Jump to content

Vw Golf 6 HL


prunaionutz

Postare recomandată

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • prunaionutz

    618

  • The_Ego

    148

  • Rave

    78

  • mike.

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Atunci numai producatorii consacrati: Milltek, Akrapovic, Supersprint, etc., dar pregateste-te pentru circa 100EUR. Asta daca vrei sa tina si sa arate ca lumea. In caz contrar, poti alege si ceva gen Borla Pitesti sau Pilot Tuning, dar economisesti 40% si s-ar putea peste un an sa cauti altele.

Eu unul nu-ti recomand ceva cu diametru asa mare, e prea "in your face" pentru un Golf normal, in fond si la urma urmei.

Link către comentariu

Tocmai am vazut un Golf R20 cu Talladega negre pe 19 si evacuare cu tips-uri MARI. Lovin' it!!!

Link către comentariu

Doar alta finala momentan, ma intereseaza doar aspectul. Pe viitor poate un turbo-back,cine stie :)

Link către comentariu

Din punctul meu de vedere, mai bine pui bara fata de R si lasi spatele R-Line, decat fata R-Line si evacuari centrale de R.

Dar daca asta vrei... :)

Link către comentariu

Daca vrei si putin zgomot, poti sa anulezi finala. Iesi mult mai ieftin, iar zgomotul nu e chiar asa pronuntat pt ca intermediara oem amortizeaza destul.

Link către comentariu

mare grija in alegerea tobei sport,am trecut prin asta si stiu ce inseamna.sa iei una silentioasa si sa aibe un sunet placut dupa 2500-3000 rpm.nu sa ti duduie pe loc.Si dc tot faci asta evident niste tipsuri mai mari

milltek pics suggestion

post-119733-0-66783700-1366200215_thumb.

post-119733-0-98571500-1366200218_thumb.

Modificat de guesswh0
Link către comentariu

am bara fata GTI, nu vreau R pt ca am DRL pe faruri si ar arata ciudat. pe spate am luat r-line tocmai in ideea de a pune evacuare centrala pe viitor, cred totusi ca o sa renunt la finala si o sa las doar tips-uri de 101mm. Cele de la milltek arata bine de tot!

Link către comentariu

Ca fapt divers se pot dezactiva sau pusa o folie galben inchis peste. Sunt variante destule.

36764194781747553883291.jpg20120607201018.jpg

E pacat dupa ce ai stat sa faci retrofit de bara de GTi acum sa o iei de la capat cu R.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da, ego are dreptate, cu bara de GTI m-am chinuit ceva.. Dar merita! Ma duc azi sa ma sperii putin la vw de preturi pentru difuzor de R20 :))

Link către comentariu

Teoretic ar trebui sa nu rezoneze.

Scoti toba pt ca oricum trebuie sa o inlocuiesti si vezi daca rezoneaza atunci pui si toba R-like :D

Link către comentariu

eu am borla inca din 2009 si sunt pe deplin multumit,acelasi sunet ca in prima zi.la fel si tipsurile.E normal sa iei unele mai mari decat cele oem ptr ca si sunetul e mai grav.Ar fi aiurea sa ai un sunet frumos dupa  2500-4000 rpm si tipsuri de marime standard.Ar fi foarte indicat ca in locul unde te duci sa-ti faca proba cu 2-3 tobe pe masina ,sa ai ce alege,sa nu fi nevoit sa accepti un sunet prea grav sau prea silentios.nu mai zic ca odata ce ai trasee noi se va modifica si  sunetul ca ai un  diametru al tevi custom mai mare ca cel original,nu mai zic de coturi etc.
 

Modificat de guesswh0
Link către comentariu

Tocmai ca e bine sa ai sunet mai accentuat dupa 3500-4000rpm, nu la turatii de croaziera. Eu aveam intre 2500 si 4000rpm si nu a rezistat evacuarea mai mult de un an pe masina.

Sunetul nu e din tips-uri. Cel mult exista unele perforate pe interior care accentueaza sunetul, dar nu semnificativ. 

Un diametru prea mare va da un sunet infundat cand iei piciorul de pe acceleratie. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daca scoti finala va fi haos, crede-ma ca prin asta trec eu acum. Mai bine pune finala R.

Link către comentariu

Incep sa-mi pun si eu intrebari legate de evacuarea R-like.. Cred ca mai astept pana strang ceva banuti sa fac totu' ca la carte. Daca numai difuzorul de R e 920ron..

 

Cel mai bine fac o evacuare decenta, cu finala si intermediara free-flow , cu diametru stock si tips-uri frumoase. 

 

Si acum astept raspuns de la cei cu pragurile de R sa completez look-ul  masinii. :)

Link către comentariu

Cu intermediara si traseul stock nu este haos. Asa a avut si kadettro, iar masina se auzea bine.

Link către comentariu

Da, se poate, dar statui eu azi si ma uitai putin la ea si cerseste dupa niste praguri :))

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!