Jump to content

Activare voice commands/control pentru 9ZB/9W7


iulianb2007
 Share

Postare recomandată

Ce stiu pana acum : codurile unitatilor BT 9ZB=9W7. Citisem ceva activarea voice commands/control pentru acesta chiar daca e utilizat impreuna cu RCD510 si nu cu RNS510. Dealerul meu mi-a zis ca nu dispun de comanda vocala (nici eu n-am insistat vreau sa ma lamuresc intai sa nu cer vreo aberatie). Butonul de microfon de pe volan are acum rol de mute (trebuie recodat din centrala - nu am retinut exact cum, se gaseste pe net). Butonul stea de pe plafon nu are nici o functie, nu face momentan nimic (desi el ar trebui sa activeze comanda vocala automat daca e conectat ca lumea si nu necesita codare). Este cineva mai priceput care stie cum se activeaza aceasta functie? Confirmarea ca ceva se poate face totusi cu 9w7(9ZB) + RCD 510: http://www.myturbodi...ont-work-10621/ .

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat peste articolul ala ieri in cautarile mele, dar eu personal nu am VAG-COM si nestiind sa-l folosesc nici nu as apela la cineva fara sa stiu sigur ce trebuie facut. Eu voiam sa stiu daca a fost cineva la dealer sa-si activeze aceasta optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulianb2007, eu am comezile vocale active. Pe CC, cu RNS, impreuna cu pregatirea BT premium, cea cu tastatura rabatabila. Ce cred ca ar fi util sa stii:

1. Functioneaza doar in una din limbile de circulatie - in cazul unitatii mele, in limba engleza (atat timp cat meniul RNS-ului nu suporta limba romana, cu codarea corespunzatoare, nu cred o va putea "intelege"comenzile vocale;

2. Pentru apelarea vocala a nr. de telefon: inregistrazi tag-ul cu vocea ta iar daca vrei sa apelezi, tot ce ai avea de facut ar fi sa apesi prelung tasat de pe volan si sa rostesti tag-ul asociat nr. de tel. Asta e procedura. E, mie imi accepta tag-ul, cand il setez. Insa, nu il recunoaste, cand doresc sa apelez vocal - imi raspunde cristalin, de fiecare data "pardon?"; :)

3. Pe plafon, eu nu am nicio steluta :). Sunt doua butoane, iluminate: unul, cu o cheie de service, celalalt, cu S.O.S inscriptionat. Desigur, asta daca imi amintesc bine. Fara sa dau prea multa importanta chestiunii, cred, totusi, ca poti seta cele doua nr. de telefon aferente celor doua butoane - din MDF, meniul de telefon. Nu m-am obosit sa fac asta. Daca nu ai BT premium, probabil ca nu vei avea acest meniu.

Concluzia personala: nu gasesc utilizarea acestor comenzi vocale ca fiind prea practica. Nu o folosesc deloc. Imi permit sa cred ca, in cazul tau, sa alergi pe la dealeri pentru codare ar fi o pierdere de timp.

L.E.: Daca te ajuta cu ceva sa vezi cum functioneaza toata jucaria "live" si ai drum prin Bucuresti, ne putem vedea sa iti arat. No problem, da-mi un pm din timp! :)

Modificat de Timeless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca pregatirea asta premi8um a mai suferit niste modificari de-a lungul timpului. Eu folosesc 100% comanda vocala pentru formarea numerelor uzuale, sotie, rude, etc. Nu este nevoie de voice tag-uri, n-am setat absolut niciunul. Pur si simplu trebuie sa rostesc numele persoanei folosind regulile de pronuntie a limbii engleze, in cazul meu. Atentie UK English este destul de diferita de US English.

Daca iti codezi steluta ca buton de initiere a comenzii vocale, vei pierde utilitatea de mute a acesteia, daca folosesti doar consola de pe plafon pentru voice, poti pastra steluta pentru mute Eu nu mi-am mai pus si consola, o gasesc cam inutila, asa ca mi-am activat steluta pentru voice commands

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine dupa activarea bluetootului, am pierdut mute de la butonul din stanga volanului, acre inainte era mute,a cum face apelare vocala. In manual scrie ca face mute si apelare vocala doar daca e apasat mai mult de 2 sec.

NU am gasit unde sa codez acest lucru. Ceva sugestii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, si eu ma confrunt cu aceiasi problema. Daca afli ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica pierdut mute de pe volan? mai studiez. In schimb mai am MUTE pe butonul on/off al RCD 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am pierdut MUTE. Nu am avut MUTE niciodata, tot timpul a fost Voice Command in loc. (la skoda, ce-i drept)

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si voice comand merge la pasare scurta sau mai lunga de 2 secunde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: La mine voice command merge la apasare scurta (rotita de volum din stanga). La apasare lunga se stinge rcd-ul

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si la mine cu toate ca in manualul de utilizare spune altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine dupa activarea bluetootului, am pierdut mute de la butonul din stanga volanului, acre inainte era mute,a cum face apelare vocala. In manual scrie ca face mute si apelare vocala doar daca e apasat mai mult de 2 sec.

NU am gasit unde sa codez acest lucru. Ceva sugestii ?

La mine merge cum e mai rau: atat butonul RCD-ului cat si steluta nu au o functionare separata la apasare scurta fata de cea lunga. oricum as apasa, rcd-ul se stinge, iar steluta initiaza comanda vocala. N-am gasit unde pot modifica acest comportament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva care sunt firele de la microfon ?

este mufa cu 54 pini ce intra in centrala telefonica bluetooth .

par a fi pinii 11 si 12 dar daca stie cineva sigur ...

post-53015-0-40024400-1381415230_thumb.j

post-53015-0-38117200-1381415231_thumb.j

post-53015-0-90255300-1381415231_thumb.j

post-53015-0-40676300-1381415615_thumb.j

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 V+ to pin 16 (actually pin 15 on harness)
2 V- to pin 12
3 Telephone ON
8 Audio LF Signal out + connected to be connected to pin 12 con 3
9 Audio LF Signal Out – connected to be connected to pin 6 con 3
10 Screening Term 31
11 Mic in +
12 Mic in -
15 K Line
16 Mute
17 CAN Hi to pin 9
18 Can Lo to pin 10
37 Switched positive term for phone charging
39 Term 31 -ve
41 Interface to mob phone Term 30
42 Mic Out +
43 Mic out -
44 Screening Term 31
45 Audio LF Sig input +
46 Audio LF Sig Input -
47 Wakeup lead to phone bracket
49 Serial Tx comms with tele bracket +ve 50 Serial Tx comms with tele bracket -ve
51 Serial Rx comms with tele bracket +ve
52 Serial Rx comms with tele bracket -ve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pregatirea de telefon Premium in combinatie cu RCD 510 suporta comanda vocala pentru telefon? Si daca da, cum as putea sa o activez? In manual scrie ca in combinatie cu RNS comanda vocala a pregatirii telefon Premium e inactivata si functiile ii sunt preluate de comanda vocala a RNS-ului. Eu inteleg ca nu poti prelua ceva ce nu exista asa ca teoretic exista comanda vocala si in cazul combinatiei mele de dispozitive. Dealer-ul sustine ca doar RNS are comanda vocala si atat. Masina este cea din topicul acesta.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce modul de blutooth ai?

S=i daca ai comanda vocala la RNS de ce nu folosesti de acolo meniul telefon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus recent modulul de bluetooth în combinaţie cu RCD510. Se pare ca si eu am pierdut comandă de mute care era foarte utilă si aş vrea sa merg la service sa o facă sa meargă. Întrebarea pe care o am este care este comportamentul normal al butonului cu semnul microfon de pe volan în stânga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am din fabrica, functia lui este de mute

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus recent modulul de bluetooth în combinaţie cu RCD510. Se pare ca si eu am pierdut comandă de mute care era foarte utilă si aş vrea sa merg la service sa o facă sa meargă. Întrebarea pe care o am este care este comportamentul normal al butonului cu semnul microfon de pe volan în stânga.

Poate avea 2 functii:

voice comand sau mute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe plafon steluta nu face nimic, cheita iti spune sa apesi 2sec sa suni la service iar info tot asa 2sec si apeleaza fabrica, cred, suna la un nr destul de lung. Sa apelez vocal nu am pe niciun buton. Echiparea este premium din fabrica

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus recent modulul de bluetooth în combinaţie cu RCD510. Se pare ca si eu am pierdut comandă de mute care era foarte utilă si aş vrea sa merg la service sa o facă sa meargă. Întrebarea pe care o am este care este comportamentul normal al butonului cu semnul microfon de pe volan în stânga.

Poate avea 2 functii:

voice comand sau mute.

Întrebarea este dacă maşinile cu bluetooth din fabrică au voice comand si mute pe acelaşi buton (apăsare scurta, respectiv apăsare lungă). Dacă da ce comandă corespunde la ce apăsare. Multumesc.

Modificat de dcpavelescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris eu mai sus ca am din fabrica pregatire premium si butonul de pe volan microfon are functie de mute...nu am functie de voice comand. Poti sa apesi cum vrei tu, si lung si scurt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ori are mute ori voice comand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea cineva de posibilitatea de a avea ambele comenzi. Se poate cere aşa ceva la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!