Jump to content

Ulei LongLife


andREI
 Share

Postare recomandată

Cum pot afla daca am senzor de calitate a uleiului? Reviziile in Germania s-au facut pana acum la aprox. 30.000Km. Si daca exista senzorul acesta in functie de anumiti parametrii ajusteaza intervalul de service(in cazul in care este variabil)?

Sau am inteles eu gresit...

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista senzor de calitate ulei. 

Exista doar senzor de temperatura ulei, senzor de nivel ulei si multe calcule pe care le face ECU ca sa aproximeze uzura uleiului si miscorarea corespunzatoare a intervalului de service. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar nu exista senzor dedicat cu aceasta denumire.

Mai multe detalii despre cum se calculeaza calitatea uleiului gasiti mai jos.

http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_224.pdf

Untitled.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari, in urma cu 3 zile am achizitionat masina din semnatura.

Incer sa deslusesc codurile sa inteleg ce ulei trebuie sa-i pun dar mi-am prins urechile. Codurile sunt luate de pe stickerul din cartea service.

Ma poate ajuta cineva? Am luat deja Castrol 5 x 30w full sintetic, dar mecanicul mi-a spus ca trebuie 0 x 30w ?

 

Multumesc,

Florin

 

PRCode: 0AK = Front stabilizer
PRCode: 0BE = Rear stabilizer
PRCode: 0Y1 = Standard climatic zones
PRCode: 0YE = Weight range 5 installation control only no requirement forecast
PRCode: 1AT = Electronic stabilization program (ESP)
PRCode: 1G9 = Space-saving spare wheel for temporary use radial tire (5-hole)
PRCode: 1JA = Rear shock absorption basic design 1
PRCode: 1KU = Disc brakes rear
PRCode: 1LJ = Disc brakes front
PRCode: 1NP = Wheel center cover
PRCode: 2G5 = Filler neck module 1 without insert
PRCode: 2JN = Comfort bumpers with chrome-plated strip
PRCode: 2PP = Leather multi-function steering wheel
PRCode: 2UA = Standard design
PRCode: 3S1 = Bright roof rails
PRCode: 3U1 = Foldable trunk cover
PRCode: 4K3 = Radio remote controlled central locking operated from inside and safe securing
PRCode: 4UF = Driver's and front passenger air bag with front passenger air bag deactivation
PRCode: 4X3 = Side air bag front with curtain air bag
PRCode: 5MB = Decorative inserts
PRCode: 5RV = Right exterior mirror: aspherical
PRCode: 5SJ = Left exterior mirror: convex
PRCode: 7MJ = Emission standard EU5 plus
PRCode: 8AY = Radio/navigation system
PRCode: 8GU = Alternator 140 A
PRCode: 8RM = 8 speakers (passive)
PRCode: 8ZH = Antenna for AM/FM reception diversity
PRCode: B0N = Component parts set complying with vehicle type for Great Britain various parts
PRCode: C7Q = Alloy wheels 7J x 17
PRCode: D91 = 4-cyl. turbo diesel engine 2.0 l/103 kW (4V) TDI common rail; Base engine: TG3/ TJ3/TU3/TU4/TL4/TP4/TM3/TW3/TR4/TS1/TN5
PRCode: E0A = No special edition
PRCode: G02 = Front shock absorption
PRCode: G0L = 6-speed manual transmission for four-wheel drive vehicle
PRCode: H50 = Tires 235/55 R17 99V
PRCode: J2D = Battery 380 A (68 Ah)
PRCode: L04 = Suspension range 04 installation control only no requirement forecast
PRCode: N2S = Alcantara seat covering
PRCode: QG1 = Service interval prolongation
PRCode: TL4 = 4-cylinder diesel engine 2.0 l unit 03L.L

20180102_173613.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba mecanicul, nu suntem in Siberia daca ai achizitionat Castrol 5w30 cu norma 507.00 este ok pt tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă găsești 0W30 cu norma 507.00 să ne spui și nouă că eu nu am găsit. Toți producătorii au 5W30.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este chiar mai ok 0w-30 decât 5w-30 ...la noi in tară iarna , temperaturile au ajuns si pe la -20grade ...de ce credeți ca nu ar fi indicat 0w-30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! am un touran diesel din 2007,77 kw,105 cp.vreau sa fac schimbul de ulei si nu prea mai stiu ce sa-i bag...am mers pana acum cu castrol edge 5w 30 si liquid molly 5 w 40,dar la cel din urma a devenit zgomotoasa,plus ca am inceput sa completez la 700-800 de km. cate 200-300 g,deoarece se aprindea martorul galben in bord,fara a avea urme de pierdere sau sa scoata fum...ma gandesc la un motul....ce parere sau sfat imi dati?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai slab, cel putin asa l-am perceput eu la motorul meu. Incearca un Ravenol VMO, sau Titan gti ambele 5w40.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geo. cel mai simplu ar fi un mobil 1 esp 5w-30. renunta la castrol si la 5w-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22.01.2018 at 19:34, geo6912 a scris:

salut! am un touran diesel din 2007,77 kw,105 cp.vreau sa fac schimbul de ulei si nu prea mai stiu ce sa-i bag...am mers pana acum cu castrol edge 5w 30 si liquid molly 5 w 40,dar la cel din urma a devenit zgomotoasa,plus ca am inceput sa completez la 700-800 de km. cate 200-300 g,deoarece se aprindea martorul galben in bord,fara a avea urme de pierdere sau sa scoata fum...ma gandesc la un motul....ce parere sau sfat imi dati?

 

Incearca de la Ravenol,VMO sau VPD,ambele sunt 5W-40 şi sunt normate cu VW 505 01 !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un VW Tiguan din 2011 cumpărat în august 2017 din Austria. Vechiul proprietar a făcut revizia la 117800 km în Iulie și i-a băgat Petronas Syntium  5000, eu am cumpărat-o la 120000 și acum la bord am ceva peste 130000. La bord îmi arată că mai am 18000 sau 500 și ceva de zile până la revizie. Întrebarea este: intervalul de service este presetat manual la revizie sau mașina calculează, în funcție de calitatea uleiului, cât mai ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa il setezi pe interval fix sau variabil , senzorul masoara doar nivelul  nu masoara nici o calitate a uleiului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi, am schimbat 1.9 tdi bkc cu un 2.0 tdi bmr 170cp. intrebarea mea este ce ulei sa folosesc: 5w30 sau 5w40?  cei de la "piese auto"  imi  recomanda diferit....masina are filtru de particole iar vechiul proprietar a folosit castrol dar nu stie sigur de care.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are dpf, trebuie un 50700, adica 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!