Jump to content

Inchidere centralizata defecta


littlebaby
 Share

Postare recomandată

da, foloseste functia de cautare a forumului, este discutata aceasta problema de f.f.f multe ori.

Este problema in yala - bate in ea, in usa, in zona yalei.... concomitent actioneaza butonul de descuiat/incuiat, pana se deschide.

Dupa ce s-a deschis, trebuie demontata yala si reconditionata - se refac lipiturile de pe placa electrica, se curata colectorul la motoras se inlocuieste switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o Bora din 2002. Am fost la sevice cu o mica problema la evacuare. Mecanicul a sudat toba dar nu a decuplat borna de la baterie. De atunci am probleme cu inciderea centralizata. Nu mai pot inchide masina din telecomanda. Din interior merge inchisa din butonul de inchidere de pe usa. Pe bord imi apare becul care arata ca am usa de la sofer deschisa si de asemenea lumina de pe usa ramina aprinsa. 

Cum as putea rezolva problema? 

Multumesc frumos 

 

Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic.

Modificat de taz21
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa nu fie de la mecanic, ci de la un switch usa blocat pe usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca merge sa o deschid. De inchis nu merge din telecomanda. Nu cred ca e o problema mecanica. Cum pot reseta inchiderea masinii fara laptop? E vreun releu pe care daca-l scot se reseteaza setarile masinii? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat becul din usa este aprins si ai martorul de usa deschisa aprins in bord si arata usa soferului nu o sa poti incuia masina din telecomanda. rezolva problema cu switchuk din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite-asa.... Dacă vede ușa șofer deschisa... Cazul tău....nu te lasă să încui din telecomanda. Nu ai ce resetare sau ce releu sa scoți.... Ci trebuie sa repari yala, a rămas switch-ul blocat pe ușa deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum arata switch-ul ala? Nu se poate sa aiba o eroare calculatorul de confort? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris de vreo 3 ori..... nu. 

Switch-ul, yala, ce e de facut la ea, etc.... gasesti pe forum, doar sa folosesti functia de cautare - sunt mii de posturi, care te vor ajuta in efectuarea reparatiei

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, CristianNor said:

Cum arata switch-ul ala? Nu se poate sa aiba o eroare calculatorul de confort? 

Ai cautat si tu macar info despre el ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dar nu cred ca e de acolo. Din interior se inchide din butonul de inchidere centralizata. Daca switch-ul ar ramine deschis nu ar trebui sa nu se inchida de la butonu din interior? Ma gindesc ca atunci cind a pus masa aparatului de sudura pe masina a zapacit calculatorul de confort. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici asta pentru ca tu nu cunosti in particular, cum lucreaza fiecare sistem la vw.

deci, hai sa nu mai dezbatem o problema care este simpla, la care te-am ajutat cu informatiile necesare pentru a o solutiona

Nu are legatura cu ce crezi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Exita posibilitatea sa curat switch-ul cu un spray de contact fara sa dezmembrez toata usa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

man, la tine face contact...non stop!  daca nu ai mai facut asa ceva, lasa pe altii sau schimba broasca cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimb broasca cu totul mai merge telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, CristianNor said:

Daca schimb broasca cu totul mai merge telecomanda?

 

1 hour ago, CristianNor said:

Ok. Exita posibilitatea sa curat switch-ul cu un spray de contact fara sa dezmembrez toata usa ?

 

Din păcate, nu

26 minutes ago, CristianNor said:

Daca schimb broasca cu totul mai merge telecomanda?

Da, nu are treaba, nu trebuie resincronizata sau altceva..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Revin și eu cu problema la centralizata de Golf 4:cand am luat-o nu bloca ușa stg față. Am cumpărat broască noua, butuc nou, nimic. Simptome ca mai înainte, adică :deschid ușa, se aprinde lampa din ea, acționez poziția cu cheie contact scoasă, bâzâie, închid ușile cu cheia din stânga, le acționează pe toate, mai puțin cea de la șofer. Încui din dreapta, le încuie pe toate, mai puțin cea de la șofer. Posibil sa fie calculatorul de pe motorașul macaralei??? Mulțumesc anticipat pentru răspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Am si eu o problema cu inchiderea centralizata EOM pe un Golf 4 1.4 din 2003 cu modul de confort si geamuri electrice.

Inchiderea din telecomanda(Briceag OEM) nu merge.

Pot incuia/descuia masina cu cheia din usa soferului, la fel si din butoanele din consola de pe usa soferului.

Am scanat cu VCDS modulul de confort si am avut 2 erori:

01333 - Door Control Module Rear Left (J388): Defective - (usa stanga spate nu se incuia/descuia uneori) Broasca a fost inlocuita - Problema rezolvata- eroarea a disparut

01131 - Control Circuit for Turn Signals : Unknown Switch Condition- Intermittent - aici nu am reusit sa ii dau de cap - Am verificat in schimb sigurantele din panoul de relee de sub volan si doar una este prezenta si este buna. (cea din dreapta).

Dupa schimbarea modulului din usa am trecut la verificarea usilor si telecomenzilor prin VCDS. 

Central Conv 46-> Measuring Blocks  - >

Masina vede toate usile+haionul inchise/deschise  (deci toate switch-urile merg)  la fel si atunci cand sunt incuiate/descuiate.

Telecomenzile trimit semnal catre masina iar in measuring blocks se schimba valoarea atunci cand apesi pe butoane.

Am observat totusi ca atunci cand masina e incuiata ledul din usa soferului care in mod normal arata ca alarma este armata (safe) nu se aprinde deloc (nu stiu daca masina este dotata cu alarma dar tinand cont ca lipseste siguranta de sub bord  pentru alarma m-am gandit ca nu)

Are cineva vreo idee? Exista ceva ce nu am verificat ?

Daca raspunsul se afla pe forum undeva si eu nu am gasit postarea, imi pare rau, chiar am incercat sa-mi fac temele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut grup, am si eu un Golf 4 din 2001, de cand l-am luat am avut probleme cu inchiderea centralizata, ea functioneaza astfel:usa soferului se deschide doar din telecomanda, celelalte usi se deschid doar de pe partea pasagerului cu cheia, de la sofer nu functioneaza nici geamurile, nici oglinzile, de la ce poate sa fie ca deja m-am saturat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butuc usa stricat, lipituri cu probleme yala sofer, conectica, etc.

Greu de diagnosticat din telefon,  din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul din usa soferului e stricat, nu intra cheia in el, nu pot sa imi dau seama de la ce e problema...

Faza e ca imi fura curent...nu prea pot sa las bateria pe ea, acuma am scos afara modulu de la alarma sa vad ce face...nu de alta dar s-au facut niste legaturi acolo, de iti vine sa plangi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul mecanic se poate reface in 30 de minute, daca stii cum sa il desfaci de pe masina, il faci bucati, scoti cateii din el si le cureti bine, dat cu ulei pus la loc in aceeasi ordine. Vezi ca au o cifra stantata pe ei. Sau dai cu un pai cu wd40 pana il speli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta: 

 

Eu asa l-am facut pe cel de la portbagaj, era plin de jeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu intra cheia in el ce sa fac? Ca la mine intra jumatate de cheie in el si aia e...la fel si la cel de la portbagaj, doar cel de la pasager e intreg si functional...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut! In urma unui mic accident am fost nevoit sa schimb usa dreapta fata cu una din dezmembrari (VW Bora). Problema este ca dupa reparatie nu se mai inchide/deschide o data cu celelalte usi cand actionez din telecomanda, ci doar manual din interior. 

 

Ca o mentiune, macaraua de geam functioneaza, reglajul oglinzii functioneaza, insa nu se aprinde in bord martorul de usa deschisa la nicio usa (nici cand le deschid pe cele de pe spate), iar becul din portiere se aprinde doar pe partea soferului cand deschid usa.

 

E posibil ca "mesterul" care s-a ocupat de ea sa nu fi legat si motorasul de inchidere, e nevoie de vreo codare a modulului de confort sau switch-ul din broasca nu e compatibil?

 

Mi-a zis ca a pus-o la punct si l-am crezut pe cuvant pana sa observ chestia asta, dar inca n-am avut timp sa dau fata de usa jos sa vad ce si cum a facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!