Jump to content

MS02TWI - Golf 4 GTI Jubi 25 Jahre edition


twilight

Postare recomandată

Legat de ovalizat dicurile : mare grija cand mergeti la spalatorie cu masina, mai ales daca s-a mers destul de mult si sunt discurile incinse, mai sunt popandai de spalatori care nu iesi bine din masina si baga jetul cu apa direct in rotile din fata... apa rece plus discuri incinse = fericire de discuri noi. Am patit treaba asta.

Link către comentariu

Brembo Max sunt discurile de care ziceam si sunt pe 312mm. Mecanicul nu vad ce relevanta are, in afara de faptul ca m-a ajutat sa le schimb pe garantie :). Probabil e o chestie si de noroc, eu mai discutand cu unii cu altii am aflat si alte cazuri similare cu al meu, dar poate tu ai noroc sa prinzi un lot mai bun.

Si ca sa fie clar, cand zic ovalizat zic bataie in volan ca abia il tineam in maini :)

Link către comentariu

Mecanicul are legatura cu faptul ca ar fi curatat sau nu corect butucul pe care se prinde discul. Orice mica mizerie ramasa, o bucata de rugina, fire de praf, etc pot tine discul intr-o parte fata de butuc si de acolo ovalizarea vine in cateva mii de km.

Pe de alta parte, am comandat din Germania flexibil nou pentru evacuarea de pe Golf: 80x150 mm :) In Romania nu am reusit sa gasesc dimensiunea.

A fost si montat sus pe masina. Singura diferenta sesizabila este sunetul, mai infundat, mai putin galagios, fara acel suflu pe care-l dadea flexibilul vechi spart. S-au schimbat si tampoanele ce tin evacuarea, cu altele noi.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

mai rar asa burlan pe la noi, numai din Germania mai gasesti piese.Daca ai masina de "fitze" trebuie sa ai cont si pe ebay.de

Link către comentariu
  • 4 months later...

Si privind in arhiva, am mai gasit cateva fotografii si doua filmulete de anul trecut de la Transilvania Drag Race la Jucu:

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-01.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-02.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-03.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-04.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-05.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-06.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-07.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-08.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-09.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-10.jpg

 

golf4-ms02twi-jucu-drag-11.jpg

 

 

Modificat de twilight
Link către comentariu
  • 4 months later...

                   Salut !                                                                                                                                                                                                                                                             Sunt nou pe forum si numai acuma , am vazut postul tau, ai combinat bine : munca , pasiunea , si ambitia sa faci ceva frumos si ai reusit .                                                            Ai o masina : frumoasa , eleganta si puternica , sa te bucuri de ea mult si drumuri bune .                                                                                                                                            Daca esti din TG.MURES poate ne vedem joia viitoare la intalnirea de joi de la Alessia.te salut!                                                                                                   

Link către comentariu

Mersi.

Am fost si joi de la 7, mergem si peste o saptama tot joi. Te asteptam.

Link către comentariu
  • 1 year later...

Pe de alta parte, am comandat din Germania flexibil nou pentru evacuarea de pe Golf: 80x150 mm :) In Romania nu am reusit sa gasesc dimensiunea.

A fost si montat sus pe masina. Singura diferenta sesizabila este sunetul, mai infundat, mai putin galagios, fara acel suflu pe care-l dadea flexibilul vechi spart. S-au schimbat si tampoanele ce tin evacuarea, cu altele noi.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

 

ce rol are mai exact acest racord flexibil?

Modificat de C.T.C.
Link către comentariu
  • 5 years later...

Racordul flexibil face legatura intre motor / turbo si evacuare. Cam tarziu raspunsul dar nu am vazut intrebarea pana acum.

Link către comentariu
massconfusion

@twilight Daca adaugai si tu ceva news despre masina daca tot postezi dupa 5 ani ar fi fost super. :)

Link către comentariu
  • loghy locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!