Jump to content

MS02TWI - Golf 4 GTI Jubi 25 Jahre edition


twilight

Postare recomandată

felicitari de masina, intradevar o raritate. planurile suna bine....

stopurile alea totusi parca strica spectul. daca ai gasii varianta care s-a pus dupa 2002 ( cu dunga alba) ar arata perfect pe masina.

iar la soft, eu zic sa nu te grabesti. la 250 mii km+ soft, o sa vezi cum incepe sa cada una alta pe masina --> alti bani ! iar in oras sunt convins ca puterea e mai mult decat suficienta !

Link către comentariu

Mersi Mircea ;)

RazvanBlade: stopurile pe spate imi plac la nebunie. De la cum arata pe masina si pana la LED-urile care se aprind/sting instantaneu, fara intarzierea aceea a becului standard. Se prea poate ca poza sa nu reflecte realitatea, sau sa existe diferenta intre ceea ce ne place, dar stopurile de pe masina asta nu vreau sa le schimb. Cel putin nu in curand! Mersi de idee oricum!

Cu softul voi putea lua o decizie doar cand voi avea disponibili banii pentru asa ceva :) Pana atunci, asa cum ziceai si tu, puterea prin oras e suficienta.

Link către comentariu

Salut.

Super fain GTI-ul, sa-l conduci mult si bine fara evenimente.

Farurile Depo le-ai pus tu, nu? Poti sa ne spui cat au costat? Mersi.

O zi buna!

Link către comentariu

Salut

Felicitari pentru masina,arata super bine.

Sa te poarte multi km fara probleme,in afara de buza fata si evacuare,are tot ce trebuie.

Mult succes!

Link către comentariu

Sebax: Farurile Depo sunt puse de mine, au fost in jur de 130 de euro prin Germania. Daca doresti, colegul de pe forum dox99 (http://vwforum.ro/user/13656-dox99/) iti poate aduce la pretul de acolo. Incearca sa vorbesti cu el.

Justbeck: mersi de ganduri!

Link către comentariu

Grozava surioara :)

Doua lucruri trebuie sa schimbi: buza fata (pe ebay gasesti la 75 de euro, modelul de aniversar) si finala (care eu as pune clar tips-ul original, simplu, nu dublu). Iar pe wishlist as trece jantele OEM...care din pacate sunt greu de gasit, spun din proprie experienta.

Ca o coincidenta ciudata, si eu am aceeasi antena :D si o urasc, dar n-am reusit inca sa iau una OEM.

Daca ai drum prin CJ da un semn, poate facem o sedinta foto cu gemenele ;)

le: iti poluez topicul cu o poza cu a mea, ca marturie a antenei lol

post-2147-0-12067900-1335032064_thumb.jp

Modificat de jmf
Link către comentariu

Salut JMF! Sunt chiar gemene, cu incaltari si ceva haine diferite :D

1. Buza JOM arata binisor, dupa parerea mea. Ce`i drept arata mai bine cu cea originala, dar la 75 de euro nu gasesc originala, ci tot un after market care copiaza buza originala. Plus un transport etc... ajung in 100, mai pune vopsitul si deja-mi da de gandit. E drept ca daca as vinde JOM-ul de acum, as mai potoli din suma. Mai studiez ebayul si poate-mi fac un cadou!

2. TIPS-ul. :) Sa clarificam problema asta pentru toti cei care nu sunt de acord cu "burlanul". Nu doar TIPS-ul difera fata de original pe masina asta, ci intregul ansamblu` de evacuare. Este adaptat un sistem de evacuare de pe o Toyota Celica, asta insemnand o teava de 78 mm din fata pana in spate, cu un catalizator sport si cu tips-ul acesta in forma de burlan. Asadar, nu as putea monta TIPS-ul original nici daca l-as avea, de unde mai pui si faptul ca nu-l am. Nu pot monta majoritatea tips-urilor de pe piata, fiindca de la teava de 78 as avea nevoie de un adaptor si tips-ul fiind de 50-60mm ar mai fi si o gatuire a evacuarii. Atasez o poza, slaba calitativ, facuta la repezeala intr-un atelier cand masina era ridicata pe elevator, unde se poate vedea lucrarea. Evacuarea nu e rea, per total ... atat ca TIPS-ul acela final e exagerat.

... cat despre jantele BBS 18" nu stiu daca mi-as permite sa le port pe drumurile noastre :)

post-3759-0-07290600-1335035091_thumb.jp

Modificat de twilight
Link către comentariu

eu zic sa faci o filmare sa auda si poporu cum suna burlanu, apoi o sa vezi cum isi schimba popru parerea despre el, iar spoilerul de la JOM se potriveste bine fata de unele replici la spoilerul de 25jahre,

Link către comentariu
Master_Blaster

78 e overkill pt 1.8 si turbina stock. Banuiesc ca-ti rezoneaza.

Masina nu e pe gustul meu eu sunt fan look-ul oem.

Link către comentariu

Master_Blaster: iti urez succes in a-ti tine masina OEM si la 10 ani de la fabricatie. Care mai e fun-ul? :)

dox99, urmeaza si filmuletul cu sunetul tobei. Parerile sunt impartite in legatura cu atat sunetul tobei cat si aportul sau chiar dezavantajul ce-l aduce evacuarea. Sunt curios ce veti zice.

Azi masina va primi doua piese noi:

  • un stergator spate de Golf 5, nou nout
  • un buton de frana de mana nou

Butonul vine impreuna cu o tija si nu e o operatiune foarte simpla. Astept soarele si pe la noi si m-apuc sa vad ce se poate face ;)

01.JPG

02.JPG

03.JPG

O saptamana cu soare!

Link către comentariu

Ce sa zic...altceva decat PACAT! Ed25 a fost una dintre cele mai reusite GTI-uri si e pacat sa nu arate in continuare OEM. Jantele originale fac tot farmecul, despre toba aia imensa nu pot spune decat ca e urata. Ca sunet nu ma impresioneaza, suna probabil ca o Celica :P

Link către comentariu

Buna mutarea cu stergatorul de G5 :icon_thumleft:

Legat de evacuare, sa inteleg ca ai doar o mica intermediara si finala pe traseul de 78mm? (asa pare in poze)

Cat de tare se aude?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Sa te bucuri de ea . E treaba de gusturi pana la urma insa si eu as cauta macar prelungirea fata OEM. Cu restul vezi tu cum te descurci :D

Master... masina ta are modificari OEM cu jantele replica, filtru si evacuare custom care o fac sa se auda mai mult decat e ? E vorba de fiecare ce vrea de la masina. Te uiti, vezi si treci mai de parte.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

the_ego, sistemul de evacuare e fata - spate de 78mm. Stergatorul spate se potriveste si arata de minune! Sunt multumit de achizitie!

Pentru restul colegilor, vreau sa spun in apararea mea (mai ales celor care o tin pe OEM) ca masina n-a fost a mea de la inceput (2001) :P. Asadar unele modificari nu tin de mine. Fondurile pentru a reveni la acel OEM ravnit de multi sunt imense si nu se justifica.

Asadar,

- jante BBS 18" ~ 600 euro

- cauciucuri 18" ~ 750 euro

- spoilerul fata, adica buza de la bara fata pentru editia aniversara de 25 de ani are codul 1J0805903H GRU si costa 2180 RON adica ~ 500 euro.

Ca sa mai continuam si cu faruri / stopuri OEM (care personal le gasesc mai urate, ma refer la stopuri si mai slabe calitativ - ma refer la faruri, neavand lupa) si ajungem la un calcul scurt de vreo 2500-3000 de euro.

Va rog sa trageti singuri concluziile :)

Modificat de twilight
Link către comentariu

La spolier gasesti replici care am vazut ca stau bine pe alte golfuri; cel putin in poza

Link către comentariu

Circoloco mi-ai luat-o inainte, dar cum ziceam in postul anterior: pretul pentru acea buza, originala, e prea mare. Iar o buza care copiaza originala si care are 2 cm in plus sau in minus fata de aceasta si nu se potriveste bine pe masina, nu stiu daca merita.

Pe parcurs, voi incerca sa-mi gasesc optiunile pentru a procura o buza de aniversar, pentru ca am scris si mai sus, imi place mult! Sa vedem ce gasim in iarmaroc.

Link către comentariu

salutare...sa o stapanesti sanatos cum iti place tie...asta conteaza...ca este a ta si tu umbli cu ea;)

am vazut ca ziceai ceva de oglinda dreapta...ca ar veni tot mare...ai un cod pentru ea?

merci si drive safe;)

Link către comentariu

Lawrentzyu_86: Oglinda dreapta e pleznita pe jumatate, adica am carcasa facuta bucati si oglinda crapata. Restul mecanismului a ramas intact. Am intrebat doar costurile carcasei si ale sticlei, care sunt undeva la 300 de lei pe OEM. Si doar OEM se poate aduce, pentru ca am masurat alte Golf-uri si dimensiunile la ce am eu sunt diferite: 12 cm la cele normale, 14 cm la aniversar. Coduri de ETKA nu am, nu m-au interesat prea mult.

Link către comentariu

eu am oglinzile egale pt ca am pus de anglia pe dreapta. la tine nu se potriveste (capacul/sticla) ?

Link către comentariu

Muale: m-am gandit si eu la aceasta varianta insa: am auzit pe unii plangandu-se ca au curbura diferita oglinzile de Anglia. Daca e diferita convexitatea Anglia / Europa, poti ajunge pana la imposibilitatea reglajului oglinzii sau la deformari nedorite ale subiectilor din spate.

Link către comentariu

tu pui sticla pe mecanismul tau. nu cred ca o sa ai probleme...

se vede altfel fata de cea mica pe care o aveam dar nu e asa suparator...primele zile a fost ciudat.

oglinda completa o gasesti pe la 150 lei.

iar cu acea buza in bara fata...te-ai gandit sa copiezi una oem (daca gasesti un binevoitor sa ti-o imprumute pt mulaj) si o faci din fibra. iesi mult mai ieftin si nu se vede diferenta decat daca cineva o analizeaza f atent :P )

Link către comentariu

Asadar,

- jante BBS 18" ~ 600 euro

- cauciucuri 18" ~ 750 euro

- spoilerul fata, adica buza de la bara fata pentru editia aniversara de 25 de ani are codul 1J0805903H GRU si costa 2180 RON adica ~ 500 euro.

poti gasi jantele cu tot cu cauciucuri la 600 de euro daca ai rabdare...

iar buza se poate lua cu aprox 150 euro second in UK daca o cauti bine- daca stii pe careva acolo sa ti-o aduca

tu pui sticla pe mecanismul tau. nu cred ca o sa ai probleme...

se vede altfel fata de cea mica pe care o aveam dar nu e asa suparator...primele zile a fost ciudat.

oglinda completa o gasesti pe la 150 lei.

daca isi pune oglinda de anglia pe dreapta, o sa ii fie mai mare decat aia pe stanga :P

oglinzile de aniversar sunt mai mari ca alea mici, dar mai mici ca alea mari pe ambele parti, iar daca isi pune mari pe ambele parti, incet incet nu mai ii aniversar...

Link către comentariu
  • loghy locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!