Jump to content

Iluminat interior in portbagaj la OT1 Combi


Chrysty
 Share

Postare recomandată

Probabil ca ai dreptate, mai ales ca este Made in Czech Republic. Sunt proprietar de Skoda, insa m-am convins de mult ce le poate capu' la cehi, sunt la fel de superficiali ca si romanii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Chrysty

    13

  • Al Bundy

    11

  • EL-GABRY

    10

  • F l o r i n

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am skoda 1 din anul 2000 si nu mi mai merge becul din portagaj , sub torpedo a fost acest modul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA anul tau de fabricatie nu exista acel modul. Switchul de la portbagaj din broasca e ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles: cand deschizi portbagajul afiseaza pe bord?

Ai masurat tu switchukl din broasca de la portbagaj sa vezi daca e ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema cu releu J116 poate fi si cand becul din portbagaj sta aprins tot timpul?

Pt ca la mine sta aprins tot timpul si parca din cand in cand licare parca ar da sa se stinga.

Switch-ul este bun.Se stinge si in bord si cand inchid portbagajul.

Modificat de daniel80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul din portbagaj nu e legat de acel releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un alt modul de comanda?

Sau asa trebuie sa stea,aprins tot timpul cat haionul este deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este altul, este comandat de modulul de confort, chiar daca e deschis, dupa 30 minute se sting.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Al am sa verific daca se stinge dupa 30 min

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

La masina din semnatura, am urmatoarele simptome:

1. La deschiderea hayonului, nu se aprind luminile din portbagaj. Becurile sunt bune, dar nu am tensiune;

2. La deschiderea hayonul, nu imi afiseaza nimic pe maxidot (imi afiseaza pentru celelalte patru usi, o masina stilizata si fiecare usa deschisa, dar nu si pentru hayon);

3. Daca deschid hayonul, dupa cateva secunde masina se incuie singura. E problema ca daca uit cheia in masina si inchid hayonul, deranj...

Fata de fosta Bora, sistemul mi se pare diferit. Atasez o poza, va rog sa imi spuneti ce si cum sa verific, ce tensiuni trebuie sa am, daca trebuie sa verific vreo siguranta, etc.

La 1 - 2 fire la yala;

La 2 - 2 fire la motoras;

La 3 - 3 fire la mecanismul de antrenare al yalei;

La 4 - 4 fire la motorasul stergator hayon.

image.jpg

Multumesc.

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul din yala este de vina.... nu ai pozat acea zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la pozitia 1, cu verde, dar e adevarat - nu l-am prins in poza. De ce are doar doua fire? La Bora retin ca erau 3, masa, + -ul, si firul care duce la bord. Prin scurt intre ele, aprindeam lumina in portbagaj si imi aparea si in bord Luggage Open.

Astea doua daca fac scurt intre ele, ar trebui sa se aprinda luminile si sa imi apara si in bord? Sau ar trebui sa am 12V pe ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa-mi o poza sa fiu sigur ca vb despre aceelasi lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal, doar nu era sa se aprinda.... vad ca mufa are 4 pini, nu 2... masa trimiti pe celelalte circuite, sa aprinda plafoniera si sa iti arate in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot de la tine am invatat la cealalta masina cum sa verific switchul, pana mi l-ai inlocuit (nu mai retin care). Ei, dar aici e diferit! Mufa e cu 4 pini, dar 2 sunt cu contacte, celelalte doua sunt false, goale. Yala are tot 2 pini, nu 3, nu 4. Doar doua fire pleca pe traseu, atat. Am scos mufa nu ca sa aprind becurile, logic ca nu aveau cum sa se aprinda, dar ma gandeam ca macar nu se mai incuie masina cu portbagajul deschis. Ciudat sistem...

Ce sa mai fac?

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura - atata timp cat nu vede portbagajul deschis, va incuia masina automat

in diagrame apara doar cu 3 fire la switch - maro - masa si alb/albastru, negru/albastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai citit si aici:

Dar tot nu sunt lamurit. Nu pare modificat nimic la mine, asa e yala, doar cu doua fire. Chiar as vrea un coleg cu Octavia 1 Break sa imi confirme. 

Pe cuvant ca nu stiu ce sa verific. Ma enerveaza noaptea ca nu am lumina in portbagaj.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa scurt intre cele 2 fire si vezi daca se aprinde becul si martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut. Nu se aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai masa pe unul dintre fire - daca nu ai - da masa in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre cele doua fire nu am nici tensiune si nici continuitate. Intre fiecare fir din cele doua si caroserie nu am nici tensiune si nici continuitate. Am pus fiecare fir in parte la masa, nicio modificare.

Pe acele doua fire am o eticheta cu codul 1U9 971 147C. Am gasit schema asta, nu stiu daca ajuta la ceva:

http://www.drive.by/spare/etka/skoda/oct/202/972500/

Ce sa mai fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectific:

Pe unul din cele doua fire din yala si caroserie, este continuitate, deci are masa. Am scos lampile din portbagaj, am testat becurile (bune), este + -ul pe ambele, dar nu este masa. Cu un fir de pe caroserie, becurile se aprind. Simptomele sunt aceleasi, nu merg lampile in portbagaj, indicatorul din bord si se incuie masina singura cu hayonul deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai continuitate intre fir si modulul de confort. verifica firele din mansonul dintre caroserie si haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!