Jump to content

Noua masina de familie


grp

Postare recomandată

Salutare tuturor.

N-am mai scris in topicul cu G4 Variant nimic, intrucat s-a transformat in masina de servici, care face 1.000km pe saptamana, slava Domnului fara probleme si cu costuri mici. Cel de-al doilea Golf, 1.4i 75 de CP, n-am apucat sa-l prezint chiar daca din 2008 a fost la mine, dar acum a plecat la schimb plus o diferenta pentru aceasta noua masina de familie.

Este vorba de Audi A4 Avant, motor BRD, 2.0TDI 170CP Quattro S-line. Culoarea este gri inchis (nu stiu exact denumirea), are jante pe 17" inclusiv rezerva. Deoacamda am Kumho de iarna, dar am comandat si Continental de vara 235x45x17. Nu sunt hotarat daca pastrez aceeasi dimensiune pe iarna, desi asa am luat masina, ma gandesc sa cumpar al doilea set pe 16 si sa fac un schimb sau sa le vand pe acestea. Ca si optiuni, are suficiente: geamuri electrice fata-spate, proiectoare de ceata, eleron luneta cu al treilea stop, climatronic, ESP decuplabil, Airbaguri am descoperit eu in fata in rest nu m-am uitat dupa ele, dar banuiesc ca mai are si altele, comenzi pe volan pentru trecerea pe telefon sau volum sau schimbarea modului de redare la Audi concert. In cotiera fata este un suport ca de telefon dar nu am un telefon. Poate imi spune cineva ce ar trebui sa pun acolo ca sa mearga si un telefon (pe PM evident). Mai are scaune piele cu textil, cotiera fata-spate, insertii de aluminiu. Computer de bord cu multe informatii, Audi concert cu 8+1 difuzoare (nu scrie ca ar fi Bose sau altceva). Cam atatea imi vin in minte momentan.

Masina arata in bord 152.000 de km (real are in jur de 200.000 km), inainte de a o cumpara am scanat-o cu ajutorului colegului Andrei, caruia ii multumesc inca o data si a avut valori normale atat la turbina cat si la injectoare. Sper sa nu am incidente neplacute cat va sta masina la mine si sa se comporte exact ca si celelalte, adica sa tina cu casa :D. Joi ma duc la RAR sa ii facem identificarea si omologarea, apoi finante si taxa de prima jecmanire de vreo 1.200 de epuroi. Si apoi trecem la treaba. Sau modificari.

Pozele sunt facute cu telefonul si fara prea mari pretentii artistice. Modificarile urmeaza sa se intample cat de curand. Incepem cu presuri si tava portbagaj de cauciuc (de la colegul Dan), folie neagra, ma incanta de asemenea faruri de la Dectane cu led si lupa bixenon looklike B8 si de asemenea niste triple cu led gen Allroad. Si xenon evident, daca trec pe far cu lupa. Si putintel mai tarziu mergem la Voinea sa o facem mai sprintena in oras. Nu prea m-am dat la ea ca nu prea am avut unde - in Galati nu prea mai gasesti strazi drepte, se lucreaza si iar se lucreaza - pe o portiune unde e cat de cat dreapta, lata si libera m-am dus cu a 4-a pana spre 140, foarte lin si fara smucituri ca la tractiune fata. E destul de vioaie masina, chiar de pe la 2.000 de ture (am vazut multa lume ca se plange de motorul BRD ca nu e prea sprinten la turatii joase) iar daca o calci trage ca apucata pana spre zona rosie :icon_cheesygrin: . Consumul nu am apucat sa-l fac, dar media la ce e pe bord (inca nu am citit tot manualul si nu stiu sa-l resetez) este vreo 12l/100km cu o medie de vreo 26km/h ???.

Tot saptamana viitoare ma duc sa ii fac schimbul de filtre si de ulei si cu ocazia asta verific si distributia - ochiometric - desi mi-a spus cel de la care am luat-o ca fusese schimbata cu vreo 20.000 de km in urma nu as vrea sa risc absolut deloc.

Cam astea ar fi. Va urez tuturor kilometri multi fara evenimente. Keep in touch :).

post-22674-0-69475700-1335792259_thumb.j

post-22674-0-50026700-1335792261_thumb.j

post-22674-0-83542000-1335792374_thumb.j

post-22674-0-74230400-1335792385_thumb.j

post-22674-0-44791900-1335792396_thumb.j

post-22674-0-83538200-1335792407_thumb.j

post-22674-0-39740900-1335792429_thumb.j

post-22674-0-06986800-1335792461_thumb.j

post-22674-0-89113600-1335792474_thumb.j

Modificat de grp
Link către comentariu
  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • grp

    123

  • Muale

    8

  • xDaniel

    8

  • florinpbv

    7

Foarte tare masinuta! Si quattro, si dotata bine si frumoasa :) La multi, multi km impreuna fara incidente! Wise choice :D

Link către comentariu

Sal.,

Frumos wagon-ul.

Te asteptam in fiecare Duminica in gradina publica Restaurant Ambasador sa o admiram si live.

O zi buna

Link către comentariu

Da....visul multor familisti....si cred ca nu numai....

Modificat de vali zak
Link către comentariu

Duminica viitoare daca nu se iveste nimic de facut, vin cu siguranta. Abia astept sa o scot in tara pe drumuri, in concedii, ca nu prea am avut din astea in ultima vreme si nu ma refer la drumuri. Cred ca ar mai trebui sa ii pun si o statie, ca port cam mult la pantof si se aseaza bine la drum frumusica...

Link către comentariu

Uau.asa ceva mi-as dori dupa hatchback.sau impreuna cu el.

Brgds

Link către comentariu
alexanderdj

Misto jucarie. Ma bucur ca pana la urma ai ales asa ceva, si nu un Suv. O sa vezi la iarna ce misto se misca, zici ca e pe asfalt! :)

Sa o utilizezi cu placere si cu un mare zambet pe fata! :D

Link către comentariu
costyserbanescu

superba masina . sa o stapanesti sanatos 1milion de km . care a fost pretul cu care ai cumparato ( daca nu este confidential ) ???

Link către comentariu
lucian_90tud

Foarte frumoasa. Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
hangyouridols

Frumoasa masinuta,sa o stapanesti sanatos si km multi si fara probleme;ca sugestie,daca mergi mult la drum intins,pune-ti cruise control,e ieftin ,usor de pus si...comod ;)

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos! si sa ne tii la curent cu consumul ;)

Link către comentariu
borav64motion

Sa o conduci cu placere multi Km!E o alegere minunata!

Link către comentariu
F l o r i n

Da, frumusica si dotata ! Multi km fara probleme !

Link către comentariu

Superba. Sa o stapanesti sanatos, fara evenimente!

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Multumesc tuturor pentru urari. De ce modificari? Cred ca nu m-am invatat minte desi am inaintat in varsta inca imi doresc sa am masina mai altfel decat celelalte. Stiu ca banii nu vor iesi la revanzare, dar niciodata n-am plecat de la premiza asta, iar din cele 4 masini pe care le-am avut toate au fost mai mult sau mai putin modificate. Unii ii spun cheltuiala, altii ii spun pasiune. Nu sunt printre cei mai curajosi "modificatori" atat din pricina bugetului mai redus pentru astfel de pasiuni, cat si in dorinta de a pastra imaginea de marca, dar cu siguranta ma implic in tot ceea ce fac. Si masina nu face exceptie. Incerc sa pastrez totul si sa modific cat mai multe, fara a ajunge la kitch sau bling bling.

Am in cap destul de multe dar momentan trebuie sa fac cateva urgente: maine mers la RAR, apoi schimbul de filtre si ulei, tot maine imi vin si cauciucurile de vara, ca e pacat sa merg cu cauciucuri de iarna la 30 de grade, apoi taxa de prima jecmanire de aprox 5.000 de lei.

Uite la ce ma gandesc:

faruri:

stopuri (cele care seamana cu cel din stanga):

Resoftarea e utila pentru mersul in oras unde voi face majoritatea kilometrilor, folia neagra am avut si e o odihna pentru ochii mei, dar si o completare a design-ului masinii :).

Sper cat de curand sa va tin la curent si cu modificarile :D.

Modificat de grp
Link către comentariu
alexanderdj

Nu-ti lua de la Depo o piesa asa importanta a masinii. Incearca sa faci un efort si sa iei ceva peste Depo din punct de vedere al calitatii! Fac niste porcarii maxime fata de produsul original ce-l inlocuiesti. O sa ai neplaceri cu ele si e o risipa de bani. Mai bine iti cauti de allroad direct daca se potrivesc...

Link către comentariu
Publicat (modificat)

De la Dectane m-am hotarat, sunt in discutii si cercetari sa vedem ce si cum se finalizeaza. Am gasit stopurile astea si nu sunt sigur la ce sa optez. Cred ca astea ar fi mai frumoase cu linii ar fi mai frumoase decat cele cu 3 randuri de leduri, dar sa vedem ce e disponibil.

Intre timp am facut si RAR-ul, am fost la finante la calculat taxa (~ 5.070 lei...) am montat cauciucurile de vara Continental ContiContact 5 seal inside, tot 235 x 45 x R17 si cred ca o sa vand sau schimb cauciucurile de iarna pentru ca as vrea sa raman pe 16" pentru iarna.

Urmatoarea miscare cred ca va fi folia si sa vedem si restul cum se finalizeaza.

post-22674-0-92055500-1336150856_thumb.g

post-22674-0-77593400-1336150866_thumb.j

post-22674-0-85817000-1336150881_thumb.j

post-22674-0-47822800-1336150887_thumb.j

post-22674-0-00699200-1336151094_thumb.g

post-22674-0-58373100-1336151223_thumb.j

Modificat de grp
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am pus si folie neagra fata spate. Si m-am documentat despre xenon. Trebuie sa-mi upgradez farurile cu xenon :). Pasaricile nu ma lasa. Am comandat farurile (de rezerva) si lupele cu xenon. Mai am de gasit niste led-uri sa-mi fac si DRL, daca reusesc sa ma dumiresc la niste chestii. Astept sa vina si presurile de cauciuc atat pentru picioare cat si tavita de portbagaj. Ma uit si la o navigatie, am gasit doua modele care imi plac sa vad ce ma hotarasc. N-am renuntat inca nici la proiectul cu modificarea evacuarii :) nici la resoftare dar inca nu am gasit timpul liber necesar. Imi caut un nou set de jante de vara, iar astea originale am sa le retusez pe unde au mai fost atinse la bordura si le pun la loc cauciucurile de iarna. Sunt ca un copil mic care asteapta darile de Craciun :)). In rest masinuta se misca foarte bine, consum real in oras (la pompa 10.2-11.5) in functie de aglomeratia creata de primarie prin lucrarile nesfarsite la conducte si carosabil. Va urez weekend prelungit placut tuturor.

Link către comentariu

Foarte frumoasa. Sa o stapanesti sanatos! 4x4... Bafta cu xenoanele :)

Link către comentariu

Gata am reusit sa le spal. M-am saturat de ploi. Ieri am spalat amandoua masinile (in curte) am polishat farurile AM ale Golfuletului si au iesit surprinzator de clare. Apoi am montat si covorasele si tava de portbagaj din cauciuc cumparate de la colegul Dan. Azi am reusit sa montez si cotiera pe Golf, o luasem cred ca mai bine de 1 an si a fost surprinzator de simplu. Atentie pentru cei care se apuca de polisat faruri la nivel de amatori: sa fie doar de pastic (farurile) si folositi mana nu bormasina/flex. Daca stai cu bormasina prea mult intr-un loc (10 sec) SE TOPESTE FARUL IN ZONA RESPECTIVA.

post-22674-0-72564400-1338732331_thumb.j

post-22674-0-18156400-1338732347_thumb.j

post-22674-0-11727100-1338732350_thumb.j

post-22674-0-68903300-1338732392_thumb.j

post-22674-0-92227000-1338732403_thumb.j

post-22674-0-33998500-1338732728_thumb.j

Modificat de grp
Link către comentariu

Felicitari pentru masina, e foarte smechera.

Am vazut ca ai anvelope de vara CSC5, am pus si eu un set vara asta. Cum ti se par ?

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!