Jump to content

Vw Golf 6 HL


prunaionutz

Postare recomandată

Silicon voi folosi, trebuie doar sa ii fac ceva sa nu se mai miste in timp.

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • prunaionutz

    618

  • The_Ego

    148

  • Rave

    78

  • mike.

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am folosit lipiciul primit la praguri si un tub de silicon pt parbriz. Am observat ca unde am folosit silicon de parbriz nu exista probleme, in schimb unde am folosit lipiciul primit la praguri s-a deplasat in sus pragul..

 

Nu o sa dau gauri in pragurile masinii, dar o sa caut o solutie sa le fixez. 

 

si care e solutia de fixare la care te-ai gandit, daca nu gauri in pragul masinii?

Link către comentariu

Probabil le voi prinde in contra-aripi cu ceva suruburi.

In plus, doar unde am folosit adezivul primit la praguri s-au deplasat, unde am folosit mastic-ul de parbriz au stat fixe, asa ca maine voi folosi numai mastic de parbriz.

Link către comentariu

Nah sper sa iasa bine sa reusesti sa le prinzi bine de data asta

 

Eu astazi am dat din nou baraj jos in speranta sa o pot prinde in cele 2 cleme stanga-dreapta, am reusit doar in dreapta, partea stanga nu reusesc sa o prind in clema nici cum, ma omoara!!!

Link către comentariu

Am reusit sa re-lipesc pragurile, s-au desfacut foarte usor de pe masina, in schimb a fost foarte greu sa dezlipim adezivul vechi de pe praguri/masina. Intr-un final le-am curatat, spalat, frecat, dezinfectat, am aplicat adezivul de parbriz si le-am lasat la uscat. Le-am masurat si gaurit in capete, dupa care le-am prins cu suruburile contra-aripilor. Adezivul a prins bine, am folosit un tub pt ambele praguri. 

 

bzvw.jpgUploaded with ImageShack.com
nlbu.jpgUploaded with ImageShack.com
9g1a.jpgUploaded with ImageShack.com
h5lk.jpgUploaded with ImageShack.com
kkfo.jpgUploaded with ImageShack.com
 
 
Acum astept sa vad cum se comporta :).
 
Urmeaza o verificare a arcurilor, desi mi se pare ca dupa ce i-am facut geometria nu mai are tendinta sa plece spre dreapta.
Link către comentariu

O fi ea jegoasa, da' are sticker cu Nemtia :))

 

cr26.jpg
 
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pana una-alta, am facut 40.000 km cu masinuta :) Sunt in continuare super-multumit de ea, legat de orice aspect.

 

Urmeaza un upgrade sigur, dar nu stiu care (lista mare,domne') :))

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu

Ca de obicei, cand vreau sa fac si eu ceva la masina se intampla ceva rau..

Un 'meserias' mi-a gazat toata masina cu vopsea galbena, in timp ce vopsea gardul din curte..

Vopseaua pot sa o polisez, dar cu geamurile ce fac?

Mi se pare super tare ca polisez masina, desi nu are nici un an si jumatate..

Link către comentariu

Poti incerca sa o decontaminezi cu clay bar. Stiu ca merge dat si pe geamuri. Mai multe detalii nu stiu

Link către comentariu

Am avut aceeasi problema anul trecut cu doua masini parcate in curte. Le-am decontaminat cu argila si polish-at la un atelier specializat. Au iesit nesperat de bine. Mai multe detalii iti pot da pe PM. Cativa vecini au reusit sa curete foarte bine geamurile cu CIF. 

 

Spor la treaba si sper sa rezolvi cat mai repede.

 

 

Link către comentariu

Eu sunt din Craiova, si nu stiu de niciun atelier specializat de detailing auto.. Multumesc de raspuns!

Link către comentariu

Cu argila caroseria si cu diluant geamurile, am patit acelasi lucru acu vreo cativa ani.

La argila te sfatuiesc sa cauti totusi un atelier special, poti zgaria masina daca nu te pricepi.

Link către comentariu

Multumesc, luni ma voi apuca de dat telefoane pt caroserie, ma gandesc totusi sa nu o polisez, e prea devreme.

Link către comentariu

Nu e nevoie de polish in principiu ar trebui sa iasa la decontaminare dar trebuie sa fie rabdator cel care o face.

Link către comentariu

Pana programez un detailing exterior, m-am apucat de lumini in usi. Cu tutorialul in fata, desfac, montez, cablez, refac, codez (rup 2-3 cleme, dar asta e partea a 2-a) si cand dau o scanare am o gramada de erori. Pe bord nu apare nimic, doar pe scanare. In rest toate functioneaza bine, mai putin luminile din spate pe care le-am deconectat dupa ce m-am enervat grav de tot cand am vazut ca lumina din stanga sta aprinsa odata cu pozitiile din faruri si cea din dreapta nu functioneaza. Nu stiu pe cine sa dau vina, nici nu ma mai incanta luminile astea, vreau doar sa scap de erorile respective si sa trec la urmatorul  upgrade de pe lista: evacuare R20 look (am luat-o razna de cand am vazut-o pe a unui prieten) :) .

Link către comentariu

Vezi poate nu ai bagat pinii corect in spate, am impresia ca e diferit locul.

Faci evacuarea ca a mea sau ii pui finala?

Link către comentariu

Azi am verificat pinii, sunt bagati bine, in fine, deja nu prea ma mai complic cu ele ca ma enervez degeaba.

 

Evacuarea o voi face pe diametru stock, cu finala free flow, fara rezonator, si posibil pe viitor un downpipe tot free-flow. Dar o voi face 'in timp', adica strang toate piesele necesare si dupa o montez. Cred ca pana la toamna e pe masina :)

Link către comentariu

Mai gandeste-te cu finala freeflow si fara rezonator. Mai ales ca tu mergi mult cu masina. Va hurui si intra in rezonanta, asta pe langa zgomotul mare la turatiile de croaziera 2500-3500rpm.

Link către comentariu

@ cogdao: Asta e si ideea :))

@ego, poate pe viitor un rezonator tot free-flow.. mai vedem pana atunci.

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu

Azi am verificat pinii, sunt bagati bine, in fine, deja nu prea ma mai complic cu ele ca ma enervez degeaba.

Verifica corectitudine firelor respectiv si polaritarea lor -\+

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!