Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Eu din Suceava de unde pot sa iau ulei ? Toti au Castrol, Aral...etc., dar as vrea sa incerc totusi si un ulei fara reclama multa.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la masina din semnatura ce model din cele 5W-40 merge cel mai bine ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricare cu 505.00

 

adica HCS, VPD, VMO, VSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@z_a_c   daca ai drum la Piatra Neamt,mergi la Auto Stefan(magazin de piese auto) si vei gasi acolo produse Ravenol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff...si care sunt diferentele intre ele daca nu cer prea mult ? Ceva in limba romana va rog. 

oricare cu 505.00

 

adica HCS, VPD, VMO, VSI

 



golf3ale, ai un nr. de contact sa intreb de preturi si ce au pe stoc ? Oricum am luat Castrol, dar nu-i bai...am citit cam tarziu si de asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu prea conteaza la ALH, ca nu are cerinte deosebite de ungere, precum au PD-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci vreau sa spun ca ieri am schimbat uleiu cu ravenol 5w40 VSI,dupa 20 de km au inceput sa imi bata tachetii ca toate aratarile...am comandat de pe ravenol si cand am fost la mecanic sa schimb uleiu a spus asha....NU AM AUZIT DE FIRMA ASTA  :lol: EU NU RECOMAND...maine tre sa cumpar alt ulei...mentiozez ca detin un Mk4 1.4 16v...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiu-lucian

Dupa 20km?????Eu am  2000  tot cu VSI si motorul se comporta excelent.Inainte am avut Aral,iar apoi Castrol,care s-a evaporat,avand un consum excesiv de ulei.Momentat e destul de ok,sa vedem mai tarziu cand mai fac ceva km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dupa 20 de km...mam documentat si eu pe forum..si am observat ca,cam toata lumea merge pe ravenol...si am zis sa incep si eu...si nu a fost asha

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este din cauza uleiului

 

In cel mai rau caz, daca ar fi din cauza uleiului, in niciun caz nu ar fi datorita prorpietatilor de ungere slabe, ci efectului detergent - a curatat canalizatii infundate, etc.

 

Nici asa nu s-ar explica. Si nu ar fi posibil.

 

Cel mai prost ulei , ars.. si tot ar tine mai mult de 20 km.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar din ce cauza oare sa fie?am fost la mecanic azi si mi-a zis ca este din cauza uleiului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi miroase ori a reclamă proastă, ori a nepricepere. Mecanicii au obiceiul de a lucra după idei preconcepute. Eu am făcut cu VSI-ul până acum, vreo 1300 km. Și vreau să spun că motorul se aude mult mai frumos decât înainte și nici consum de ulei nu am semnalat. Deci dacă aș avea ceva de spus despre uleiul Ravenol VSI 5W-40, ar fi numai cuvinte de laudă. Știu că 1300 km nu sunt mulți, dar eu spun că sunt suficienți ca să îmi formez o părere.

 

PS: Dacă mă luam după părerea mecanicului (care de altfel este un om respectabil, super ok și super priceput), acum mergeam cu Castrol făcut la turci, care este și mai scump decât Ravenol. 

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici nu e vorba de laude la adresa ravenol.  Pur si simplu acolo e o problema tehnica, la acel motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios de un lucru: înainte de VSI ai avut un 10W40 in motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de reclama proasta,doar cand l-am cumparat am fost tare bucuros,am sunat la iei si mi-a recomandat acest ulei,am stat cu el in telefon 20 de minute si mi sa parut super de treaba...am mai primit si ceva bonus(parasolar,gentuta,lichid parbriz) dar sunt in dubii pt ca mecanicu mi-a recomandat sa il schimb...



da 10w40?si asta am vrut sa iau si acuma ravenol 10w40,iar domnul de la ravenol mi-a indicat ca este bun 5w40 vsi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa mergi tot pe 10w40, zgomotul a aparut pentru ca ai schimbat vascozitatea, nu este de vina uleiul. Nu este nici o problema, mai mergi cu masina cateva sute de km si vezi cum se comporta, daca dispare zgomotul. Bafta !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...va multumesc mult...si vreau sa spun inca odata NU VREAU SA FAC RECLAMA PROASTA LA RAVENOL...mie asa mi-a recomandat distribuitorul de la RAVENOL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai întâlnit chestia asta, la motoare care au trecut de la 10W40 la 5W40. Eu nu îi găsesc o explicație tehnică, poate altcineva mai priceput ne poate lămuri care este fenomenul. Cert este că 5W-40 e mai puțin vâscos decât 10W-40 și este sintetic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiu-lucian

Mecanicii sunt si de moda veche,imediat gasesc ei o explicatie si cand colo,ioc,dau rateuri la greu.Daca n-a auzit Gheorghe-the mecanic de Ravenol,inseamna ca nu e bun si baga nene Castrol.Aiurea!!!Si eu ma gandeam ca o fi doar o coincidenta sa bata tachetii doar dupa 20km sau alte motive,dar in nici un caz uleiu proaspat de la Ravenol.Ai putintica rabdare si nu-l schimba,poate "se muleaza" si incepe sa toarca frumos golfuletul.Eu ,de ex.a, trecut de la castrol la ravenol(ambele 5wx40) si repet,dupa doar 2000km -no problem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:  Multi mecanici nu au auzit de Motul asa ca ce sa mai zicem de Ravenol, Amsoil, Gulf, Titan, Redline, etc   :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2000 km  cu Ravenol 5w40 vsi masina din semnatura si chiar am tras un pic de ea in drum spre mare si pe drum de munte uleiul se comporta bine nu am consum la joja motorul toarce frumos.Inainte foloseam Castrol  Magnatec pe care-l consuma un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu in motor ravenol 5w-40 Vmo in 7000 de km a consumat vreo 300 ml,multumitor zic eu tinand cont ca merg turat.Problema ar fi alta si as vrea sa va dati cu parerea,cand am desfacut bidonul de un litru pt completare capacul acestuia sa desfacut cu tot cu sigiliul(adica nu a ramas partea aceea subtire pe bidon sper ca m-am facut inteles),oare nu o fi facatura au inceput sa puna din butoaie in bidoane?Voi ce parere aveti?

O zi buna tuturor.

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Importatorul este din Focsani, posibil ca uleiul sa il ai chiar de la ei, era foarte simplu sa ajungi la ei sa le arati problema, asa suna putin a rautatete si un fitil aruncat, ca uite ba, ca si astia.....falsifica etc. Daca intentia ta a fost doar pur curiozitate de forumist imi cer scuze anticipat, dar maine  cei de la GAMI te asteapta  la ei sa le arati bidonul si sa te convingi ca RAVENOL este  intotdeauna ORIGINAL GERMANY. Daca lasi un numar de telefon te vor suna chiar si in seara asta.

O zi fara incidente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu suna a rautate,dar nici nu pres imi venea sa cred ca neamtul a lasat asa fara o siguranta aceste bidoane.sa zicem ca asa este vedem cum se comporta.

O seara buna.

Modificat de darvin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!