Jump to content

GOLF4motion


z e n i t h

Postare recomandată

xcarlink-ul are mufa mama in care intra magazia si mufa tata catre gamma

cu interfata nu prea mai merita sa tii ocupat spatiul de peste cass - eu imi tin acolo telefonul.

 

CGP-ul este priceless - baga caldura mai repede decat un benzinar - eu sunt incantat de sistemul asta.

Link către comentariu
  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • z e n i t h

    66

  • Muale

    11

  • mad_kat

    7

  • Cosmin ZKG

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

magazia functiona foarte bine dar e mult mai practic sa conectez telefonul pe aux. din vanzarea ei mi-am amortizat costurile cu cd-ul si interfata

iluminarea butoanelor se face prin fir separat. daca nu ai avut din fabrica trebuie sa te legi la unul din firele responsabile cu iluminarea butoanelor din masina.

discurile fata ATE de 280mm au fost 145 LEI/buc, placutele ATE 125 LEI, discurile spate FERODO de 256mm 100 LEI/buc, iar placutele TRW 80 LEI. plus un litru de lichid de frana ATE 20 de LEI. toate de la autokarma

Link către comentariu

Am sa vad ce rezolv cu ledurile respective , se vad mult mai frumos cand sunt aprinse , din pacate nu le-am vazut aprinse niciodata , nici fostul proprietar a spus ca asa a luat masina cu ele arse ; poate nu face contact pe interior vreun cablu din placa centrala . 

 

Preturile sunt ok , ma asteapta si pe mine o mica revizie si e bine ca pot sa compar cu ce ai cumparat tu :)

Modificat de Cosmin ZKG
Link către comentariu

eu am comparat preturile mai multor site-uri (autoeco, epiesa, ingaraj, onauto), dar oferta cea mai buna a fost la autokarma, care mai ofera si 3% discount la preturile afisate. un avantaj il reprezinta faptul ca au magazin in constanta si nu mai platesc taxe de transport

Link către comentariu

poti sa imi spui ce pasi ai urmat sa instalezi CGP ? pe langa flansa si bujiile cumparate... de unde se alimenteaza, cum a fost montajul ?

Link către comentariu

aaa "am instalat CGP" adica il ai instalat, nu ai instalat tu :)

 

pacat ca nu mai merg pozele din DIY

Link către comentariu

da, e dotare de fabrica (7E3). exprimarea a fost neclara

cateva poze si o schema am vazut pe clubul audi. da search pe google ca nu pot pune link aici

Link către comentariu

Am sa vad ce rezolv cu ledurile respective , se vad mult mai frumos cand sunt aprinse , din pacate nu le-am vazut aprinse niciodata , nici fostul proprietar a spus ca asa a luat masina cu ele arse ; poate nu face contact pe interior vreun cablu din placa centrala . 

 

Preturile sunt ok , ma asteapta si pe mine o mica revizie si e bine ca pot sa compar cu ce ai cumparat tu :)

 

 

Ledurile sunt ok, doar ca nu sunt alimentate. Uite aici topicul ce rezolva "problema" asta.

Scuze de off topic, @z e n i t h. :icon_redface:

Link către comentariu

confirm, 7E3 Sheathed type glow plug heater..il am si eu,,, e diferenta mare cu / fara acest sistem..dar tot raman la parerea ca montarea unei incalziri auxiliare e mai eficienta, dar si mai complexa..

Link către comentariu

Sunt curios daca va exista o diferenta sesizabila la distanta de franare . Probabil e dimensiunea prea mica si ar trebui schimbate mai multe la sistemul de franare ca sa fie o diferenta cu adevarat sesizabila.

Link către comentariu

diferenta discuri ventilate vs pline nu se vede la distanta de franare ci la comportarea la cald - fadingul (sau lipsa lui)

Link către comentariu

Da , adevarat , dar ma gandeam si la trecerea de la 239 -- spre 256 , discul mai mare ar trebui sa constituie un avantaj , faptul ca sunt ventilate intr-adevar ajuta la o aerisire mai buna pentru ca discurile sa nu se incalzeasca prea tare.

Link către comentariu

154.480

s-au inlocuit discurile, placutele si lichidul de frana. am un drum de bucuresti in weekend si am preferat sa pun discurile noi

post-67184-0-84739000-1392225635_thumb.j

post-67184-0-27343100-1392225641_thumb.j

Link către comentariu

Eu stiu ca din fabrica vin cu un strat de ulei ca sa nu rugineasca in depozit si inainte de montare trebuie curatate cu un spray de frane. Ate vin cu un fel de vopsea si nu este nevoie de acel spray pt ele.

Link către comentariu

nu mi s-a parut sa fie uleioase dar voi incerca sa le curat putin. oricum, la ce frane am tras cu ele dupa montaj s-a dus si mama uleiului

Link către comentariu

Eu stiu ca din fabrica vin cu un strat de ulei ca sa nu rugineasca in depozit si inainte de montare trebuie curatate cu un spray de frane. Ate vin cu un fel de vopsea si nu este nevoie de acel spray pt ele.

 

am montat eu pe masina Ate, si sunt exact ca prima poza de la postul #92...iar eu le-am curatat inainte de montaj deoarece toata vopseaua ar fi ramas pe placute si le incarca...si am incercat initial curatarea cu spray-ul, dar n-a functionat si le-am luat la perie de sarma si hartie abraziva (smirghel)...

 

@ z e n i t h: intr-adevar, cu siguranta acea pelicula a disparut in urma utilizarii, dar ai grija ca placutele sa nu fie incarcate cu acea mizerie..de aceea de sfatuiesc sa dai cu niste spray pe placute, ca sa le speli (ma repet, doar in cazul in care acestea sunt incarcate)..

Link către comentariu

pe discurile ATE scrie clar ca acel strat NU trebuie curatat, se monteaza ca atare pe masina (nu este vopsea sau este o vopsea mai speciala).

ATE am montat pe spate si acel strat s-a dus dupa ce am folosit frana.

Link către comentariu

Da asa stiu si eu ca scria pe discuri. La mn au facut un zgomot la 3-4 franari pana s-a luat acea vopsea.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!