Jump to content

MS02TWI - Golf 4 GTI Jubi 25 Jahre edition


twilight

Postare recomandată

Master_Blaster

Hmm look-ul oem e numai la exterior, la motor, sasiu nu are rost (piese oem nu exista care sa mareasca puterea sau sa imbunatateasca stabilitatea) placerea e in a condce masina si nu a te uita la ea, pt mine. Dar gusturile nu se discuta mie nu-mi plac modificarile AM gen faruri, stopuri, wide body kit, eleroane, pleoape, bad boy look etc.

Stergatorul de G5 e un mare + pt ca e oem.

Link către comentariu

Deocamdata, pe scurt:

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

Si un alt cadou, capacele de ventil cu "W"

capacventil.jpg

Link către comentariu

tu pui sticla pe mecanismul tau. nu cred ca o sa ai probleme...

se vede altfel fata de cea mica pe care o aveam dar nu e asa suparator...primele zile a fost ciudat.

oglinda completa o gasesti pe la 150 lei.

iar cu acea buza in bara fata...te-ai gandit sa copiezi una oem (daca gasesti un binevoitor sa ti-o imprumute pt mulaj) si o faci din fibra. iesi mult mai ieftin si nu se vede diferenta decat daca cineva o analizeaza f atent :P )

Dimensiunile pentru oglinzi sunt:

  • pentru Golf 4 Germania/Romania: ~17cm pe stanga si ~12 cm pe dreapta
  • pentru Golf 4 Anglia: ~17 cm pe dreapta si nu am apucat sa masor una de stanga...
  • pentru Golf 4 25 Jubi Edition: ~14 cm stanga si ~14 cm dreapta.

Deci un Golf "normal" ar putea acomoda, probabil, o oglinda de Anglia de dreapta. Dar tot ansablul, nu doar sticla.

Insa cum ziceam si mai sus, am o cunostiinta care a montat pe un BMW o oglinda de Anglia si nu o putea regla corect, pentru ca unghiul la care se inclina (stanga dreapta) gandit pentru oglinda de Anglia este altul decat cel pentru Germania / Romania, avand in vedere pozitia soferului :P

Pentru buza fata, mi-ai dat o idee. Ma voi interesa de costuri si daca merita, sa vad de unde iau o buza de original :)

Frumos , nu are 180 CP:p?

Nu are doar 179 :P

Modificat de twilight
Link către comentariu

Ieri, dupa multa munca si ajutor din partea colegului dox99 am schimbat butonul de la frana de mana.

Din:

10.jpg

11.jpg

in:

12.jpg

13.jpg

Link către comentariu

oricum operatiunea nu a fost asa "hard" cum o descriu uni in unele topic-uri, cel putin pentru noi :RO flag:

Link către comentariu

Ai grija cu ventilele alea, eu am avut cromate si au disparut in 2 saptamani. Conationalele noastre cred ca si-au facut cercei din ele.

Cat te-a costat stergatorul de G5. Vreau sa fac si eu operatia asta.

Modificat de gabyte00
Link către comentariu

oricum operatiunea nu a fost asa "hard" cum o descriu uni in unele topic-uri, cel putin pentru noi :RO flag:

Operatiunea a fost mai complicata decat m-as fi asteptat, caci probabil tija aia e facuta sa tina pe viata. Asa ca n-au gandit un sistem usor de schimbare a piesei / tijei care vine impreuna cu butonul. Butonul care se uzeaza mai da batai de cap. Oricum i-am dat de cap si acum arata OEM 100%!

Ai grija cu ventilele alea, eu am avut cromate si au disparut in 2 saptamani. Conationalele noastre cred ca si-au facut cercei din ele

Asa cum mi-au disparut si sigla GTI din grila fata - cu care momentan isi piaptana parul si semnalizarile din aripi tip LED, cu care-si fac lumina la oglinda in timp ce se piaptana, la 2 baterii 777!

Link către comentariu

asa greu se schimba tija de la frana de mana? de ce ai schimbat-o?

cu buza...cel mai greu mi se pare sa gasesti pe cineva sa iti dea originalul pt a face mulajul.

cu ornamentele....mult super glue :))

la ventil ai grija din ce material sunt...unele reactioneaza chimic si se intepenesc destul de tare

Link către comentariu

asa greu se schimba tija de la frana de mana? de ce ai schimbat-o?

cu buza...cel mai greu mi se pare sa gasesti pe cineva sa iti dea originalul pt a face mulajul.

Phu, da pozele nu se vad? Uita-te putin mai atent la ele si-ti vei da singur seama ;) Iti dau un HINT: butonul de frana de mana vine cu tot cu tija :P

Am vorbit cu cineva care face mulaje de fibra de sticla si iese din calcul avand in vedere pretul.

Link către comentariu

cat ti-a cerut? chiar vb cu un prieten care a facut o bara de bmw si a cerut vreo 150euro. la buza aia intra mai putin material,mai putina munca fiind mai mica.

mai cauta oferte!

m-am lamurit cu butonul. nu am vazut decat poza mica si acel alb am crezut ca e reflexie puternica a cromului. intr-adevar arata f urat la tine (probabil cineva tragea frana la fiecare curba si avea degetele aspre :P )

Modificat de Muale
Link către comentariu

Muale: nu mi-a zis pret, doar ca "nu merita, e prea scump ca intra mult material". Deocamdata ramane buza JOM, arata foarte bine pe masina ;)

Link către comentariu

La o prelungire replica ar intra f putina fibra daca cumva este nevoie de ajustare. Cat sa fie 1-2cm maxim. Cred ca asta e cea mai convenabila varianta pt buzunarul tau cand te vei decide ce faci.

Link către comentariu

terminati cu fibra si cu alte mulaje si prostii, masina arata bine si cand se va ivi o ocazie sigur o va schimba cu un oem

asa presiune faceti pe buza aia de cred ca e si rusine la Twi sa mai circule cu masina ca are buza aia si burlanu,

eu aduc la comanda asemenea buza si va zic sincer ca am vandut cateva ......

Link către comentariu

Si ca sa continuam seria de poze de pe pagina 1, astazi m-am mai jucat putin cu fotografiile folosind tehnica HDR:

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

Link către comentariu

Ce ai zice daca ai face fagurele si cele 2 bare din prelungire...negru lucios?

Link către comentariu

da, da da, fagurele negru ar schimba toata fata . fa-ti-o in photoshop de proba sa vezi cum ar arata

toba e bine si asa, nu toate masinile trebuie sa fie oem ;), mai merg si chestii AM

super interiorul, acela chiar trebuie sa ramana asa

Modificat de mihai20
Link către comentariu

Haideti sa votam, atunci! Gri sau negru?

ms02twi-fagure-gri_resize.jpg

ms02twi-fagure-negru_resize.jpg

ms02twi-fagure-gri2.jpg

ms02twi-fagure-negru2.jpg

Modificat de twilight
Link către comentariu

Pe a mea o stii deja :D

O intrebare pe langa actualul subiect. Chiar daca pozele sunt editate... masina a fost revopsita vreodata? Prea luceste pt o masina de varsta ei :D De exemplu in poza 3 de pe prima pagina, portiera si restul masinii spre bot pare mai deschisa putin fata de aripa spate

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Negru 100% :) Cu argintiu sare in ochi si pare ca plasa nu e la locul ei acolo :)

Cu negru e perfect!

Link către comentariu

Pe a mea o stii deja :D

O intrebare pe langa actualul subiect. Chiar daca pozele sunt editate... masina a fost revopsita vreodata? Prea luceste pt o masina de varsta ei :D De exemplu in poza 3 de pe prima pagina, portiera si restul masinii spre bot pare mai deschisa putin fata de aripa spate

Primele 4 poze sunt mostenire de la vechiul proprietar, tot Targu Muresean, si sunt din anul 2009 (masina are si numere rosii in primele 3 din ele). O fotografie te poate insela: de la culoare pana la detalii de vopsea. Umbre de nori, de copaci, soarele care bate din te miri ce unghi si se reflecta diferit in funtie de liniile masinii, toate pot interveni intr-o oarecare masura intr-o fotografie. Sunt convins ca in mai bine de 10 ani, masina a mai fost vopsita pe alocuri: buza de exemplu stiu sigur ca a fost revopsita :icon_cheesygrin: . In rest masina pare destul de uniforma ca si culoare, la o verificare cu ochiul liber. Fostul proprietar mi-e prieten si stiu ca n-a avut nici un accident cu ea. Masina este la mine din 03.11.2011 si singura lovitura ce i-am provocat-o a fost la oglinda dreapta, cand s-a spart carcasa si s-a crapat sticla oglinzii. Urme de vopsea pe ghedere, faruri, stopuri nu exista, la fel cum nu exista nici urme de sudura sau linii strambe la masina. Asa ca daca s-au vopsit elemente undeva, a fost in Germania si s-a vopsit foarte bine caci nu se vede vreo diferenta.

Link către comentariu
  • loghy locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!