Jump to content

suspensie spate


Benzaru
 Share

Postare recomandată

Va intreb si pe voi daca la O2 ati observat la unele gropi mai adanci un zgomot mai puternic la suspensia spate.Am observat de cand am luat masina,dar am pus-o pe seama suspensiei independente(am mers cu un focus care ere tot suspensie independenta pe spate si nu se auzea asa un zgomot).Este un pic deranjant dar nu cred sa fie ceva in neregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua chestii care ar putea sa difere: amorizoarele pe gaz si jantele cu talon mic.

Scuze: am vrut sa scriu "cauciucuri" si din greseala am scris "jante". Deh, ORL inaintate :D

Modificat de cc_seat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua chestii care ar putea sa difere: amorizoarele pe gaz si jantele cu talon mic.

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu de amortizoare...dar jantele sunt 195/65/15 adica standard la elegance.Daca nu mai are si altcineva aceeasi problema si numai la mine se aude,voi intreba la Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele sunt 195/65 R 15. Jantele sunt probabil 6.5 R15 sau 7 R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la mine... Ai cumva pack de drumuri grele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare zgomotoasa suspensia, si nu numai pe fata. E drept ca eu am cauciucuri 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca e ceva la toate masinile care au pachet de drumuri grele. Dar ce e? Ca problema nu e sigur.. ca face asa de mult, am trecut si pe la service, suspensia e foarte ok...

Deci, cine ne lamureste si pe noi care-i treaba? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude! Exact la fel! Poate sa fie de la pachetul de drumuri grele! Amortizoarele sunt mai dure si au cursa mai lunga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la mine... Ai cumva pack de drumuri grele?

<{POST_SNAPBACK}>

da,am pack de drumuri grele.eu m-am obisnuit cu zgomotul,insa cand e altcineva in masina ma intreaba ce bate pe spate... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude, si eu am pachetul de drumuri grele, dar sincer nu mi se pare ca zgomotul e cu mult mai mare decat cel de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia la toata platforma golf mk5 e mai "tare","rigida", "zgomotoasa", "stabila"... Si la golfu meu se aude mult mai tare suspensia spate ca fatza. Chiar am impresia ca se aud zgomote care nu ar trebui sa se auda...

Probabil VW au vrut sa faca mai mashina mai stabila.. sa concureze cu focus 2 .. insa parerea mea ca focus 2 MULT peste golf 5 la acest aspect ( suspensia spate)... si as zice ca si fatza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pt cei care zic , ca se aude tare :ati verificat presiunea din pneuri ?ca din fabrica vine cam cu 3,2 atm la mine si la un prieten asa a fost si sa nu fie din cauza asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai primul lucru care il faci la o mashina cand iesi afara din orash pt drum lung care e? Doar nu verifici presiunea numai cand e noua? Cred ca e de bun simtzi sa verifici presiunea.. cel putin cand iesi din orash la drum lung..

PS eu am 2.0 la toate.. parca putin mai zgomotoasa in orash fatza de 1.8.. da in afara sub 2 fac cauciucurile cam mare galagie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat jantele de aliaj cu jante da tabla+anvelope de iarna.Presiunea este 2.Nici o schimbare.Tot se aude pe spate.Am vorbit la Avia si au zis ca nu este nici o problema.Este mai rigida si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la Avia si au zis ca nu este nici o problema.Este mai rigida si atat.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta-i "tributul" pt. suspensia independenta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la focus 2 cum s-a putut? Nu stiu daca ai mers.. dar diferentza "se simte", "se vede".. cum era la reclama ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte posibil ca zgomotul sa se datoreze suspensie mai dure. La mine (suspensie sport de fabrica) zici ca se rupe spatele cand iau cate o groapa, si nu una foarte mare, cred ca la ce sare de 5cm adancime face urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i "tributul" pt. suspensia independenta :beerchug:

<{POST_SNAPBACK}>

merita acest tribut :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ... titlul topicului, pe G5 SL cu jante de 17, tot platforma A5 ...

:( Dar si eu cred ca merita, mai ales daca nu prea mergi pe drumuri proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu va para rau de achizitie, confirm si la 307 acelasi lucru.

Ba mai mult, am primit destule replici de la cei care au stat in spate ca nici confortul nu este bun la gropi. Si am auzit si pe alti posesori de 307 la fel.

Raspunsul primit a fost ca suspensia este setata ceva mai sportiv. (masina este absolut standard cu jante de tabla si roti 195/65 cu 15)

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi se pare ca nu e confortabila ( la 307 nu este ) ci doar zgomotoasa. Nu e un rau in sine ca e ceva mai tare.. mie unul chiar imi place.. insa as vrea sa nu mai scoata zgomotele alea ;)

PS Cu un testdrive cu 307 nou am observat ca e f rigid ( si fatza si spate ) si mi s-a spus "se lasa.. e mashina noua". Probabil vroia sa imi vanda mashina.. ca m-am plimbat cu un prieten cu 307sw cu 60k km si "problema" era inca acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte confortabila intr-adevar,mult peste O1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am crezut ca sunt eu nebun si nu am zis la nimeni. Am pus pe seama faptului ca masina este noua nouta si ca stau eu atent la fiecare sunetel. O2 cu pachet de drumuri grele cam puternice sunetele pe spate.... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!