Jump to content

Inchidere centralizata defecta


littlebaby
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru ajutor!

O sa mai incerc odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai manerul, scoti suruburile, la fel si cu cele de jos si dai panoul jos. Apoi dai curent direct in motoras si lovesti in broasca sau in tabla exterioara poate se deschide

Sent from my  using Tapatalk.

 

Suruburile de jos se pot desface din interior cu usa inchisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ceva chin da, si iti trebuie torx de 20 insa nu pe clicket ci tija in forma de "L" ca sa iti intre intre prag si fata de usa, asta daca e vorba de portiera fata. pe spate unul iese sigur, iar al doilea mai bine scoti bancheta ca sa iti creezi acces facil la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am si eu urmatoarea problema legat de inchidere la un Golf 4, hatchback. Nu stiu ce s-a intamplat exact pentru ca asa mi-a dat-o tata, deci daca incerc sa inchid sau sa deschid masina din cheie nu are nici o reactie (decat portabagul pot sa il deschid cu cheia pentru ca am inteles ca ala e mecanic), merge incuiata doar de pe panoul de pe usa dar usa de la sofer nu se inchide decat daca stau in masina cu usa inchisa si apas de 2 ori pe buton. Daca ma poate lamurii si pe mine cineva ce ar avea? Daca nu stie nimeni, o sa merg la service, sper sa nu fie prea grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am si eu urmatoarea problema legat de inchidere la un Golf 4, hatchback. Nu stiu ce s-a intamplat exact pentru ca asa mi-a dat-o tata, deci daca incerc sa inchid sau sa deschid masina din cheie nu are nici o reactie (decat portabagul pot sa il deschid cu cheia pentru ca am inteles ca ala e mecanic), merge incuiata doar de pe panoul de pe usa dar usa de la sofer nu se inchide decat daca stau in masina cu usa inchisa si apas de 2 ori pe buton. Daca ma poate lamurii si pe mine cineva ce ar avea? Daca nu stie nimeni, o sa merg la service, sper sa nu fie prea grav.

 

cand invarti cheia in butuc, se simte ca opune un pic de rezistenta sau se invarte in gol ?

 

masina are cheie normala sau cheie briceag ?

 

de facut, se rezolva.... daca stiu cei de la service, cum functioneaza inchiderea la VAG-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diagnoza nu apare nimic. Intradevar cand rotesc cheia in butuc nu prinde nimic, nu se simte la cheie nimic, parca da in gol, am cheie normala, fara butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil sa ai tija butucului rupta. Vezi ca pe cantul usii de la sofer ai un capacel de plastic negru. Scoate-l si prin gaura vei vedea un surub torx de 20 chiar in dreptul butucului. Tine tras maxim de manerul exterior si in acelasi timp desfileteaza surubul la maxim( nu va iesi de tot). Apoi trage butucul afara si vezi daca mai are limba. Si apoi cu o surubelnita dreapta inchide usa si baga surubelnita in melcul broastei si incearca sa o incui/ descui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor.A o masina VW Bora 1.6 16v si am patit ceva la inchidere centralizata.

 

Adica:

 

1.Cand inchid masina din buton usa spate stanga deschide.

2.Can deschid usa spata stanga inchide.

 

Ajutatim va rag ca  nu stiu ce ar fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu o problema cu inchiderea centralizata la golful meu. E din '99 si are inchidere cu telecomanda dar nu pe cheie. O simpla telecomanda cu sigla W pe ea (nu stiu daca e de fabrica) atasata la cheie. Cert e k nu mai functioneaza. I-am schimbat bateria si nici o sansa. Ledul de pe telecomanda se aprinde. am incercat si faza cu sincronizarea dar nici u rezultat. Acum o incui cu cheia, asta e.... Dar am rugamintea daca ma poate ajuta si pe mine cineva sa o refac de pe telecomanda. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cand incui masina din telecomanda nu se mai incuie usa sofer celalalte se inchid si nici ledul de pe usa nu se aprinde .In schimb se incuie cu cheia din butuc si ledul se aprinde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme cu motorasul sau cu firele de la broasca respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred..... mai repede colectorul motorasului - jos cu yala, desfacuta, decapsat motorasul si curatat colectorul - folosesti hartie abraziva foarte fina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu un golf 4.Vreau sa fac sa functioneze din nou telecomanda,e cheie tip briceag.Are cativa ani de cand e asa,am schimbat si bateriile,degeaba.Daca apas pe buton,se aprinde beculetul rosu de pe telecomanda,dar atat.Citisem tot pe internet ca trebuie sincronizate cheile,sa le pun contact,sa apas sa se deschida usile,apoi sa se inchida,etc  :(  si nimic.Trebuie rescrise cu vag-com cumva ? Este cineva prin Iasi care ma poate ajuta ?:D (chiar eram curios,ce imi trebuie pentru a folosi si eu acest vag-com ?  :blush: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

resincronizarea telecomenzilor se poate face cu VCDS-ul sau manual.... da un search, ca am postat in mai multe locuri procedurile.

 

Procedura manuala

 

1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Cu VCDS-ul, pe 46-convenienta - 10 - Adaptari - invatare telecomanda.

 

uite aici procedura http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/vw-remote-matching.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin,dar la mine ambele chei nu functioneaza (am citit la procedura manuala,cheia buna sa fie pusa in contanct,de asta zic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba.... incerci sincronizare. Nu merge, trebuie vazut in blocurile de masura cum sta treaba.... ori e de la telecomenzi, ori de la modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci in momentul in care apas butonul de inchidere al telecomenzii parghia isi face cursa dar revine la loc pe pozitia descuiat bine inteles usa ramane descuiata .daca ai putea pune o poza cu un colector de motor as fi foarte recunoscator


am aflat care e colectorul (traiasca GOOGLE)maine la treaba o desfac din nou 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat iala cu totul si face la fel nu mai stiu ce sa-i fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e, tot din yala este.... acum, depinde cat de buna este yala care ai montat-o.

 

la yala ta, erau clar lipituri reci - dupa comportamentul descris de tine. Se refac lipiturile, se monteaza la loc, dupa care nu mai sunt probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate Florine lipiturile erau de vina am facut o proba cu yala desfacuta si cu ajutorul unei lupe am vazut si fisurile le-am refacut si totul merge ok.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, sunt nou si eu peaici si decurand mi-am achizitionat un golf 4 1.4.- 16V din 99, problemele au aparut de la aducerea lui in tara :) dar s-au rezolvat incetu cu incetu. recent  a inceput sa faca figuri si inchiderea centralizata, e cheie tip birceag cu 2 butoane iar la butonul de deschidere totul e functional deschide, dar la butonul de inchidere nu da nici un semn de viața :(  , daca inchid din yala sofer se inchide doar de la sofer nu toate, si daca apas pe interior sa le inchid cu degetu pe tanburushu ala mic daca le inchid usile din spate primele si pe urma cele din fata cand inchid ultima ce sa vezi...se deschid toate :))) ... si inca ceva am observat ca la hayon in spate cand este deschis la buruduful din stanga sus care duce la yala sau la becul de stop nu stiu exact... se vede ceva fire parca desizolate sa fie de la ele problema? nu prea este acees la ele acolo nustiu cum sa fac...

 

asptept raspuns! ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!