. Din spate mai vin unii mai grabiti asa ca o sa va bucurati de "placerea" de pr prima banda. In Praga, dupa ce am trecut peste mai multe linii de tramvai si piatra cubica am facut pana. Am oprit la o benzinarii si compresorul nu a putut umfla anvelopa. La schimb am observant ca avea o taietura pe flanc de circa 5-6cm. Kaput.  Noroc ca rezerva e roata normala. La intoarcere sotia mea a zis sa plecam asa ca nu o sa avem ghinion si a doua oara. Dupa 165 de km de banda 1 prin Cehia a cedat si cel de pe stanga spate, la 130 km/h. Nu stiu ce puii mei s-a intamplat, banuiesc ca de la mersul pe prima banda, s-o fi desfacut sarmele si fiind anvelopele mai vechiute au cedat... Rezultatul a fost: call 112, chemat asistenta rutiera si triunghi reflectorizant in spate. La un moment dat s-a infiintat un Passat negru neinscriptionat si coboara un politai din el sa ma intrebe de problema. I-am explicat, I-am zis ca si rezerva e moarta in papusoi si mi-a zis sa trag masina mai jos cu aproximativ 500 m pentru ca e foarte periculos. A mers in spatekle meu cu girofarul pornit sa ii avertizeze pe astia din spate pana m-am bagat in acel intrand. Foarte politicosi dupa ce au vazut ca sunt tutist. Initial am simtit o urma de sarcasm cand I-am spus de unde sunt "rumunska", dar apoi chiar mi-a facut recomandari. Placut surprins.

 

Asistenta pentru venit+carat masina vreo  18km m-a costat 115 euro. Cash only. Daca as fi avut casco probabil ca nu ii plateam pe astia sau ii decontam. Am fost la un service de roti (m-a intrebat daca vreau la Audi si I-am zis ca nu), un service de "cartier" cam cum sunt serviceurile mai mici pe centura lui Brno. 2 Matador de iarna + 400 de coroane dejantat, montat si echilibrat = 11.200 de coroane. Cam cat Continental sau Michelin la noi...

 

Am facut un plin in Galati, inca unul la Pecica (judetul Arad), un plin la Praga, inca unul la Pecica la intoarcere. Am alimetat cam 160 de litri aici (5.85*160= 936 lei) iar in Praga motorina este 26.3 coroane pe litru la OMV (aproximativ 250 lei pentru 55 de litri). Pe autostrada motorina este minim 28.5 coroane pe un litru adica la aceeasi 55 de litri platesti mai mult cu 21 de lei.

 

La intoarcere n-am mai oprit si am condus cu mici pause, astfel ca am ajuns acasa dimineata. Din pacate am pierdut 2 ore si 45 de minute cu schimbatul cauciucurilor si transpoirtul asa ca am stat cam mult treaz. Dar pe la Brasov si pana spre Buzau, azi noapte termometrul era cu minus, asa ca 2-3 minute erau revigorante. Plus cafea, enrgizant si altele. Si strada era data cu sare, din Brasov si pana spre Buzau am gasit 3 sararite, iar asfaltul cam "lucea" in noapte la -2 si chiar -5 grade aproape de Buzau pe la 5 dimineata.

 

Si cateva poze:


Si pozele cu viteza medie, consum, distanta si timp, poate va mai sunt de ajutor celor care vreti sa plecati. Pana la Praga de la Nadlag sunt aproximativ 760km. Primele trei sunt in granita ca o medie pentru km de drumuri bune si autostrazi. Apoi ultimele patru sunt totalul de mers din Praga pana la Galati. In postul anterior pusesem si separat de la Galati la Nadlac.

post-22674-0-31275000-1386102690_thumb.j

post-22674-0-03815700-1386102708_thumb.j

post-22674-0-96973100-1386102721_thumb.j

post-22674-0-42566600-1386102730_thumb.j

post-22674-0-73849400-1386102736_thumb.j

post-22674-0-47770100-1386102743_thumb.j

post-22674-0-63602900-1386102748_thumb.j

post-22674-0-37586400-1386102761_thumb.j

post-22674-0-09623400-1386102769_thumb.j

post-22674-0-65616900-1386102778_thumb.j

post-22674-0-48678500-1386102800_thumb.j

post-22674-0-97644500-1386102810_thumb.j

post-22674-0-14133600-1386103075_thumb.j

post-22674-0-84900000-1386103081_thumb.j

post-22674-0-90319900-1386103088_thumb.j

post-22674-0-11775700-1386103097_thumb.j

post-22674-0-83919800-1386103101_thumb.j

post-22674-0-86536400-1386103108_thumb.j

post-22674-0-53551000-1386103115_thumb.j

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!